Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kašel představuje pro každého z nás nemilý zdravotní problém. Potřebujeme se ho rychle zbavit, ale zdaleka to není tak jednoduché, jak si někdy představujeme. Kašel není nemoc sama o sobě, ale zdravotní symptom neboli příznak, který nám signalizuje, že v našem organismu, konkrétně v horních cestách dýchacích, je něco v nepořádku.
Může se jednat, a nejčastěji se i jedná, o příznak doprovázející virové onemocnění horních cest dýchacích. Ve vážnějších případech může doprovázet laryngitidu, tuberkulózu nebo černý kašel.
Zásadní je na začátek určit, o jaký typ kašle se jedná. Zdali jde o kašel vlhký (produktivní, pacient vykašlává hleny), suchý (dráždivý, pacient nic nevykašlává, ale je nucen ke kašli, často až dávivému a také velmi vyčerpávajícímu) nebo o kašel tzv. smíšený, kdy je obtížné rozlišit, o jaký typ jde (což je častý problém lékařů a lékárníků).
Ale úplně na začátek bych se stručně zmínil o typech kašle doprovázejících již zmíněná vážná onemocnění. Je dobré o nich něco vědět, protože jakmile je na ně podezření, pacient by měl být co nejdříve vyšetřen lékařem, aby podezření potvrdil či vyvrátil a popřípadě nasadil tu správnou léčbu.
Laryngitida
Velmi nebezpečný je kašel signalizující laryngitidu neboli zánět hrtanu. Ten je prudký, chrčivý a může připomínat kohoutí kokrhání nebo psí štěkot. Pacient má horečku. Je to těžké onemocnění, zejména pro děti, pro které může být až smrtelné. Dochází při něm k otoku hrtanu a pokud není včas poskytnuta lékařská péče pacient se může udusit.
Tuberkulóza
Tuberkulóza je onemocnění, které bylo očkováním téměř vymýceno, ale v současnosti se pomalu ale jistě vrací do našich zemí (od určité doby se přestalo preventivně očkovat). Tuberkulózní kašel je typický svou silou, výraznou bolestí na hrudi při kašli a v pokročilejším stádiu onemocnění ho také doprovází vykašlávání krve. Nemocný s podezřením na TBC musí hned k lékaři a tato nemoc navíc podléhá povinnému hlášení.
Černý kašel
Černý kašel, který se také bohužel vrací z polozapomenutých nemocí do současnosti, je na první pohled hůře rozeznatelný. Je typický výraznými dusivými záchvaty kašle. Jeho původcem jsou toxiny, které produkuje původce nemoci Bordetella pertussis. Ty napadají a porušují řasinkový epitel na povrchu dýchacích cest, výstelku průdušnice a průdušek a další toxin proniká do krve. Černý kašel probíhá nejhůře u malých dětí a u kojenců je považován za jednu z nejnebezpečnějších nemocí.
Kašel virového původu
Nyní se odvrátím od těchto děsivých nemocí k „obyčejnému“ kašli, který obvykle doprovází virové onemocnění horních cest dýchacích (může ale být příznakem i dalších nemocí).
Důležité je rozeznat suchý kašel od dráždivého, což bývá někdy obtížné i pro ošetřujícího lékaře. Pacient často uvádí, že sice vykašlává, ale současně ho kašel dráždí, takže pro lékaře (či lékárníka) je obtížné doporučit správný přípravek, stejně jako pro tento článek vybrat vhodný přírodní prostředek.
Zjednodušeně řečeno, suchý kašel se obvykle objevuje spíše na začátku onemocnění. Cizorodá látka (může být různého původu) dráždí sliznici dýchacích cest a naše tělo se pokouší těchto látek zbavit. Může se jednat o cizorodé částice, jako je prach, podráždit může kouř, tělo se také může snažit zbavit hlenu nebo se může jednat například o reakci na chlad. Dýchací trubice reaguje kašlem. Kašel může být velmi silný až vyčerpávající. Kašel může připomínat dávení až dušení a pacient se může obtížně nadechnout.
Vlhký kašel znamená, že se naše tělo pokouší zbavit nahromaděných hlenů v plicích. Ty vznikají jako následek virové nebo bakteriální infekce. Důležité je, aby se včas tyto hleny dostaly z plic ven, protože, pokud se tak nestane, mohou představovat zdroj infekce. Tak může dojít ke zhoršení nemoci a vzniku například tak závažného onemocnění, jako je zápal plic.
V počátcích je kašel suchý, dráždivý a snažíme se ho tlumit. V další fázi dochází k vykašlávání sputa, kdy se snažíme toto sputum zředit, aby docházelo k jeho lepšímu vykašlávání, a tím i ke zlepšení průběhu nemoci. Kromě podávaných přípravků může přispět k lepší viskozitě hlenu dodržování pravidelného pitného režimu. V případě vlhkého kašle lékaři obvykle předepisují léky, které podporují vykašlávání (expektorancia), nebo léky, které ředí hleny a také podporují vykašlávání (mukolytika). Přípravky podporující vykašlávání by se neměly podávat večer, aby nedocházelo k vykašlávání v noci, kdy je to nevhodné.
Při léčbě je důležité nekombinovat přípravky tlumící kašel s přípravky podporujícími vykašlávání kvůli nežádoucímu hromadění hlenu v dolních cestách dýchacích.
Přírodní přípravky na podporu vykašlávání
K dispozici máme řadu přírodních prostředků, které mohou podpořit vykašlávání. Jedním z nejznámějších je jitrocel kopinatý (plantago lanceolata), který obsahuje sliz, který zlepšuje viskozitu hlenu a napomáhá vykašlávání. Jitrocel je samotný vhodný i pro děti, například v některých jitrocelových sirupech určených pro děti.
Dále lze při vlhkém kašli doporučit mateřídoušku úzkolistou (Thymus serpyllum). Obsahuje silice (thymol, karvakrol, cymen), které pomáhají ředit hleny a tím usnadňují jejich vykašlávání. Mateřídoušku a jitrocel společně s tymiánem lze najít v přípravku Medový sirup s jitrocelem, mateřídouškou a tymiánem.
Užitečným pomocníkem je divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum), která obsahuje jako účinné složky flavonoidy, třísloviny a, zejména pro léčbu kašle užitečné, saponiny. Saponiny jsou chemické sloučeniny, podobné glykosidům. Pomáhají naředit hleny a zlepšují jejich vykašlávání. Působí tak, že dráždí povrch sliznice a tím dojde ke zvýšení bronchiální sekrece. To má za následek ztekucení vazkého hlenu a jeho jednodušší odstranění z dýchacích cest. Pro jistotu by léčivé rostliny se saponiny neměli užívat pacienti s poruchou srážlivosti krve a jinými krevními nemocemi (saponiny mohou podpořit rozklad krevního barviva hemoglobinu).
Saponiny jsou obsaženy i v dalších rostlinách, které mohou pomoci při vlhkém kašli. Můžeme je například najít v květu prvosenky jarní (Flos primulae) nebo v kořenu lékořice lysé (Radix liquiritieae).
Někdy mohou pomoci i silice z léčivých rostlin, například silice borovicová (Pini pumilionis etheroleum), anýzová (Anisi etheroleum) nebo eukalyptová (Eucalypthi etheroleum). Silice zvyšují produkci řídkého hlenu v průduškách, díky mírnému dráždění povrchu sliznice. Tento hlen se smíchá s vazkým hlenem (který se špatně vykašlává) a tím se zlepší jeho vykašlávání. Zlepší se i pohyb řasinkového epitelu na povrchu sliznic a tato okolnost rovněž zlepší vykašlávání hlenu. Také působí proti mikroorganismům na povrchu sliznice.
Pomoc z přírody při suchém a dráždivém kašli
Pokud pacienta trápí suchý, dávivý a neproduktivní kašel, pak i zde se dají doporučit léčivé rostliny, i když jejich nabídka není tak velká, jako v předchozí skupině. Zde je důležité vybrat si ty bylinky, které zmírňují podráždění sliznice horních cest dýchacích a tím tlumí sílu dráždivého kašle.
Jako první můžeme zmínit tymián obecný (Thymus vulgaris). Obsahuje silice (tymol, karvakrol, cineol a podobně), které pomáhají při léčbě kašle a mírní jeho průběh. Tymiánové silice se používají i v aromaterapii k inhalacím. Další bylinkou je již zmíněná divizna velkokvětá, která může pomoci i v tomto případě. Kromě příznivého působení u vlhkého kašle také pomáhá na sliznici dýchacích cest ochranný film, který brání jejímu vysychání a tím snižuje nucení ke kašli. Výtažek z divizny je obsažen v přípravku diviznová směs. Vhodný je i heřmánek pravý (Matricaria chamomilla), který pomáhá svým antiseptickým účinkem na sliznici (lidově „dezinfekčním“), kdy tak pomáhá bránit rozvoji infekce.
Důležitou skupinou látek v léčivých rostlinách, které pomáhají při suchém kašli jsou slizy. Tyto slizy tvoří na sliznici dýchacích cest ochranný povlak a tím snižují dráždivost ke kašli – tyto látky je tak možné využít i při suchém kašli. Dochází k tomu tak, že mají schopnost vázat vodu a vytvářet viskózní koloidní roztoky. Tímto způsobem obalují podrážděnou sliznici dýchacích cest, a tak zmírňují mechanické i chemické dráždění sliznice. Slizy ovšem mohou pomoci i u vlhkého kašle, protože snižují viskozitu („vazkost“) hlenu, a tak zlepšují vykašlávání. Obvykle se užívají jako sirupy či čaje. V léčivých rostlinách jsou slizy obsaženy hlavně v těchto bylinkách: jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), lípa srdčitá (Tilia cordata), proskurník lékařský (Althaea officinalis), podběl lékařský (Tussilago farfara), sléz maurský (Malva silvestris), pukléřka islandská (Cetraria islandica), břečťan popínavý (Hedera helix) nebo mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum).