Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
K sepsání dnešního článku mne inspiroval nákup v jednom nejmenovaném supermarketu, kam jsme si s rodinou zajeli něco málo doplnit. Nakonec jsme setrvali rovnou hodinu, obchod praskal ve švech, zběhlí zákazníci mistrně kličkovali s nákupními vozíky v uličkách, což působilo zmatek a chaos, čímž se nám naskytla nevídaná podívaná. Prvním velkým lákadlem byl mrazící úsek, u kterého se tvořila dlouhá fronta. Z té se oddělovali usměvaví zákazníci, mající ve vozících menší krabice, plné zmrzliny, kterou řetězec zlevnil ze 7,9 na 5, 9. Původní cena lákavá nebyla, ta nová již ano. Později jsem si tuto lahůdku na internetu prostudovala.
Složení: „Voda, oplatka 10 % (pšeničná mouka, cukr, emulgátor: sójový lecitin; bramborový škrob, rostlinný tuk, jedlá sůl), cukr, rostlinný tuk, sušené odstředěné mléko, čokoládová poleva 5 % (rostlinný tuk, čokoláda v prášku 30 % (cukr, kakao), cukr, sušené odstředěné mléko, emulgátory: sójový lecitin, E476; aroma), glukózovo-fruktózový sirup, višňový topping 4 % (cukr, višně 25 %, voda, glukózovo-fruktózový sirup, stabilizátor: E412, barvivo: E162; regulátor kyselosti: E330; aroma); sušená syrovátka (z mléka), pražené arašídy 1 %, emulgátor: E471; stabilizátory: E410, E412; aroma, barvivo: E160b.“
Jen se podívejme, kolik nejrůznějších ingrediencí bylo použito k výrobě takového zmrzlinového kornoutu. Podívejme se na ten višňový topping, který zahrnuje podstatnou část éček. Na cukr, kterého jsou zde 3 polévkové lžíce, glukózovo-fruktózový sirup, který tolik zatěžuje játra, podporuje obezitu a navyšuje hladinu triglyceridů v krvi. A ona chuť? Odpovídá složení a ceně. Ale ušetřili jsme, dvě koruny na jedné zmrzlině. Na deseti kusech tak máte 20 korun, které většina zákazníků utratila za přeslazené limonády, na které rovněž lákal leták.
V našem vozíku jsem našla nákupní seznam, který si sepsal zákazník před námi. Bohužel, nemohu říci, že by takovýto seznam byl spíše výjimkou, když se rozhlédnete, z 80 % mají lidé ve vozíku tohle:
- bílý rohlík, sladké pečivo
- sladké cereálie
- margarín, roztíratelný sýr
- salám, paštika, maso, konzervy
- sladký jogurt
- sušenky, oplatky, čokoláda
- instantní polévka (bohužel)
- balená voda, sladká limonáda
- pivo, alkohol
- slunečnicový olej
- knedlík
- bílá předvařená rýže
- chipsy
- zmrzlina
- cukr
- pšeničná mouka
- instantní káva
Výjimky přidají ještě banán, trochu mrkve a mají na pár dní zcela vystaráno. To však, přeci, není vůbec správně. Přemíra cukru, aditiv, instantních směsí, potraviny vysokého glykemického indexu, minimum enzymů, vitamínů a minerálů.
Téměř žádné základní suroviny, kterými jsou zelenina, ovoce, bylinky, tvaroh, bílý jogurt, žitný chléb, pohanka, jáhly, ovesné vločky, olivový olej, ryby. Suroviny, které nepotřebují žádné další konzervanty, neslouží jako primární surovina k výrobě něčeho sekundárního. Zůstal jim přirozený původ a složení, jejich životodárná podstata.
Skládáme-li svůj nákupní košík takto, nemůžeme se divit, že se u nás, dříve či později, projevují metabolické poruchy, jako je diabetes II. typu, prohlubují se autoimunitní choroby, objevuje se rakovina, nadváha, obezita, příliš rychle stárneme, vyčerpáváme imunitní systém. Problémy s kůží, alergie, astma, střevní či cévní problematika, nevysvětlitelná únava, příliš rychlé opotřebování organismu, zapomnětlivost, ale i Alzheimerova choroba. Málokdo si uvědomí, že tyto neduhy mohou mít spojitost právě se stravou.
Když jedeme na nákup my, ve vozíku míváme tyto suroviny:
- zelenina: mrkev, petržel, celer, řepa, cuketa, dýně, rajčata, listová zelenina, bylinky
- ovoce: jablka, banány + sezónní ovoce
- jáhly, pohanka, ovesné vločky, ječné kroupy, brambory, batát, luštěniny, amarant, quinoa, rýže Basmati
- kozí jogurt, kefír, mléko, máslo, kozí sýr (nemám nic ani proti kvalitnímu kravskému)
- vejce (ty kupujeme domácí, na trhu)
- ryby
- semínka: slunečnice, len, mák, dýňové semínko
- oříšky
- oleje: olivový, lněný
- 70 % čokoláda
- med či kokosový cukr
- skořice, majoránka, bazalka, rozmarýn, petrželka, kopr, himalájská sůl
Nic víc. A stačí nám, z výše zmíněného lze docela hezky navařit a napéct. Ve své podstatě se jedná o základní potraviny, které jsou prosty „éček,“ mnohdy i zbytečného obalu.
Viscerální tuk a náš nákupní vozík
Viscerální tuk je ve své podstatě nahromaděný tuk v oblasti břicha. Uložen je však mnohem hlouběji, nežli tuk podkožní. Obaluje vnitřní orgány, čímž je chrání, pouze však do jisté míry. Pokud překročí svou únosnou míru, mnohonásobně zvyšuje riziko vzniku diabetu II. typu s čímž se pojí také demence, sexuální dysfunkce. Mnohonásobně se zvyšuje riziko mrtvice, infarktu, taktéž i rakoviny. Pojí se s ním také deprese, celková nespokojenost, pocity méněcennosti. Tuk v oblasti břicha je jednoduše nevzhledný, zhodnotíme-li však rizika, jeho vizuální aspekt bude tím nejmenším. Občas za něj mohou léky na hormonální bázi, nicméně mnohem častěji bývá vizitkou naší nesprávné životosprávy, stresu, nedostatku spánku, minima pohybu. Do jisté míry jej tedy můžeme ovlivnit, kdy začněme právě od nákupního vozíku.
Přemýšlejme, zda potřebujeme, někdy i denně, nakupovat tak velkou spoustu nekvalitního pečiva, sladkostí, hotových instantních výrobků, zvažme, jaký denní podíl zaujímá čerstvá zelenina, ovoce, vláknina, v podobě žitného pečiva, luštěnin, omega 3 a 6 NMK, které nacházíme v kvalitních olejích (lněný, konopný), semíncích (len, konopné, chia), ale také v rybách (losos). Vyhýbejme se slazeným nápojům, i kdyby se jednalo o 100 % džusy, ani ty totiž nepatří na seznam zdravých tekutin. Výrobní proces je zbavil cenné vlákniny, kdy následně konzumujeme přemíru cukru, která opět napomáhá vzniku pověstné tukové pneumatiky.
Je to jen na nás. Za své zdraví neseme zodpovědnost především my samotní. Život je velmi krásný na to, abychom si jej díky nevhodné životosprávě zkrátili třeba o 20 let. 20 let, které můžeme prožít jakkoli, plni elánu, snů a síly, případně jako životem vyčerpaní a unavení poustevníci, kteří žijí již jen ze vzpomínek.