Jak zmírnit v těhotenství otoky

cm nohy1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Těhotenství je plné změn, tělo maminky i děťátka potřebuje urazit dlouhou cestu, aby oba rostli a sílili ve zdraví. Ač vše probíhá tak, jak má, některým vedlejším jevům, jako jsou například ranní nevolnosti, pálení žáhy či právě nepříjemné otoky, mnohdy neujdeme.

Nutno říci, že tyto stavy jsou zcela přirozené, vše má svou příčinu a je zcela logické, nicméně, dnes si vysvětlíme, jak tomu všemu, alespoň částečně předejít a užít si tak poslední týdny těhotenství v co nejharmoničtější psychické pohodě.

Co napomáhá vzniku otoků

  • Tím, jak děloha přirozeně roste a umožňuje prostor miminku, čím dál více tlačí na dolní dutou žílu, která odvádí krev z dolních končetin zpět k srdci. Tento nepříjemný jev je tedy umocněn zvětšujícím se bříškem, záleží však také na celé řadě přidružených faktorů. Některé z nás otoky vůbec nezaznamenají, některé naopak řádně potrápí;
  • vyšší procento spotřebované bílkoviny, které je základním stavebním kamenem plodu, může mít na otoky rovněž negativní vliv. Jednou z plazmatických bílkovin je totiž albumin, který zodpovídá za odvod přebytečné vody z tkání ven. A pokud je albuminu méně, tento deficit se většinou projeví jemným zavodněním organismu;
  • u bílkovin ještě chvíli zůstaneme, mnohé maminky jsou spíše sacharidově zaměřeny, proto se snažme alespoň 3 x denně zařadit některý ze zdrojů kvalitní bílkoviny, aby sacharidy nepřevažovaly a tělo tak nemuselo sahat do železných zásob;
  • v těhotenství může dojít k tzv. preeklampsii, k zvýšenému odvodu bílkoviny močí, která je doprovázena právě výrazným zavodněním organismu;
  • při dekompenzovaném diabetu, ať už I. či II. typu, diabetu těhotenském, může docházet k rozkládání bílkoviny za účelem získání energie, což má za následek opět deficit stavebního kamene s následným vznikem otoků;
  • příliš mnoho soli a minimální příjem draslíku.

Jak si tedy pomoci?

Obecnou radou je polohovat končetiny, dlouho nesedět, nepostávat, ale opravdu se natáhnout, kdy oteklé nohy podložíme polštářem. Vím, že mnohé z nás chvíli neposedí, některé povinnosti však není třeba plnit najednou, lze je hezky rozložit a ony pauzy pak vyplnit příjemným odpočinkem, kdy nohy natáhneme před sebe. Pokud budou otoky nesnesitelné, doporučuji masáž studenou vodou, která končetinám velmi uleví. Případně, využijme masáže profesionální, během které masér postupuje od konečků prstů až k tříslům a napomáhá tak urychlit krevní oběh.

O bílkovinách již bylo napsáno výše, nicméně, maminky mnohdy neví, jak uzpůsobit stravu potřebám běžného dne. Mezi kvalitní bílkoviny řadíme bílkovinu masa, mléčnou bílkovinu, vajec. Pokud jsme maminkou veganskou, dbejme zvýšené potřeby luštěnin, ořechů, semínek, listové zeleniny a ze sacharidů kombinujme jednotlivé druhy tak, aby docházelo k plnohodnotnému skládání aminokyselin k sobě. Výborným zdrojem bílkoviny může být rovněž protein, upřednostněme konopný či hráškový. Konzumujeme-li však mléčné výrobky a maso, sestavit jídelníček nedá větší problém:

Snídaně Desátá Oběd Svačina Večeře II. večeře
Žervé, kváskový chléb, rajče, zelený čaj Ovocné smoothies banánem, vlašské ořechy Dušený losos s batátem, salát z polníčku Acidofilní mléko s broskví, špaldová placka Pohankové rizzotto s parmazánem a červenou řepou Salát ze strouhané mrkve a kokosu
Ovesná kaše se sušenými švestkami a jablkem, rooibos Tvaroh s medem a skořicí, žitný bochánek Cizrnové pyré s mořskou řasou, řapíkatým celerem a rukolou Čerstvá šťáva z kořenové zeleniny, mandle Chřestová polévka s amarantem a sýrem Bílý jogurt s kapkou datlového sirupu

U veganské maminky pak bude jídelníček vypadat následovně, kdy záměrně neuvádím sóju. Ta patří na seznam výrazných strumigenů, jež nás zbavují hormonů štítné žlázy:

Snídaně Desátá Oběd Svačina Večeře II. večeře
Avokádová pomazánka, kváskový chléb, rajče, zelený čaj Ovocné smoothie s banánem, vlašské ořechy Dušená quinoa s pórkem a kešu majonézou, salát z polníčku Konopný protein s datlemi a vanilkou, špaldová placka Pohankové rizzotto s rýží a červenou řepou Salát ze strouhané mrkve a kokosu
Ovesná kaše se sušenými švestkami a jablkem,

rooibos

Hráškový protein s borůvkami, žitný bochánek Cizrnové pyré s mořskou řasou, řapíkatým celerem a rukolou Čerstvá šťáva z kořenové zeleniny, mandle Chřestová polévka s amarantem a piniovými oříšky Chia pudink s kapkou datlového sirupu a malinami

Abychom zabránili rozkladu svalové hmoty za účelem získání stavebních látek k výstavbě plodu, konzumujme taktéž dostatek sacharidů nízkého glykemického indexu. To znamená, namísto sladkostí upřednostněme spíše sacharidové potraviny, které hladinu cukru dlouhodobě rozloží a dopřejí nám tak přirozený pocit sytosti. Mysleme na to, že přemíra čokolády, dortíků, sušenek a bonbónů připravujeme naše tělo o železo a hořčík, jež se v průběhu těhotenství opravdu hodí. Navíc, čím více rychlých sacharidů, tím vyšší produkce inzulínu a tím pádem i rychlejší nabírání na váze s možným vznikem otoků.

U dekompenzovaného diabetu se snažme o co nejschůdnější hodnoty hladiny krevního cukru, s troškou trpělivosti to hravě zvládne i diabetická maminka. Tato cesta je sice obtížná, nicméně, za onen dar v podobě zdravého miminka všechno úsilí stojí.

Sůl (mořská či himalájská), kapitola sama o sobě, nicméně, omezení sodíku bude jen velmi jemnou prevencí, neboť výše uvedené hovoří za vše. Tímto však nedávám maminkám, které miluji slané tyčinky a chipsy, měkké roztíratelné sýry, pečivo a instantní výrobky, zelenou. Vše výše zmíněné naše tělo nepotřebuje, špatně tráví a opět přichází o cenný vápník, hořčík a železo. Proto tedy, snažme se od takových výrobků opravdu upouštět. Více o soli si pak můžete přečíst v nedávném článku: Kolik soli jsme za den schopni spolykat.

Potraviny, které odvodňují

Existují potraviny, které disponují přirozenou odvodňovací funkcí, utiskovaná dolní dutá žíla nás sice drží v hrsti, přesto se správně uskládaným jídelníčkem, za přispění povolených bylinek či koření, dají učinit zázraky. Jako první bych zmínila chia semínka, která se vyznačují hydrofilním charakterem, což znamená, váží vodu a zvětšují svůj objem. Doporučuji zařadit po ránu, kdy 1,5 polévkové lžíce semínek namočíme do 200 ml vody a zhruba po 5 minutách pomalu vypijeme. Posléze se natáhneme a odpočíváme, případně pracujeme s přestávkami.

Zelený čaj

O zeleném čaji a těhotenství toho bylo napsáno již mnoho, určitě bych nedoporučovala v I. trimestru těhotenství, následně však nevidím důvod, proč se slabšímu zelenému čaji vyhýbat, zvláště když disponuje léčivými schopnostmi. Přispívá k zachování acidobazické rovnováhy těla, čímž předchází pálení žáhy a napomáhá uchovat celou řadu cenných minerálních látek. Oproti kávě nabízí zástup podpůrných antioxidantů a nabudí pozvolna, s větší jemností a grácií. Jeho dalším benefitem je silný ochlazující vliv, což se těhotným ženám v parném létu hodí. A aby toho nebylo málo, velmi hezky odvodňuje, proto, k chia semínkům si v průběhu dne dopřejme šálek lahodného zeleného čaje.

Okurka a meloun

Z okurky lze uchystat osvěžující salát, který v podobě svačinky přijde jistě vhod. Stejně dobře poslouží taktéž i meloun, který si v průběhu horkého léta můžeme dopřát každý den. Jeho sytící hodnota je jednoduše úžasná, navíc osvěží a napomůže ledvinám, které se postarají o jemné odvodnění těla.

Bylinky

S bylinkami to bude mírně složité, protože celá řada z nich je v těhotenství zakázána. Obecně funguje přeslička rolní, tu bych však občasně zařadila až ke konci těhotenství, někdy od 38. týdne. Stejně tak maliník, jenž zároveň napomáhá zprůchodnit porodní cesty a disponuje jemnými diuretickými vlastnostmi. I zde šetříme až ke konci těhotenství. Mezi další bylinky pak patří libeček lékařský, který můžeme po troškách přidávat do salátů, polévek, nejrůznějších zeleninových směsí. Z jemnějších čajů pak doporučuji černý bez či kopřivu. Výborné jsou rovněž směsi s brusinkou. Pokud však spadáte mezi maminky s rizikovým těhotenstvím, tyto bylinky nedoporučuji.

Pitný režim

Milé maminky, zároveň však myslete taktéž i na pitný režim, který je v těhotenství naprosto nezbytný. Obavy, že čím více vody, tím se otoky ještě více prohloubí, zde nejsou na místě. V těle nám obětavě fungují ledviny a ty, pokud dostanou příležitost, rovněž zaberou. Proto si dopřejme alespoň 3 litry čisté pramenité vody bez bublinek, případně bylinkového čaje. Do pitného režimu započítáváme také doma uchystané šťávy a jemné polévky. Slazené limonády či kupované džusy lze sice také započíst, nicméně, tělo opět olupují o tolik cenný vápník a železo. Voda nás omývá, dopřejme si tedy vodu ve své nejčistší podobě.

Všem nastávajícím maminkám přeji krásné a klidné těhotenství, které bude zakončeno příjemným a láskyplným porodem.