Jak v zimě předcházet vysušeným, bolavým rukám

jak pecovat o pokozku v zime

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná to znáte, v průběhu jara, léta, časného podzimu si své ruce dovedete hýčkat, aniž by utrpěly jedinou poskvrnku, během zimy však ruce mohou dostat na frak. A to, i když se staráte, pečujete, věnujete pozornost, vtíráte krémy, oleje i masti. Je pravdou, že studený vzduch bere kůži vlhkost, vzpomeňme jen na své rty, které se mohou loupat, stejně jako i tváře, které jsou rovněž citlivé na chlad. Obzvláště to platí u malých dětí, které bychom měli v mraze pokaždé chránit kvalitní mastí či krémem bez obsahu vody. To je velmi důležité, mazání nesmí obsahovat vodu. Jak víme, voda má tendenci měnit svá skupenství a v zimě, v té se mění na led. Vnější způsob ochrany však nebude jediným, neboť, jak se za malou chvíli dozvíte, tělo je potřeba zahřát i vnitřně.  

Suchá pokožka rukou a co s tím  

Jednou z příčin extrémně suché pokožky na rukou bývají teplotní výkyvy, kdy přecházíme z tepla do zimy, ze zimy do tepla, čímž pokožka praská a rychle se vysuší.  

  1. Radou číslo jedna je nosit teplejší rukavice, a to i tehdy, pokud se rtuť drží kolem nuly a venku ještě docela nemrzne. Teplotní výkyv je však natolik velký, že první změny zaznamená pokožka. 
  1. Radou číslo dvě bude ruce promazat, zvláště, jdeme-li ven. Neboť mast vytvoří na kůži filtr, přes který bude chladu chvíli trvat než se jím docela, úplně prokouše. Máme-li zároveň teplejší rukavice, výprava ven bude jistě bezpečná. Já osobně používám masti na bázi mandlového či olivového oleje, se včelím voskem a dalšími ingrediencemi, jako je pryskyřice, měsíček, sléz, heřmánek, výtečný výtažek ze smrkových výhonků. Mast nanáším 3 x denně. Pravidelně, neboť i mé ruce v zimě dostávají zabrat.  
  1. Zvláště v zimě, a to i nejen z důvodu nepříjemných viróz, do stravy zařaďme vitamín C, nejlépe s postupným uvolňováním, se kterým tělo dokáže hospodařit lépe, oproti běžnému, okamžitě vstřebatelnému vitamínu C. A pokud chcete vybrat to nejlepší, zvolte lyposomální vitamín C, kdy jednotlivé částice zmíněného vitamínu obalují lipidy neboli tuky. Tím docílíme, že vitamín projde bez újmy žaludkem, chráněný před kyselinami a enzymy, což opět zaručí jeho nejlepší možnou vstřebatelnost. Doporučená denní dávka čítá nějakých 90 mg, osobně se v zimě přikláním alespoň k 300 mg denně. Mimo doplňky sáhněme též do stravy, kdy se v zimě jeví jako jedna z dobrých možností konzumace fermentovaných potravin. Zde řadíme kvašené zelí či jakoukoli další prokvašenou zeleninu, zařadit můžeme také fermentované kimchi. 
  1. Kromě vitamínu C mysleme také na vitamín E, který je, oproti „céčku“ již rozpustný v tuku. Možná jej znáte pod pojmem tokoferol. Proniká hluboko do pokožky a díky svému silnému antioxidačnímu účinku regeneruje poškození její struktury, zároveň ji také hydratuje. Vitamín E můžeme použít vnějším či vnitřním způsobem. Vnějším prostřednictvím masti, oleje s přídavkem tohoto vitamínu, vnitřním způsobem pak z potravin, jako jsou klíčky, listová zelenina, mléko, rostlinné oleje či maso savců.  
  1. A pak, pak tu máme ještě zinek, který je vůči pleti nesmírně laskavý. V prvé řadě si dokáže poradit se zánětlivými procesy uvnitř kůže, kdy zároveň účinně urychluje hojení, zároveň, podobně jako vitamín E, se vyznačuje silnou antioxidační silou. Najdeme jej v dýňových semenech, ústřicích, drůbežím a kachním mase, cizrně, mandlích, ale též čedaru.  
  1. Zapomenout nesmím ani na omega 3 NMK, které vyloženě pomohou s vysušenou pletí. A bohužel, též naopak, máme-li omega 3 NMK málo, naše pleť bude náchylná k vysoušení a praskání. Tyto podstatné nenasycené kyseliny působí také protizánětlivě, mírní zarudnutí pleti a bojují proti akné, které se vlivem mrazu může také zhoršit. Omega 3 NMK se vyskytují v rybím mase, nejvíce v kůži ryb, která je, i přes výkyvy teploty, nečistoty a tlaky vody krásná, chráněná a hlavně zdravá. Na omega 3 NMK mysleme, až se budeme příště trápit, že naše ruce nejsou zrovna fit.  
  1. Mysleme též na prokrvení končetin, výborně tu pomůže tinktura z jinanu dvoulaločného, případně též z hřebíčku, obyčejného hřebíčku, který tak rádi sypeme do svařeného vína. Takovou tinkturu si můžeme zakoupit, ale také uchystat doma: 20 g hřebíčku lehce podrťte v hmoždíři, nasypte do ½ litru dobré, kvalitní pálenky, protřepte a nechte louhovat. V pokojové teplotě, temnu. Po cca 3-6 týdnech, kdy alkohol pozvolna změní barvu do hnědé, je tinktura hotová. Můžete jí přecedit, není to však nutné. Následně užíváme vždy kapku tinktury na 1 kg tělesné hmotnosti, kdy výslednou dávku vydělíme třemi a kapeme ráno, v poledne a večer. Podobně, jako hřebíček působí též kardamom a ten můžeme buď přidat do jídla, kdy ulevuje například přetíženému trávení, anebo jej opět aplikovat prostřednictvím tinktury.  

Léčitel, pan Jiří Janča doporučoval na prokřehlé ruce také tinkturu z vlaštovičníku, ovšem, spíše zakoupenou nežli doma dělanou, přeci jen, vlaštovičník je při nesprávném dávkování jedovatý.  

  1. Kromě končetin prohřejme celé tělo, potraviny, které zahřívají, a tedy i prokrvují, budou jáhly, pohanka, teplé vývary, tučnější jídla, pórek, cibule, česnek, dýně, hovězí maso, pečené kaštany, pastinák, kurkuma. Pomoci si můžeme také bylinami, lípa, bez, zázvor, lékořice, heřmánek. To, co naopak tělu bere teplo, budou zakysané mléčné výrobky, citrusy, banány, salát, okurka, celer, rajčata, meloun, tofu, studené nápoje, z bylin máta. Těmto potravinám se přes zimu vyhýbejme.  
  1. Jedním z tipů je také parafínový zábal, který osobně praktikuji velmi ráda, neboť je spojen i s příjemným odpočinkem. Vše, co je potřeba bude právě parafín, který je směsí nasycených uhlovodíků a využívá se pro aplikaci pozitivní termoterapie například v lázeňství, před masáží či rehabilitací. Dobrou zprávou je, že si zmíněný parafínový zábal můžeme nachystat jednoduše doma, případně využít některý z kosmetických salónů. Doma k parafínu bude třeba ještě tzv. vanička, do které parafín nasypeme a rozehřejeme na příjemnou teplotu. Následně do teplého parafínu na několik sekund ponoříme ruce, až po zápěstí, poté ruce vyjmeme, opět do parafínu položíme, dokud nepřilne dokonale k pokožce a neutvoří na ní souvislou, příjemnou vrstvu. Ruce se poté zabalí do fólie a ručníku, aby teplo déle působilo. Po 10 až 20 minutách stáhneme parafín z rukou, které dále namažeme, a to buď mastí anebo olejem.  

Paní, Romana Farná, masérka, léčitelka a cvičitelka jógy, praktikantka TČM, www.masaze-romana-farna.cz , doporučuje ještě jeden velmi zajímavý způsob, jak v zimě předcházet vysoušení pokožky. Její jednoduchý návod vypadá takto: Osprchujte se teplou vodou, ať se tělo zahřeje, uvolní se póry pokožky, i svaly a klouby. Zastavte sprchu. Namydlete si ruce tuhým kvalitním mýdlem (ideálně mýdlo dělané doma z olejů), přidejte do dlaní trochu sezamového oleje, promněte mýdlo s olejem a roztírejte po těle, postupujte stejně, jako se myjete obvykle. Vždy je třeba promnout mýdlo v dlaních, přikápnout olej, promíchat rukama a třít tělo. Opakujeme několikrát, dokud se nenamydlíme celí.  

Při mydlení tělo i promasírováváme, uvolňujeme napětí ve svalech, působíme na lymfatický a cévní systém, přes pokožku působíme i na nervový systém a psychiku. Pokud známe marmy nebo akupresurní body a dráhy čínské medicíny, promasírujeme je, otevřeme je pro proudění prány. Mytí bychom měli pojmout jako meditaci. Být v myšlenkách plně soustředění na sebe, na to, jak smýváme únavu a nečistoty z celého dne.  

Potom opět pustíme teplou sprchu, smýváme mýdlo s olejem, pouštíme pryč ze své mysli i všechny studené emoce, závist, zlost, strach, smutek, hanbu…všechny nepříjemné pocity, které jsme ten den pocítili. 

Pokud trpíte nějakou nemocí nebo bolestmi, nechte je odtéct do kanálu a do země spolu s vnější tělesnou špínou a potem. Ať s sebou tekoucí voda odnese všechno, co k vám nepatří, co brání štěstí, víře, lásce, zdraví. 

Pokud máte velmi suchou pokožku – konstituce váta, můžete přidat ještě promazání těla teplým plnotučným mlékem (obyčejné jedlé kravské mléko), nebo promazat dalším jiným olejem, který máte připravený – obojí vmasírujete do celého těla a opět teplou vodou opláchnete. 

Pokud máte pokožku pevnou, jste konstituce převážně kapha, můžete tělo ještě prokrvit kartáčem. Ale na toto pozor – pro hodně lidí je kartáčování tonizační, dráždivé a neusnou pak, takže je vhodnější pro ranní mytí. 

Po osprchování se můžete osušit, převléct do čistého pyžama a jít spát. 

Ať jsou tedy vaše ruce zdravé, krásné, prokrvené, vyživené a ať, namísto bolesti tvoří v radosti.  

Tip celostní medicíny:

BIO KRÉM NA RUCE, 50 ML

Už jste slyšeli o účincích přírodní syrovátky v oblasti péče o tělo? Podporuje hydrataci pokožky, zabraňuje vysušování, dokonale zvláčňuje pleť, dodává ji pružnost a zmírňuje vznik drobných vrásek. Spojením s dalšími složkami jako jsou výtažky z pšeničných klíčků, měsíček lékařský, rozmarýn a mnoho dalších bylinných pomocníků dodáte potřebnou péči i suché a reaktivní pokožce. Vaše ruce budou po každém použití hedvábně jemné bez pocitu mastnoty.