Kinetóza: Jak dětem ulevit při nevolnosti v autě?

nevolnost pri cestovani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Celá rodina se těší na koupání u moře a pohodu na dovolené. Jenže cestu za zaslouženým letním odpočinkem některým z nás komplikuje nevolnost v autě, odborně kinetóza. Dnes se podíváme, proč vzniká, jak jí můžeme předcházet a jak od nevolnosti při cestování ulevit sobě i dětem, když už nás na cestách nepříjemně zaskočí.

Jak se kinetóza může projevovat?

Nevolnost v dopravním prostředku, která někdy končí zvracením, je někdy doprovázená i jinými příznaky. Bolest hlavy, malátnost, zívání a rozmrzelost mohou být u dětí prvním varovným signálem.

Proč nevolnost při cestování vzniká?

Co to vlastně znamená kinetóza?

Kinetóza nebo také nemoc z pohybu je fyzický stav jedince, kdy vjem pohybu vestibulárním systémem nesouhlasí s vizuálními vjemy.

V praxi to znamená, že je náš mozek (konkrétně vestibulární aparát) trochu zmatený. Hůře vyhodnocuje, co se děje s naším tělem, protože má pocit, že se pohybujeme v různých směrem (vpřed, do stran, nahoru/dolů). Zejména jedinci s citlivější nerovovou soustavou jsou k tomuto nepříjemnému stavu náchylnější. To je důvod, proč se s nevolností v autě setkáváme velmi často u dětí.

prirodni reseni nevolnosti v aute

Jak předcházet nevolnosti při cestování?

To je nelehká otázka a každému funguje trochu něco jiného. Můžete vyzkoušet:

  • Sledovat při jízdě trasu: Mozku dodáte informace o skutečném směru pohybu (ideálně sledujte horizont) nebo se dívejte dopředu. Pohled z bočního okénka může mozku trochu zavařit.
  • Jídlo a pití: Omezit před cestou těžká, tučná a kořeněná jídla, sladké pití, bublinkaté nápoje a džusy, které mohou být pro zažívání moc ostré.
  • Vyzkoušejte žvýkačky či bonbóny: Díky pohybu čelisti a svalů obličeje dostává mozek více informací o poloze hlavy a těla, což mu pomáhá v celkové orientaci.
  • Zkuste usnout či relaxovat: Některým lidem pomáhá zkusit si v autě zdřímnout.
  • Zábava: U dětí může pomoci je preventivně zabavit: Vyprávění pohádek, společné zpívání.
  • Pozor na displeje: Střídavý pohled na displej tabletu a na cestu působí na mozek podobně jako pozorování okolí z bočního okénka. Je to další vjem, který mozek musí zpracovat navíc.
  • Nestrašit: Nepřipomínejte dětem, že jim posledně bylo špatně. Nekontrolujte, zda jim už ‘zase’ náhodou není špatně.
  • Trasa: Pokud můžete jet po rovnějším úseku, bude vašemu žaludku příjemněji než v horských zatáčkách.

Jak se nevolnosti zbavit, když preventivní opatření nefungovaly?

Můžete pokračovat v činnostech, které byly preventivní. Při nevolnosti nám mohou přijít vhod i některé byliny či přírodní vychytávky.

  • Zázvor – zázvorové bonbóny, domácí kandovaný zázvor, žvýkání syrového zázvoru.
  • Éterický olej z mátymáta peprná má vliv na zažívání, protože podporuje normální trávení. Zkuste během cesty inhalovat éterický olej máty!
  • Mátové žvýkačky či bonbóny
  • Hydrolát heřmánku římského pro ty nejmenší (můžete přelít do rozprašovače)
  • Homeopatika – Cocculine

Pokud se stav stále zhoršuje, zastavte, projděte se a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Uklidní se žaludek i vestibulární systém mozku a za chvíli budete v klidu pokračovat dál! Pro jistotu také můžete na cestu přibalit některého z lékárenských pomocníků.

Přejeme vám krásnou dovolenou a pohodovou cestu!