Jak uchystat letní želé – zavařeninu, která vás doslova uchvátí  

letni zele

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Úplně první želé, které jsem ve svém životě vyrobila, mělo základ v hroznovém víně. Pamatuji si, když jsem poprvé nechala lupnout víčko, abych nejprve nasála plnými doušky vůni, která se ze sklenice linula, a posléze želé ozdobila koláč, který jsem servírovala během štědrovečerní hostiny. Ač se jednalo o „obyčejnou“ zavařeninu, na ten slastný koncert chutí a vůní stěží jen tak zapomenu.

Otevřeme-li si jakýkoli starší herbář, kuchařskou knihu či zápisník předpisů, které sahají k počátku 20. století, možná nás překvapí, kolik lahůdek naše babičky a babičky těchto babiček v průběhu roku chystaly. Běžně zpracovávaly růži, mátu, meduňku, černý bez, ale i šťávy, ať už z jahod, švestek, zmíněného hroznového vína, či pomerančů, ze kterých chystaly právě želé.

Definice želé říká: Želé je látka, která se vyrábí přidáním kapaliny buď do želatiny, kdy se poté jedná o živočišný produkt, nebo do pektinu, což je látka přírodního charakteru. Jako želé je také nazývána zavařenina připravená z ovocné šťávy a cukru. Želé připravíme také z běžně prodávaného džusu nebo nektaru.

V současné době lze v přírodě, ale i běžně, na zahrádkách, dokonce i v truhlících za oknem využívat hojné náruče přírody v podobě kořenů, plodů, ale též bylinek. A z nich připravit nejenom želé, ale také sirupy, tinktury, dokonce i, hlavně co se bylin týká, masti a krémy. Případně bylinky nasušit na čaj. Jste-li tedy tvůrčí, rádi experimentujete či vyrábíte jedlé dárky, zkuste mezi ně letos přidat též voňavé a osvěžující želé.

Jak na želé

Jak nám definice výše říká, základem želé bude zvolená šťáva nebo nálev či výluh, neboť želé lze uchystat taktéž i z bylin. Následně je třeba přidat želatinu či pektin, který je typický pro jablka či citrusy. Osobně s želatinou během zavařování nepracuji nikdy. A pokud ji už použiji, maximálně ji upotřebím do různých dezertů, které jsou chystány za studena z ovoce. Během zavařování volím čistý citrusový pektin, případně si vypomůžu hotovými výrobky typu Gelfix 3:1 a podobně.

Bylinky, které si o zhotovení želé doslova říkají, budou například violka vonná, sedmikráska chudobka, jedlé druhy šeříku, jasmín, růže, ať už šípková, či například impozantní růže stolistá, máta, meduňka, levandule lékařská, lípa či černý bez.

Základem je vždy připravit velmi silný nálev. To znamená, že bylinky zalijeme vroucí vodou, necháme 24 hodin louhovat, případně dobu extrahovaní jednou tolik prodloužíme a v druhé polovině louhování bylinky umístíme do lednice. Následně je přecedíme, výluh doplníme o želírující látku, cukr, případně i koření, někdo též rád přidává květinové vody, tzv. hydroláty. Jakmile se cukr rozpustí, horkým želé plníme čisté vyvařené sklenice, které jsme do sucha utřeli čistou utěrkou. Tento krok je velmi důležitý, neboť by bylo doslova kontraproduktivní do čistých vyvařených sklenic zanášet nečistoty z plátěné látky. Osobně pak ještě želé zavařuji zhruba 15 minut při 80 °C, to abych měla jistotu, že víčko chytne a zavařenina mi vydrží.

A co pak s  želé? Jelikož je želé spíše slavnostního rázu, můžeme jej servírovat k pečenému masu, sýrům, oříškům, dozdobit jím výseč dortu, pudink či zmrzlinu. Výtečně doprovodí palačinkovou oslavu malých dětí, letní grilování anebo piknik s rodinou uprostřed přírody.

Sedmikráskové želé z babiččina receptáře

1 litr květů sedmikrásky chudobky, 1,5 l vody, 1 kg želírovacího cukru 1:1, šťáva z jednoho citrónu

Po sběru sedmikrásek rozprostřeme květy na režné plátno, abychom docílili úniku broučků. Následně květy umístíme do hrnce, zalijeme vroucí vodou, přikryjeme plátnem a necháme odpočinout zhruba celý den. Výsledný výluh pak svaříme s želírovacím cukrem, který dobře rozmícháme, přidáme citrónovou šťávu a mícháme, dokud neucítíme, že laskomina počíná houstnout. Následně želé přelijeme do vymytých, vyvařených sklenic, zavíčkujeme a pro jistotu ještě zavaříme 20 minut při 80 °C. Nechceme-li už zavařovat, sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme víčko přirozeně zatáhnout.

Bezové želé na příští rok

Zde musím podotknout, že se jedná o jedno z nejlahodnějších želé vůbec. Směle se vyrovná i tomu z hroznů, jen je více svěží, provoněné a naplněné jarem.

750 ml silného bezového nálevu, 25 g Gelfix 3:1, 350 g cukru krystal či krupice, 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, případně ½ kávové lžičky kyseliny citrónové

Květy bezu zalijeme 750 ml vroucí vody a necháme louhovat po dobu 24 hodin a více, následně nálev přecedíme. Přelijeme jej do hrnce, zahřejeme, přidáme Gelfix smíchaný s 1 polévkovou lžící cukru, budoucí želé dobře rozmícháme. Následně přidáme zbytek cukru, citrónovou šťávu, želé plníme do čistých vyvařených sklenice a pro jistotu zavaříme 15 minut při 80 °C. Platí zde, stejně jako u předešlého receptu, nechceme-li už zavařovat, sklenice otočíme dnem vzhůru a necháme víčko přirozeně zatáhnout.

Poznámka: Cukru můžete přidat, nebude-li pro vás želé příliš sladké. Taktéž můžete využít jiných sladidel, jen malé upozornění – použijete-li třtinový cukr, želé již nebude bezově žluté, ale zabarví se do hněda.

Levandulové želé se slézem maurským

Budeme-li chystat želé z levandule, zkusme si nasbírat také sléz maurský, který přidáme do silného levandulového nálevu. Dodá mu barvu a želé se tak stane doslova uměleckým dílem. Právě tato zavařenina se výtečně hodí ke zpestření letních zahradních oslav.

750 ml silného nálevu z levandule lékařské a slézu maurského, 25 g Gelfix 3:1, 350 g cukru krystal či krupice, 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, případně ½ kávové lžičky kyseliny citrónové

Prakticky budeme postupovat jako v předešlém receptu, inovací by mohlo být, že do želé zapracujeme 1 polévkovou lžíci „zrníček“ levandule, které pak vyniknou, jakmile budeme dobrotu servírovat na stůl, mazat jí křupavé pečivo, koláč či doprovázet jí maso.

Hroznové želé

750 ml šťávy z hroznového vína, 25 g Gelfix 3:1, 350 g cukru krystal či krupice, 2 polévkové lžíce citrónové šťávy, případně ½ kávové lžičky kyseliny citrónové

Hrozny růžové vinné révy odšťavíme, vložíme do hrnce, svaříme s Gelfixem a cukrem, dochutíme citrónovou šťávou. Dále postupujeme jako v předchozích předpisech. Servírujeme k pečenému masu.

Želé z jablečných slupek

Zde za výhodu pokládám fakt, že netřeba přidávat žádnou želírující složku, neboť jablka jsou na pektin nesmírně bohatá.

jablečné slupky z 8 jablek, 1 l vody, 1 celá skořice, 2 hřebíčky, 1 kg cukru

Čerstvě okrájené jablečné slupky vložíme do hrnce a zalijeme litrem vody tak, aby byly slupky zcela ponořeny. Přidáme skořici, hřebíček, přikryjeme poklicí a vaříme půl hodiny. Následně slupky přecedíme – doporučuji použít velmi jemné sítko. Výslednou šťávu svaříme s cukrem, díky přítomnému pektinu začne brzy želírovat. Horkým želé plníme vyvařené čisté sklenice. Zavíčkujeme, zavařujeme 10 minut při 80 °C. Rosol je výtečný při žaludečních těžkostech doprovázených zvracením, při průjmech, zánětech střev.

Nechť se dílo podaří, nechť Vám chutná.