Jak správně držet půst na vodě. „Na jaře je na očistu nejlepší doba,“ říká Věra Stádníková

vera sadnikova 5

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Půstem si vyléčila hypoglykémii, bolavé koleno a další fyzické neduhy. Po svém třítýdenním půstu o vodě se cítila, jako by se každá buňka v jejím těle nadechla novým životem. Průvodkyně půstem, paní Věra Stádníková, půsty nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy, adolescenty a lidi, kteří mají příliš nízkou váhu, jsou psychicky labilní nebo musí brát pravidelně léky. Pro všechny ostatní však podle ní půst může být nejen hlubokou tělesnou očistou, ale i úžasnou duchovní zkušeností. Věra Stádníková pro Celostní medicínu vysvětluje, jak se na půst připravit a co dělat, když během něj přijdou různé krize.

Paní Věro, kdy je na půst během roku nejvhodnější doba?

Z pohledu biorytmů je to na jaře, a to ve fázi ubývajícího měsíce. Nejvhodnější je držet půst asi tak od poloviny února do začátku června. Tedy v době biologického (nikoli astronomického) jara, a to vždy v období dvou týdnů od úplňku do novoluní. Je to doba z biologického hlediska a vlivu cyklu obnovování energie Země v našem podnebném pásmu pro tělo nejpříznivější. Fáze měsíce podporuje odplavování škodlivin z těla. Ovšem z vlastní zkušenosti doporučuji oddělit „objektivní“ (správný) postup a „subjektivní“ (mně/vám nejlépe vyhovující) postup. Prozkoumejte objektivní a to s čím se ztotožníte, použijte do svého subjektivního pohledu. Jednoduše řečeno, jestli jste se pro půst rozhodli a nejde to v „ideálním“ období, každé období, kdy půst držet budete, se stane ideálním. Domluvíte se na tom se svým tělem.  Na toto téma jsem napsala podrobný článek: Kdy nejlépe držet půst? na svém webu.“

Jak se na půst na vodě připravit?

„Velmi záleží na tom, jestli se chystáte držet krátký půst do tří dní nebo půst delší. Jiná je příprava na jednodenní detox a jiná na 21 dní na vodě. Dost podstatné je i to, jestli jste zkušený půstař a nebo to bude Váš první půst v životě. Výchozím kritériem je také, jak „normálně“ jíte. Jste například vegan, který nekouří, nepije alkohol nebo „jíte všechno“ a k tomu kouříte a popíjíte?

Dejme tomu, že jíte všechno (včetně masných a mléčných výrobků, jídlo s cukrem, a tak dále) a rozhodnete se, že si dáte třídenní půst, a to poprvé v životě. Doporučila bych, aby vaše příprava trvala 7 dní – v základu vegetariánskou stravou a zvýšeným pitným režimem. Alespoň 2,5l čisté vody denně. Postupně snižujte pro vás obvyklé porce jídla, až poslední den před půstem sníte pouze polovinu jídla, než jste zvyklý. Budete pak lépe zvládat návaly chutí v půstu. Vyhněte se smaženému a grilovanému jídlu, kávě, alkoholu, čokoládě, cukru a podobně. V průběhu tohoto týdne si dejte alespoň 2x aerobní cvičení do zpocení, ideálně běh na čerstvém vzduchu. Vřele doporučuji udělat si klystýr a střeva ještě před půstem pročistit.

Věřte mi, že i když si myslíte, že „žijete zdravě“, máte v sobě nevídané věci, které se při půstu začnou uvolňovat a budou chtít ven. Pokud je tělo nebude schopno vyloučit, protože je tak zanesené, že to nedokáže, čeká vás bolehlav. Škodliviny místo toho aby se vyloučily, se v těle akorát přesunou jinam. Přípravu před vůbec prvním půstem považuji za nejdůležitější. I na toto téma jsem napsala na svém webu článek: Příprava/ detoxikace před půstem.“

Jakou máte s postěním se vy sama zkušenost?

„Bude to znít jako klišé, ale tu nejlepší. Půst (vždy mluvím o půstu na vodě) je můj učitel na cestě k sobě sama. Od střední školy mě fascinoval 40-ti denní Kristův půst při pokoušení ďáblem na poušti. Říká se, že co člověka přitahuje, že s tím nějak souvisí, i když si to neuvědomuje. U mě se to potvrdilo. Fakticky vyjmenuji své postní milníky: 2012 – osmidenní půst na vodě, 2013 – dvanáctidenní půst na vodě, 2014 – 16 dní na vodě v lednu a 21 dní na vodě v říjnu, 2018 – 30 dní na vodě. Jednodenní až třídenní půsty mezi tím a v podstatě ustálený takzvaný přerušovaný půst nepočítám.

Co mi půsty daly, jsou dary hodné zlata. Vyléčila jsem si hypoglykémii, kterou jsem trpěla od dětství. Také pravé koleno, které bylo při zátěži bolestivé už několik let po úrazu na lyžích. Potom ještě další fyzické drobnosti. Ovládám svůj hlad, energii a váhu mám pod kontrolou. Velmi si cením toho, že snáze ovládám své myšlenky a náladu. Půsty mě dovedly k novému životu. Z původně právničky a obchodní manažerky jsem se stala jogínkou a průvodkyní půstem.“

Doporučujete striktně půst jenom o vodě, nebo „detox“ s minimem jídla?

„To opět záleží na tom, v jakém fyzickém a psychickém stavu je člověk, který se chce postit a také čeho chce půstem dosáhnout. Půst na vodě je nejradikálnější, ale nemusí být vhodný pro každého. Případně ne hned na poprvé. Pokud se necítíte na půst na vodě, ale chcete se pročistit, začněte například půstem na jednodruhovém jídle. Já jsem tak začala v roce 2011, kdy jsem byla 7 týdnů jen na rýži, zelenině a ovoci. Vyzkoušejte, co to s vámi udělá“ a podle toho se rozhodujte dál. Jestli dobrý, ale jen na vodu to stále není, pokračujte půstem na čerstvých šťávách. Než striktně doporučovat půst takový nebo takový, nabídnu možnosti a doporučím, udělejte to, na co se cítíte. Jenom vy víte, jak to opravdu máte.“

sadnikova

Je podmínkou vzít si na půst dovolenou? Co doporučujete během půstu dělat?

„Je to velmi individuální člověk od člověka. Někdo může dát půst v pohodě fyzicky, ale nechce být konfrontovaný s okolím „v běžném režimu“ – pracovní kolektiv, a podobně, a tak si vezme dovolenou pro větší psychický klid. Já osobně jsem při prvním osmidenním i druhém dvanáctidenním půstu na vodě pracovala na manažerské pozici, jezdila autem, vedla jednání, zařizovala věci. Dovolená nebyla potřeba.

Bez ohledu na to, jaký druh půstu držíte a jak dlouho, doporučuji vždy nějakou mírumilovnou fyzickou aktivitu – procházku na čerstvém vzduchu, jógu, pilates, či kung a podobně, hluboké prodýchávání. Každý den se protáhněte a promasírujte tělo. Cítíte-li únavu a je-li to možné, lehněte si a odpočívejte. Když má člověk delší spánkový deficit, tělo si při půstu o dospání nesmlouvavě řekne. Vyjděte mu vstříc a dosyťte ho spánkem. Pokud držíte delší půst, nezapomeňte na očistné techniky. Základní jsou klystýr, očista jazyka, výplach dutin pomocí Néti konvičky.“

Některé lidi sužují během půstu různé krize. Co dělat, když vás například začne třeštit hlava? Nebo když nemůžete spát a buší vám srdce?

„To je velmi dobrá otázka. Člověk, který se chystá na delší půst, by měl být s krizemi půstu seznámený. Jinak by se mohl leknout a půst zbytečně brzo ukončit. Nejdůležitější je se správně připravit. Pokud někomu třeští při půstu hlava nebo buší srdce tak, že nemůže spát, je evidentní, že u něj probíhá detox. To se děje hlavně na začátku půstu při přechodu na vnitřní výživu. Znamená to, že v tu chvíli má hodně toxinů v krevním oběhu, které potřebuje vyloučit z těla ven. Pokud se to stane, na prvním místě bych udělala klystýr neboli výplach střev. Nejvíce toxinů se hromadí ve střevech. Poté je výborné jít na procházku na čerstvý vzduch, hluboce dýchat. Když je to v noci – jít do koupelny a udělat si výplach nosních dutin Néti konvičkou a opět se hluboce prodýchat. Jemně se protáhnout a více napít vody. Takové krize přichází i v průběhu půstu, ale jsou už slabší.“

Jak správně půst ukončit? Co doporučujete jíst v prvních dnech po půstu?

„To je opět výborná otázka. Většinou se lidé soustředí na přípravu na půst a postění samotné a návratovou dobu zpět na jídlo podcení. Přitom je stejně důležitá jako půst sám. Tělo po půstu je dokonale otevřené, citlivé a prostupné. Nečistoty se uvolnily z tkání a je potřeba věnovat čas jejich odvedení z těla. Pokud nejste na půsty vytrénovaní a budete držet delší půst, dejme tomu 5 dní, bude přechodová doba zpět na jídlo také 5 dní. Pokud sedmidenní půst, návratovka bude 7 dní. Obecně návrat trvá stejně dlouhou dobu, jakou jsme drželi půst, až do 21 dní. Po delším půstu než 21 dní (například 30), dodržíme přechodovou dobu jako u 21 denního půstu a to stačí. Takže jen 21 dní.

V prvních dnech po půstu doporučuji pít nápoj z Mladého ječmene, vodu s Jablečným octem (vyrábím si ho) a zeleninové šťávy. Tím nastartujeme trávení zpět. Jablečný ocet je zároveň probiotikum, pomáhá bakteriím ve střevě. Ovšem jen takový, který je nepasterovaný a nefiltrovaný, ideálně vyráběný z celých jablek. V obchodě a to ani bio obchodě takový nekoupíte.

Postupně přidáváme zeleninku vařenou ve vodě nebo v páře, celozrnnou rýži. Ještě nepoužíváme sůl ani koření. Později syrovou zeleninu, kvašené zelí (opět si ho sama nakládám), natto, tempeh a kváskový žitný chleba. Abychom měli něco sladkého, můžeme si dát ovoce a použít slad nebo sirupy (datlový, javorový…). K pití ječmene přidáme i jedení chlorelly.

Následuje část, kdy už můžeme jíst v podstatě cokoli kromě masových, mléčných, aditivovaných, konzervovaných potravin a polotovarů. A to ještě bez cukru, kávy, alkoholu, cigaret a podobných látek. Jíme po menších porcích a velmi ovládáme, abychom se nepřejídali.

Poslední fází je návrat k našemu „normálnímu“ jídlu. Jak dlouho jednotlivé části trvají, záleží na délce půstu, který jsme drželi. Podrobně jsem na toto téma psala ve svém článku na webu: Návratovka – jak začít po půstu jíst.

Ráda bych k odpovědím uvedla, že nejsem lékař, pouze průvodce. Vycházím ze svých zkušeností a nepovažuji je za paušálně platné pro každého. Každý musí zvážit svou vlastní situaci a podle ní se sám za sebe rozhodovat.“

Webová stránka Věry Stádníkové: http://verastadnikova.cz/

Upozornění: Vždy konzultujte svůj zdravotní stav s lékařem. Autor ani redakce nenesou odpovědnost za nesprávné provádění jakýchkoliv postních postupů uvedených v tomto článku.