Když nás zahalí mlha

mlha e1605852967958

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Znáte ten ranní pohled z okna, kdy nevidíte ani na protější stranu baráku? Ranní mlha, tolik typická pro listopadové počasí, hustá tak, že by se dala krájet. K aktuální pandemické situaci podobné počasí příliš nepřidává…

Co je to mlha?

Podle meteorologické definice je mlha jev obsahující produkty kondenzace a snižující dohlednost pod 1 km. Produkty kondenzace jsou myšleny mikroskopické vodní kapičky, vzniklé ve vzduchu při vysoké vlhkosti z vodní páry, při teplotách pod nulou. Mohou to být i mikroskopické ledové krystalky. Jsou tak malé, že jednotlivě nejsou vidět a společně utváří jakýsi shluk, tedy mlhu.

Mlha, co by se dala krájet…

U ranní mlhy, je ještě naděje, že se rozpustí. Jde totiž o mlhu, která vzniká při jasném a klidném počasí v noci, kdy se zemský povrch postupným vyzařováním ochlazuje, od něj se pak postupně ochlazuje vzduch a pod tzv. rosným bodem vzniká mlha. Protože studený vzduch je těžší než teplý, vytváří se ranní mlha hlavně v údolích. Pokud vytváří vrstvu nižší než dva metry, nazývá se přízemní mlha. Obvykle se po ní během dne krásně vyjasní.

Když se přidá smog a inverze

Horší situace nastává, když se mlha nerozplyne a přidá se inverze, ruku v ruce se smogem. V tomto případě už je třeba obezřetnosti. U tohoto druhu počasí se vyplatí jít ven jen v nejnutnějším případě, k čemuž se lockdown zase celkem hodí. Pomůže také, když budeme jíst stravu bohatou na antioxidanty, smog nám totiž může způsobit v organismu tzv. oxidační šok.  Právě antioxidanty nám zajistí ochranu proti volným radikálům, tedy proti smogu a všemu, co nám znepříjemňuje dýchání. Antioxidanty jsou obsažené v ovoci a zelenině, ale ne vždy v dostatečném množství. Proto není na škodu zvážit i nákup příslušných doplňků stravy, ideálně přírodních.

Co je to inverze?

V podstatě se jedná o protiklad normálního stavu v atmosféře. Na rozdíl od něj se ale místo teplého vzduchu drží při zemi vzduch studený. Ten pak vytváří ve výšce mlžný opar. Za normálních podmínek teplota vzduchu směrem k obloze klesá. Pokud dojde k inverzi, teplota vzduchu s nadmořskou výškou naopak roste a vzniká teplotní zvrstvení atmosféry, které funguje jako poklička na hrnci. Ta přispívá ke zhoršení rozptylových podmínek.

Co je to smog? 

Dříve se smogem označovala mlha znečištěná kouřem. Dnes se mluví o silném znečištění ovzduší. Řada lidí má za to, že inverze znamená smog. Tak tomu ale není. Smog označuje znečištěné ovzduší, a inverze je meteorologický jev, který se nemusí objevovat pouze v oblastech zatížených průmyslem. Ať tak či tak, při obou těchto jevech, a také při klasické „čisté“ mlze, dbejte zvýšené opatrnosti, zejména při jízdě automobilem, ale i při chůzi. Noste barevné, nejlépe reflexní oblečení a vycházejte ven jen v nejnutnějším případě. Nejlepší je sedět doma, za zavřenými okny. A třeba i dát průchod své fantazii. Například jako tvůrci severských detektivek…

Redakce Joalis