Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nervová soustava je řídící centrum našeho těla, které má za úkol ovládat jednotlivé části našeho těla, aby spolu správně spolupracovaly. Stejně jako na celé naše tělo i na nervový systém působí celá řada negativních vlivů. Jedním z nich je pro dnešní dobu tolik typický stres. Přinášíme vám proto několik tipů, jak se stresem bojovat a zároveň posilovat vaši řídicí soustavu.
Pojem stres označuje vystavování našeho organismu nepříznivým životním podmínkám. Aby náš organismus zabránil svému poškození, tak na tyto situace reaguje, a tím ovlivňuje naší psychiku a aktuální náladu.
Když stav stresu přetrvává delší dobu nebo překročí určitou mez, může vyvolat řadu onemocnění, jakými jsou například vysoký krevní tlak, zažívací problémy nebo onemocnění psychického rázu. Stres má také vliv na obranyschopnost organismu, proto se v důsledku stresu častěji vyskytují onemocnění respirační, alergická a také kožní.
Při dlouhodobém stresu navíc dochází ve zvýšené míře k vylučování důležitých minerálů, zejména hořčíku, zinku a také vitamínů skupiny B z organismu. Proto je vhodné tyto látky doplňovat.
1. Vyživujte svou nervovou soustavu
Vyvážená strava je důležitá pro tělesné, psychické i emoční zdraví. Jídla s nízkým obsahem tuků a bohatá na komplexní uhlohydráty, jako jsou cereálie, semínka, těstoviny, ovoce a zelenina, jsou důležitá pro dobré zdraví a mohou pozitivně ovlivnit náladu.
Vedle kvalitní a zdravé potravy můžete svou nervovou soustavu vy-živit pomocí doplňků stravy. Vhodným doplňkem je například nový originální český doplněk stravy, který obsahuje hořčík, vitamíny skupiny B, biotin, vitamín C a kyselinu listovou. Tyto látky přispívají k normální činnosti nervové soustavy, ke snížení míry únavy a vyčerpání a k normální psychické činnosti. V doplňku stravy dále najdete lecitin, který se nachází ve všech tělesných buňkách (včetně buněk mozkových a nervových) a bývá označován jako „potrava pro mozek“.
Další složkou originálního českého doplňku stravy jsou byliny, které harmonizují nervovou soustavu. Sporýš lékařský zvyšuje odolnost organismu v zátěžovém prostředí. Rozchodnice růžová zvyšuje krevní cirkulaci, což je spojeno s vyšší reaktivitou a výkonnosti mozku. Podporuje mentální a kognitivní aktivitu mozku. Má antioxidační účinky a během fyzického stresu působí jako adaptogen. Mučenka pletní pomáhá uklidňovat. Je doporučována oslabeným a unaveným lidem k navození relaxace. Meduňka lékařská pomáhá udržovat pozitivní náladu a dobré kognitivní funkce. Přispívá k relaxaci organismu a dobré psychické pohodě. Pomáhá navozovat spánek. Třezalka tečkovaná přispívá k emocionální vyrovnanosti a pocitu pohody. Přispívá k relaxaci organismu a klidnému spánku. Pomáhá udržovat pozitivní náladu. Žen-šen podporuje kognitivní výkonnost. Přispívá k normální krevní cirkulaci, která je spojená s výkonností mozku. V případě oslabení, vyčerpání a únavy organismu pomáhá udržovat fyzické a mentální funkce. Zlepšuje koncentraci a koordinaci. Ginsenosidy obsažené v žen-šenu mají uklidňující účinek především ve stresových situacích. Pomáhá podporovat vitalitu. Dobromysl obecná má antioxidační efekt, milé jméno a podporuje dobrou mysl. Levandule lékařská přispívá k relaxaci organismu. Pomáhá navozovat spánek. Zlepšuje mentální funkce. Pomáhá koncentraci a mentální výkonnosti. Přispívá ke snížení podrážděnosti. Puškvorec obecný přispívá ke zlepšení nálady. Andělika čínská má andělské jméno, patří mezi miříkovité rostliny jako Andělika lékařská, která pomáhá udržovat zdravá játra, podporuje trávení a fyziologické čištění těla. Zvyšuje fyziologickou odolnost organismu v případě zhoršených podmínek prostředí. Ostropestřec mariánský přispívá k ochraně jater a detoxikačnímu potenciálu jater. Stresovaná játra neprospívají našemu nervovému systému a psychické pohodě.
2. Zacvičte si
Při stresu a psychickém vypětí se osvědčila cvičení dechová. Dýchání je totiž základním předpokladem života. Špatné dýchání negativně ovlivňuje činnost srdce, krevního oběhu a v konečném důsledku fungování celého organismu včetně psychiky.
Cvičit můžete plné dýchání. Plné dýchání by se mělo používat neustále. Začíná hlubokým vydechnutím. Nádech probíhá postupně. První se nafukuje břicho a poté hrudník. Nádech končí nadzvednutím klíčních kostí. Výdech probíhá samovolně, pomalu, plynule. Dýchání by mělo být plynulé, měkké, a téměř neslyšné. Během cvičení je dobré, když se postupně prodlužuje doba nádechu a výdechu a snažíte se dýchání vnímat smysly. Výdech je možné doplnit o zvuk Om, vydávání tohoto tónu rozvibrovává tělo a pomáhá uvolnit napětí ve svalech.
Existují také cviky podporující nervovou soustavu, které pomáhají změkčit a dodat pružnost nervovým zakončením. Tím prodlužují věk, zejména jeho aktivní část. Tyto cviky jsou účinné při nemocech nervového původu a pro celkové oživení organismu. Samozřejmě je vhodné je zařadit jako každodenní preventivní cvičení. Cvičení by mělo probíhat po dechových cvičeních. Cvičit by se mělo asi 30 minut denně.
3. Navštivte reflexní terapii
Jedná se o jeden z nejstarších druhů přírodní léčby. Základním stavebním kamenem reflexní terapie je známá skutečnost, že na všech zakončeních těla jsou zároveň zakončení nervová. Díky tomu je možné identifikovat poruchu nebo onemocnění dříve, než se objeví ve fyzické podobě. Reflexní terapie se výborně hodí i v boji proti stresu. Existují body na břiše, levé ruce a levé noze, které pozitivně ovlivňují celý nervový systém.
4. Dopřejte si aromatickou koupel
Při přetížené nervové soustavě mohou dobře posloužit aroma-terapeutické koupele. Do proudu tekoucí vody o teplotě nad 32°C nalijte 1-2 polévkové lžíce koupelového oleje. Můžete si koupit již hotový koupelový olej, anebo si jej připravit smísením jedné polévkové lžíce oleje a 5-10 kapek čistého éterického oleje. Teplota vody by měla navodit příjemné pocity, avšak nesmí vyvolat pocení, protože by pokožka nepřijímala účinné látky obsažené v koupeli. Během koupele je vhodné dopouštět teplou vodu a masírovat tělo masážní žínkou. Koupejte se alespoň 20 minut. Po koupeli tělo nesprchujte, pouze lehce osušte. Při tělesné a duševní únavě volte olej šalvějový, grapefruitový, mandarinkový, meduňkový, rozmarýnový nebo tymiánový. Při stresu, nervozitě a nespavosti se doporučuje např. levandule, heřmánek nebo ylang –ylang. Při strachu, úzkosti a depresi je nejvhodnější olej s vůní šalvěje nebo pelargónie.
5. Dodejte svému tělu přirozené světlo
Světlo je pro fungování naší nervové soustavy a pro celý organismus nezbytné. Proto se čas od času v období, kdy sluníčko téměř nevylézá nebo jen málo a našemu tělu tak chybí přirozené světlo, dostaví deprese a nepohoda. Z každého dne je vhodné bez ohledu na počasí strávit alespoň hodinu venku na slunečním světle. Pokud není den extrémně slunečný, nenoste sluneční brýle ani opalovací krémy, které ovlivňují světelné spektrum. Docílíte tím maximálního užitku z přirozeného slunečního záření. Vyvarujte se ale slunění mezi jedenáctou a třetí hodinou. Nikdy se nedívejte přímo do slunce, abyste si nepoškodili oči. Když jste doma, snažte se pobývat u otevřeného, či alespoň nezastíněného okna. Kromě toho je pobyt venku, zejména v přírodě, velmi osvěžující jak pro tělo, tak pro duši.