Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Úprava domácího prostředí v případě atopického ekzému u dítěte je ještě mnohem důležitější než v případě dospělého. Právě v dětském věku začíná riziko vzniku alergie na roztoče, kteří se nacházejí v domácím prachu a bývají jedním z nejčastějších alergenů vůbec. Proto je třeba celý byt upravit tak, aby se v něm zmírnila prašnost.
Někdy to bývá velmi bolestivý proces, protože je třeba se zbavit mnoha bytových doplňků, které rády fungují jako lapače prachu. To se týká koberců, záclon, závěsů, ale i čalouněného nábytku. Veškeré povrchy by měly být hladké, aby se daly snadno a často stírat.
Samozřejmostí je, že se v celém bytě nekouří!
Další, často velmi obtížnou procedurou bývá odstranění chlupatých či pernatých domácích mazlíčků z domácnosti. I ti jsou zdrojem velmi silných alergenů, zvířecí srst navíc může působit i mechanicky dráždivě a je nutné si uvědomit, že alergeny se nenacházejí pouze ve zvířecí srsti, ale i ve slinách či přímo v kůži. Tyto alergeny mohou navíc v prostředí přetrvávat ještě rok poté, co již zvíře prostory neobývá. V případě alergie na zvířata může tedy dojít i k tomu, že se alergická reakce bude u malého pacienta projevovat i dál. Je pravdou, že péče o zvíře bývá velmi často doporučována v rámci psychické pohody dítěte, v takovém případě se doporučuje chov malých želviček, případně akvarijních rybek, zkrátka takových zvířat, která nejsou pokryta ani srstí, ani peřím a jejichž chov nevyžaduje přímý kontakt se zvířetem.
Odstranit roztoče je vhodné i z plyšových hraček – ty lze vyprat nebo dát na 24h do mrazáku. Lůžkoviny pak se stejného důvodu pereme jedenkrát týdně alespoň na 60 stupňů Celsia.