Jóga jako lék – 3. díl (Jak jsem si dal závazek)

cm zena plaz1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Při józe se člověk věnuje především své Duši a ta pak zpětně ovlivňuje jeho tělo. Navíc se přitom zpravidla i protahují a posilují svaly, což ovlivňuje váš krevní oběh, trávení i dýchání. Ztišujete a posilujete svůj nervový systém a to pak ovlivňuje mysl. Kultivujete v sobě mír v mysli a to ovlivňuje nervový systém, imunitní systém i kardiovaskulární systém. Jóga říká, že pokud se díváte jasným pohledem, uvidíte, jak je všechno kolem vás vzájemně propojené. Z pozice terapeuta to přináší poznání, že fungování kteréhokoliv orgánu nebo tělesného systému lze zlepšit i tím, že se také pokusíte zlepšit stav ostatních orgánů.

Zásadním rozdílem mezi jógou jako lék a konvenční medicínou je tedy jógové holistické zaměření na kompletní posilování těla i mysli. Pokud se vydáte k většině lékařů, protože je vám špatně, ale nemáte žádnou konkrétní bolest nebo jiné příznaky, pak kromě nařízení několika vyšetření, aby se vyloučily možnosti nejpravděpodobnějších chorob, vám tito lékaři nebudou umět nabídnout nic víc. Jestliže byste chtěli dosáhnout ztišení nervového systému, posílit svou imunitu nebo zlepšit kvalitu svého dýchání, pak budou mít po ruce jen málo návrhů.

Pro jógu platí přesný opak. Ale spíše než aby měla být konkurencí pro konvenční lékařskou péči, může ji jóga doplňovat. Je tomu skutečně tak – podle mých zkušeností jóga může pomáhat lidem získat totéž, co jsou schopny poskytovat alternativní nebo konvenční způsoby léčby. Oproti jiným druhům léčby, označovaným jako alternativní medicína, má v sobě jóga ještě něco navíc. Dokáže totiž zesilovat léčivé účinky léků nebo bylin a tím často umožní snížení jejich dávek, takže pak dochází k omezování škodlivých vedlejších účinků. A navíc ještě – na rozdíl od jiných léčebných postupů, které se mohou vzájemně negativně ovlivňovat, dobře zvolené jógové cvičení nikdy nemůže působit škodlivě na jiné souběžné způsoby léčby.

Jóga se osvědčuje jako účinná při léčbě širokého rozsahu zdravotních problémů. Podívejme se trochu konkrétněji, co na sobě mohli pozorovat lidé, kteří si vyzkoušeli terapeutickou jógu. V letech 1983 až 1984 se rozběhla v Londýnském sdružení the Yoga Medical Trust studie, vedená Robinem Monro, PhD. Do ní bylo zapojeno 2 700 dobrovolníků ve věku mezi 31 až 60 let, kteří se věnovali terapeutické józe. Podmínkou do zapojení v projektu bylo praktikování jógových cvičení nejméně 2 hodiny týdně. I přesto, že počty lidí s některými diagnózami byly statisticky nevýznamné, konečné výsledky byly působivé: 98 % lidí s bolavými zády jóga přinášela úlevu a totéž popisovalo 90 % pacientů s rakovinou, 82 % s nespavostí nebo 100 % alkoholiků. Nejmenší četnost úspěšnosti jógy v rámci této studie byla zjišťována u žen s potížemi s menstruací, ale i mezi nimi více než 2/3 mohly konstatovat, že jim jóga pomohla.

TABULKA SLEDOVANÝCH POTÍŽÍ, PŘI KTERÝCH POMÁHÁ JÓGA

ZDRAVOTNÍ POTÍŽE POČET SLEDOVANÝCH PROCENTO PŘÍPADŮ ZLEPŠENÍ
Alkoholismus 26 100
Úzkostlivost 838 94
Artritida a revmatické potíže 589 90
Astma a bronchitida 226 88
Bolesti v zádech 1142 98
Rakovina 29 90
Diabetes 10 80
Dvanácterníkové vředy 40 90
Srdeční choroby 50 94
Hemoroidy 391 88
Vysoký krevní tlak 150 84
Nespavost 542 82
Potíže v menopauze 247 83
Problémy s menstruací 317 68
Migrény 464 80
Neurologické a neurosvalové choroby 112 96
Obezita 240 74
Premenstruační syndrom 848 77
Kouření 219 74

Zkuste si představit, kolik byste toho slyšeli o nějakém novém léku, který by dosahoval byť jen zlomku výše popisovaných účinků! Nicméně já mívám tu zkušenost, že jen málokdo z prostředí medicíny nebo z laické veřejnosti mívá alespoň nějakou představu o tom, co může jóga nabídnout. Jsem přesvědčen, že tato neznalost bývá často způsobena tím, že lidé, kterým by mohla být jóga prospěšná, se jí vyhýbají kvůli nepochopení základní skutečnosti, co vlastně jóga je a kdo se jí může věnovat. Dříve než tedy přikročíme k vysvětlování podstatných témat o tom, jak používat jógu jako lék, chtěl bych nejprve pohovořit o tom, že jógu v nějaké přiměřené formě může provozovat opravdu každý.