Je to lhostejnost?

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Určitě není, ale vypadá to tak. Co si jinak lze myslet o člověku, který má ohromné potíže s páteří, degenerativními procesy v různých částech těla, stěžuje si na bolesti kloubů, říká doslova, že trpí… Má opakované záněty v těle, infekce, léta bojuje s rezistentním stafylokokem. K tomu má cukrovku 2. typu a silnou obezitu.

Dotaz v poradně zní: Poraďte, co mám dělat: Léčím se na ortopedii, imunologii, diabetologii, kde se mi nedaří držet vyrovnanou glykemii, neudržím se v tom, abych trvale držel dietu. Nemohu se hýbat, špatně se mi dýchá, kvůli páteři nemohu spát, asi půjdu na psychiatrii.

Komunikace, otázky

Při komunikaci s tímto člověkem vychází najevo, že vlastně o své nemoci nic neví. Když se ho ptám, co všechno jeho lékař vyšetřil, aby pojmenoval příčinu, odpovídá, že mu jeho lékař nic neřekne. Ví jen, že má dle rentgenu artrózu 2. – 3. stupně. Dostává léky, občas injekce. Když má páteř blokovanou, jde na odblokování a na rehabilitaci. Situaci popisuje slovy: Léčím se již 10 let.

A ten stafylokok?
Ten se mě drží také dlouhá léta, antibiotika již nezabírají, nyní dostanu vakcínu.

A co vám říká imunolog?
Nic mně neříká, jen to, že vyrobí vakcínu.

A cukrovka? Proč se vám ji nedaří stabilizovat?
Snažím se, abych jedl racionálně, ale občas se fakt neudržím. Beru na to léky. Jaké? Nevím.

A proč máte tak vysoké BMI – silnou obezitu?
Jak říkám, nemohu se hýbat, v dietě se neudržím.

Další důležité otázky: Máte kromě toho osteoporózu, revma? Zkoumalo se to? A stejné otázky kolem cukrovky: Co je podstatou, příčinou? Je současně přítomna nějaká endokrinní choroba? V oblasti imunologie jsou otázky: Proč váš imunitní systém chybně reaguje a nedovede si s bacilem poradit? A stejně vaše obezita. Máte nadmíru tuku, nebo vody? Jak fungují vaše ledviny?

lhostejnost

Stagnace

Snažím se dotyčnému pomoci, chci pochopit jeho nemoc, ale hlavně chci, aby svou nemoc pochopil on. Ale tento člověk mi v tom nepomáhá, jako by nejevil zájem. Na všechno odpovídá „nevím“. Nevěřím mu, že mu lékař nic neříká. Dlouhá léta je spokojen, ukolébán tím, že se léčí, i když je výsledkem léčení stálé zhoršování stavu.

Je to lhostejnost? Ne, určitě ne. On trpí, nemůže se hýbat, nemůže dýchat, nemůže spát, má stálé bolesti. K tomu přece nemůže být lhostejný.

Všechny jeho vyjmenované příznaky spolu úzce souvisejí. Je to nemoc celého člověka, netýká se jen jmenovaných systémů. A nelze se spoléhat na to, že ten problém vyřeší jeho lékař nebo lékaři. Oni dělají, co mohou, tedy zmírní bolest, sníží zánět, drží cukr v normě, alespoň na chvíli ničí stafylokoka… Ale tu hlavní práci musí udělat onen člověk sám. A v ideálním případě za pomoci rodiny. Protože také platí, že se nemoc nutně týká i jeho celé rodiny.

Jde o to, aby dotyčný získal motivaci bojovat, aby si neprogramoval, že řešení není možné. Nelze říkat: Bohužel, nedokážu se ovládnout. Boha se to samozřejmě netýká, nyní bere Jeho jméno do úst zbytečně, kdo jiný má zapracovat na tom, aby držel pravidelnou a přísnou dietu, když jde přece o jeho život. Cukr a sacharidy jsou v jeho případě nástrojem pro nemoc. Zánět se prosazuje tehdy, když je tělo překyseleno. Cukr je kyselinotvorný. Když se chce zbavit zánětu a když chce zpomalit degenerativní proces, musí se zbavit sladkostí. On však má i přes léčbu stále vysokou glykemii, tedy překyseleno, má tím připraveny i výhodné podmínky pro zánět. Aby artróza nepostupovala, klouby nesmí zatěžovat nadváhou. On však má hrubou obezitu. Cukr se také ve střevu podílí na mikrobiální nerovnováze = dysbióze. Ta vyhovuje třeba kvasince a jiným patogenům. Víme, že tento pán má stafylokoka, tedy jeho bacil má právě takové výhodné podmínky, aby se mu dařilo. A čím více antibiotik (a cukru), tím více se situace zamotává a utvrzuje se dysbióza. Oslabuje se imunita. Vyřeší tuto situaci vakcína? Pokud se uvedené faktory neodstraní, budou se potíže vracet.

To lze téměř s jistotou očekávat. Nyní píše do internetové poradny, protože potřebuje pomoci. Lékaři, se kterými je v kontaktu, již nevědí, co s ním. Může mu pomoci internetová poradna? Žádá nějaký potravní doplněk, který by mu pomohl zlepšit jeho situaci.

Možnost pomoci

Ano, mohu mu doporučit spalovače tuků, přírodní prostředky na udržování hladiny cukru, přírodní imunomodulátory, antioxidanty, určitě by se hodil molekulární vodík, asi bych začal usilovat o vytvoření symbiózy střevní – známým systémem SYMBI I, SYMBI II, chlorella + butyrát, ale s tím, aby se hýbal, aby cvičil, aby spaloval tuky, aby držel diabetickou dietu; to za něj tyto potravní doplňky samozřejmě už neudělají.

On se musí otevřít, pochopit svou nemoc – zajímat se o ni, nemůže to nechávat jen na lékařích a myslet si, že se léčí tím, že si chodí pro léky a pro rady, které stejně nedodržuje. Musí u něj nastat totální změna jeho myšlení. Návazně i jiná péče o jeho tělo, o jeho život. Není možné, aby to vypadalo tak, že je mu to lhostejné. Není. Nejlépe kdyby se obrátil k Bohu celým svým srdcem a prosil Ho o pomoc, aby dostal moudrost ve svém počínání.

Celková nabídka knih o osobním rozvoji.