Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Alergie na chlad

04.05.2016
Alergie na chlad

Vezměte si kostku ledu a položte ji na kůži - třeba předloktí. Nechejte ji tam 10 minut. Pokud se pod kostkou ledu objeví výrazné zarudnutí s otokem a prosáknutím, je zřejmé, že vaše pokožka reaguje na chlad. Tato kožní reakce může po odstranění ledu přetrvávat až 2 hodiny. Teplota, která vyvolává chladovou reakci, se pohybuje od nuly níže, až pod 10 stupňů.

Projevy

Dnes můžeme pozorovat, že u některých citlivých jedinců se objevují různé nepříjemné projevy, pokud jsou vystaveni chladu. Mají vodnatou rýmu a vysvětlují si ji prochlazením. O běžnou rýmu se však nejedná, ta by měla po sedmi dnech odeznít. Tato rýma se zhoršuje při pobytu v chladném prostředí a potíže dlouhou dobu neodeznívají. Při práci se studenou vodou se dostaví salva kýchání a slzení.

 

Kromě slizniční reakce se chladová alergie projevuje nejčastěji na kůži vystavené chladu, tj. na místech bez rukavic, či jiných obnažených místech. Zde dochází ke zčervenání kůže, mohou se objevit svědivé pupence až výrazné prosákliny nepravidelných tvarů – angioedém.

 

Lze pozorovat také reakci po vypití studeného nápoje, po zmrzlině, která vyvolá otok jazyka a reakci na rtech či sliznici dutiny ústní, vyprovokuje kašel, astmatický záchvat, ucpe nos, nebo naopak spustí již uvedenou vodnatou rýmu a slzotok.

 

Vyhodnocení reakce

Vyhodnocení patofyziologie tohoto procesu nemusí být jasné a jednoduché. Projevy mohou být velmi podobné alergické reakci. Reakci nevyvolává alergen, nýbrž chlad, jakožto jiný fyzikální činitel. Působí jako přímý aktivátor: Nastartuje vyplavování mediátorů, např. histaminu z žírných buněk, a tyto látky vytvoří hyperreaktivitu na sliznicích horních, středních i dolních cest dýchacích, očních spojivek a kůže. Když se tedy uvolní histamin, pak po podání antihistaminika by se měla dostavit úleva.

 

Ale nemusí to tak být. Imunologická reakce může být mnohem složitější, a tehdy antihistaminika nepomohou. Alergolog může cíleně stanovit hladinu kryoglobulinů – chladových protilátek v séru. Tyto reakce mohou provázet změny imunitní reakce např. po hepatitidě B a C nebo u Raynaudova syndromu, který je charakterizován studenými končetinami následkem poruchy prokrvení, vidíme jej hodně u mladých žen, které žijí ve stresu, a je typický také u dívek trpících mentální anorexií.

 

Alergie na chlad provází i systémová onemocnění

Popsané problémy provázejí i některé systémové, autoimunitní choroby. Jsou to snížené funkce štítné žlázy, zhoršené funkce lymfatického systému, protože v zimě má mnoho lidí významně méně pohybu. Reakce na chlad se často přidává k jiným alergiím, protože je při nich také spuštěna ona hyperaktivita. Na podzim jsou přítomny v ovzduší plísně, není slunce, přibývá depresí, chybí vitamin D. Imunita je slabší a člověk náchylnější, je větší neurovegetativní labilita. Jak říkávám, je to čas pro REGEVIT.Léčebné postupy a prevence

Léčba je individuální, není šablonovitá. Základem je hluboký rozbor všech souvislostí. Každá příčina vyžaduje jiný postup. Touto chorobou trpí častěji ženy než muži. Část nemocných je v letních měsících roku bez výraznějších potíží.

 

Jakožto prevence je vhodné otužování, má začínat již v létě a systematicky v něm máme pokračovat i přes zimní období, nenechat se zaskočit chladným počasím. Dále dbáme na dodržování pitného režimu, přiměřené oblékání a péči o pokožku.


Související články:
Alergie? Jiný pohled
Maskovaná alergie I
Zkřížená alergie
Co oslabuje na podzim imunitu?


04.05.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS