Jsou vonné svíčky zdraví škodlivé? Vsaďte na sójové svíčky!

vonné svíčky sojové

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Plamínky svíček, klid a romantický večer plný harmonie a pohodové vůně ve vzduchu. Jenže konvenční svíčky do naší domací pohody pouští ještě pár dalších látek, které mají k přírodě daleko. Čím nám běžné svíčky škodí? Co si ve složení rozhodně pohlídejte? Proč jsou sójové svíčky lepší a jaké další alternativy si můžete domů pořídit?

Toxiny ve svíčkách

Vědecké studie se ve výsledcích rozchází, ale zpravidla upozorňují na:

  • uvolňování sazí do ovzduší
  • oxid uhelnatý
  • oxid dusnatý
  • VOC (těkavé organické látky), které mají neurotoxické účinky, mohou dráždit oči a sliznice
  • PAH (polycyklické aromatické uhlovodíky, z nichž některé patří mezi karcinogeny aktivující enzym CYP1A1 cytochromu P450, jehož dysregulace má podle studií vliv na rozvoj rakoviny
  • chemické parfemace obsahující oxid dusičitý, aldehyd, akrolein, benzopyrenu (karcinogen)

Parfemované svíčky produkují více emisí než ty bez vůně.

Výrobci množství látek sice hlídají, ale je to stejně jako u jiných látek, které jsou všeobecně považované za “v pořádku“, jako například umělá sladidla

Přírodní svíčky vyrobené v Čechách inspirované českou přírodou. Třeba tahle se jmenuje Pradědpo vanilce a tonce bude vonět 20 hodin. Vyrobili ji ze sójových bobů v ekologickém zemědělství. Neprská, krásně voní a ionizuje ovzduší.

Parafín ve svíčkách

Směs vyšších nasycených uhlovodíků, kterou získáváme z neobnovitelných zdrojů: destilací ropy nebo odpařováním dehtu. Zkrátka lahůdka. Právě parafínový vosk představuje nejčastější zdroj pro výrobu svíček. Je levný, stabilní, snadno pojme barvu, vůni, třpytky.

Bohužel negativně ovlivňuje životní prostředí, protože biologicky není rozložitelný a kumuluje se v přírodě. Podle některých studií parafínové svíčky produkují větší množství sazí v porovnání se sojovým či včelím voskem.

Proč je škodlivý?

Hlavně kvůli neideálnímu spalování. Teplota plamínku svíčky nedokáže spálit vznikající chemické látky (toulen, benzen, formaldehyd). Věříme, že čtenáři Celostní medicíny žádnou z nich nechtějí dýchat. Toluen totiž představuje dráždivou směs pro dýchací cesty, může způsobit bolest hlavy i podráždění sliznice. Benzen patří mezi karcinogenní látky a jeho vdechování si v lepší případě přivodíme bolest hlavy a únavu.

Nicméně parafín nejsou jen svíčky!
Najdeme ho v kosmetice, mažeme s ním běžky, impregnujeme povrchy…

Čím nahradit parafínové svíčky?

Odpovědí je příroda! Ta nám nabízí hned několik alternativních variant, díky kterým si můžete svíčky užít i bez pocitu, že dýcháte látky, které byste raději nedýchali. Ano, pořizovací cena vás může zaskočit. Málokdo ale ví, že doba hoření je u přírodních vosků delší – a to řeší ten problém s cenou. Proč tomu tak je? Teplota tání těchto vosků je vyšší než u parafínu, proto vám budou dělat radost delší dobu.

  • Řepkový vosk (non-GMO)
  • Sójový vosk (non-GMO) – méně sazí, méně CO2 a přitom 2x delší doba hoření!
  • Recyklace použitých olejů
  • Kokosový vosk
  • Včelí vosk – vzácný vosk, má svou vlastní vůni a nevyužívá se pro vonné svíčky (neumí nést vnější vůni), uvolňuje méně sazí, a navíc je to udržitelná varinta. Jen si dejte pozor na zdroj, protože někteří komerční včelaři se o včelky starají velmi smutně…
svíčka sójová

Vyzkoušet můžete designovou voňavou svíčku ze sójového vosku pačuli a zázvorem v eko balení v podobě skleněného obalu. Provoním domov přírodní vůní a na původ vosků a použitých ingrediencí se můžete spolehnout. Přičichnout si můžete i k dalším přírodním svíčkám. Víte třeba, jak voní Pančavský vodopád nebo Jizerka?

Nemusíte ale hledat jen velké svíčky. V šetrné variantě seženete ručně vyrobené české čajové svíčky ze sójového vosku s bavlněným knotem, bez palmového oleje.

Praktické tipy, jak vybrat zdraví nezávadné svíčky sójové i jiné

Jste svíčkomilci a bez svíček nedáte ani ránu? Existuje několik základních pravidel, kterými se můžete bránit preventivně.

  1. Pravidelně větrejte místnosti, ve kterých svíčkujete.
  2. Vybírejte si 100% přírodní složení, ideálně bez parfemace (alternativa jsou například svíčky z přírodních éterických olejů).
  3. Pozor na chytáky v etiketách – “obsahuje i rostlinné oleje“ v praxi znamená, že se jedná o parafín a minimum přírodního vosku/oleje.
  4. Kontrolujte zdroj olejů, hledejte BIO kvalitu. Éterický olej s herbicidy a pesticidy čichat nejspíš taky nechcete..
  5. U vosků si hlídejte původ (ověření včelaři, non GMO vosky).
  6. Pozor na svíčky v dětských pokojíčkách – volte třeba raději aromadifuzéry.
  7. Preferujte svíčky bez třpytek, barev, perliček… Vlivem tepla se z nich může uvolňovat spoustu nepěkností.
  8. Pozor na knot! V Evropě se nesmí prodávat a vyrábět svíčky s knotem, který je vyztužený olovem. V Číně ale omezení není. Objednávate svíčky z Číny? Dejte pozor, ať se vám doma ve vzduchu nevznáší i “vůně olova“.