Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Trápí vás podzimní deprese a častá nachlazení? S chladnými zimními rány, deštivým počasím i přechody mezi přetopenou kanceláří a studenými ulicemi si hravě poradíte pomocí otužování. Přečtěte si náš článek a dozvíte se, pro koho je otužování vhodné, jak s ním začít a s čím ho můžete kombinovat. Naučte své tělo odolávat výkyvům teplot a chřipkovým virům!
Pryč s chřipkami, bolestmi zad i špatnou náladou!
Otužování je vlastně postupné zvykání organismu na rychlé změny teplot. Zvyšujete při něm toleranci těla vůči teplotním extrémům, a to velmi jednoduchým způsobem – organismus prostě vystavíte stejným, jen o něco mírnějším podmínkám. Přizpůsobování na teplotní výkyvy je velmi mírné a především dlouhodobé, takže vám nezpůsobí žádné zdravotní potíže. Právě naopak. Otužování posiluje vaši imunitu, ulevuje od bolestí zad, snižuje vysoký krevní tlak a pozitivně působí na vaši psychiku.
Otužování je určeno pro všechny věkové kategorie. Než se ale začnete každé ráno sprchovat studenou vodou, dobře zvažte svůj zdravotní stav. Lidé s onemocněním srdce nebo krevního oběhu by se měli poradit s lékařem. Obecně také platí, že děti a starší lidé musí s otužováním začínat pomaleji.
Otužování vodou, vzduchem, nebo sluncem?
Otužilcem se nestanete přes noc. Zvykání na změny teplot vyžaduje postupnost, vytrvalost a dlouhodobost. První účinky otužování pocítíte nejdříve za čtyři týdny. Pokud však s otužováním přestanete, bude ztráta teplotní odolnosti mnohem rychlejší. Proces otužování zkrátka nikdy nekončí. Jde o životní styl, na který si musíte zvyknout.
Otužovat se můžete několika způsoby. Otužování vzduchem je vhodné především pro začátečníky. Stačí, když si na sebe oblečete lehkou větrovku a sportovní kalhoty a vyrazíte na svižnou procházku. Pokud se budete hýbat, nemusíte se nízkých venkovních teplot bát. Oblíbené je také otužování vodou. Zkuste si každé ráno alespoň na dvě minuty vlézt pod studenou sprchu. Proud vody vás skvěle probudí a po několika týdnech způsobí, že v práci přestanete nosit tlusté svetry a vlněné ponožky.
Někteří lidé spoléhají také na otužování sluncem, které jim pomáhá adaptovat se na biologické účinky slunečního záření. Metoda, která by se měla provádět nejlépe v květnu, se už dnes příliš nedoporučuje.
Pět tipů pro správné otužování
S otužováním začínejte zvolna. Když na sebe hned první den vylijete kbelík ledové vody, můžete si být jisti, že skončíte v posteli s rýmou a kašlem. Zpočátku zkuste spát s otevřeným oknem nebo o pár stupňů snížit teplotu v bytě. Místo ledové sprchy volte potírání těla mokrým ručníkem nebo ranní rozcvičku před otevřenými balkonovými dveřmi.
Čemu byste se měli při otužování vyhnout?
- Neotužujte se krátce po sportovním výkonu.
- Ledovou sprchu si dopřejte raději ráno, večer byste po ní nemuseli dobře spát.
- Po otužování se ihned pečlivě osušte a oblečte.
- Nepodstupujte otužování ve vaně naplněné studenou vodou. Vana vám neposkytne dostatek prostoru pro pohyb a vy si „koledujete“ o pořádné nachlazení.
- Zkuste si na sebe obléci o jeden svetr méně. Nadměrné oblékání a pobyt v přetopené místnosti vaši obranyschopnost rozhodně neposílí.
Začít s otužováním můžete kdykoliv. Ideální období je však podle odborníků na jaře.
Otužování, sauna, pravidelný spánek
Otužování můžete doplnit saun-ováním nebo třeba kryoterapií. K zahození není ani pravidelný přísun čerstvého ovoce a zeleniny, pravidelný spánek nebo návštěvy posilovny.