Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Možná to znáte, pracujete v zařízeních sociálních služeb, ve kterých se snažíte pozvednout, a hlavně naplnit volnočasové aktivity seniorů. Případně, máte doma babičku či dědu, kterým byste rádi zpříjemnili čas. Prarodiče, kteří již sice nevládnou Bůh ví, jakou energií, dokážou však posedět a zaměstnat ruce. Ať už louskáním ořechů, pletením, háčkováním, krájením. Nebo také bylinkami, jak jsem si nedávno ověřila na několika přednáškách v domovech pro seniory. A jak jsem byla překvapená, že ty naše babičky, ale také dědové znají nejenom sléz, svízel, řepík či mateřídoušku. Vždyť na ně často jako děti chodili, sbírali je do čajů, pomáhali kdysi dávno maminkám či babičkám, aby tak rozšířili domácí lékárnu. Anebo též spíž, neboť spoustu zmíněných bylinek lze zpracovat na sirupy, léčivé likéry, které naši předkové užívali, jako my dnes oblíbené tinktury.
A právě tito lidé, více než kdokoli jiný, se velmi rádi vracejí do dětství. Prostřednictvím vzpomínek, ale také nejrůznějších vjemů, jako jsou chutě, vůně, barvy či zvuky. A tak, budete-li si chtít užít jedno hezké, volné odpoledne s vašimi rodiči či prarodiči, zkuste jim připravit procházku do dětství. Třeba právě prostřednictvím bylinek, které jsem pro jejich terapeutické účely zvolila i já. Jak to vše pojmout?
Oblažte je vůněmi
Aromaterapie je určitě velmi mocným kouzelníkem. Jen považme, kolik se nám vybaví vzpomínek, projdeme-li například rozvoněnou pekárnou, zatímco nasáváme vůni perníku či skořice, kynutého pečiva, obyčejného droždí, které maminky drobívaly do mléka. Pokud nebydlíte v blízkosti pekárny, zkuste to právě s bylinami, ať už formou tzv. silic, někdy též označovaných za esenciální oleje, anebo hydroláty alias květinovými vodami. Všechny tyto přípravky jsou vysoce aromatické. Měla vaše babička za mlada pod oknem vysetý heřmánek? Namažte jí ruce heřmánkovým olejem. Jezdila ráda do Provence, ještě, když jí vládly nohy a bystrý duch? Nakapejte několik kapek levandulového oleje do difuzéru, který se rozplyne v gejzíru studené páry, čímž zaručeně provoní pokoj po dobu několika dlouhých hodin. Přineste jim květinovou vodu, která vzniká parní destilací bylinek, z chrpy, růže, pampelišek či borovice. Obdarujte je čímkoli, co měli rádi jako malé děti, ať už to byla provoněná, květy zaplavená louka, anebo smrky uprostřed lesa. Protože i smrkovou květinovou vodou lze přinést les na práh jednoho pokoje.
Když jsem stála mezi seniory, kteří se do jednoho blaženě usmívali, nabídla jsem jim, zda si chtějí natřít ruce mastí uchystanou ze smrkové pryskyřice. Mastí, která voní jako lesík na jaře. Mastí, která hojí, protože obsahuje léčivé složky, které ulevují od bolesti namožených kloubů, svalů, regenerují poškozenou kůži, dokonce mírní projevy horečky, obtíže s dýcháním, potíže s játry.
Nechte je si hrát, natřít dlaně, vdechovat vůně. Bude se jim to líbit, uvidíte. Možná jim už nevládnou ruce ani nohy, pořád však cítí, třeba i slyší, velmi rádi ochutnávají.
Nechte je dotýkat se bylinek
Nechte je zpracovávat bylinky, zatímco budete vařit sirup či cokoli jiného, nechejte je, aby vám obrali například hluchavky. Taková hluchavka bílá, té si můžete nasbírat kytici, abyste pak babičku či dědu nechali obrat drobné, pyskaté květy. Nejen, že je zaměstnáte, ale vaši prarodiče získají smysl a řád. Víru v sebe, že ještě stále na něco stačí, že ještě pořád mohou býti užitečnými… Vždyť tenhle pocit potřebujeme do jednoho všichni, že za něco stojíme, můžeme „sloužit.“
Květy hluchavky bílé následně nasušte, společně s meduňkou, čímž seniorům dopřejete klidnější spánek. A zbylou nať lze použít do bylinných napářek, například pro mladé dívky při bolestivé menstruaci. Zpracovat lze také pitulník žlutý, to je léčivka, která vypadá velmi podobně, jako hluchavka bílá, nicméně, její květy jsou namísto bílé barvy krásně žluté. Pitulník lze pak přidávat do ledvinových čajů. Dokážou-li senioři či vaši prarodiče ještě krájet, nechte je zpracovat úrodu libečku, pažitky, medvědího česneku anebo bršlice. To vše se dá nakrájet, zamrazit a později během roku účelně upotřebit. Budou rádi, uvidíte. Doteky léčí.
A ještě jeden tip na závěr tohoto odstavce. Zkuste jim ukázat svízel přítulu. Nechte je se této bylinky dotknout, určitě je rozesměje, že se k nim „přilepí.“ Svízel totiž pokrývají malé, drobné háčky, které při doteku jistě všichni pocítíme.
Rozehrajte jejich chuťové pohárky
Vy si už možná nepamatujete, jak chutná kosmatice nebo bezové želé, marmeláda z růží či káva z kořene pampelišky. Nepamatujete si, nebo nevíte, protože jste nic z toho neochutnali a nezkusili. Nicméně, vaše babičky a dědové, ti zaručeně vědí. Protože když bylo obtížné sehnat kávu, pražil se posbíraný kořen pampelišky anebo žaludy na tzv. žaludovku, která je rovněž chutná i léčivá. Udělejte jim takové gurmánské odpoledne, pozvěte je na dezert, uvařte vybranou kávovinu, kterou můžete dosladit pampeliškovým medem. I o ten nebývala v jejich dětství nouze. Nechte jim med ochutnat na lžičku. A též, můžete-li dovolte jim zkusit bezové želé, případně, nyní bez kvete, zkuste si spolu takové jedno nezapomenutelné želé přichystat. Vždyť na přípravě této staročeské marmelády není vůbec nic těžkého, podobně, jako kdybyste připravili marmeládu z růží.
Nyní též stále ještě kvete popenec břečťanolistý. Připravte si spolu sirup, který je výtečný při zatěžujícím, hleny vytvářejícím kašli. Seniorům se bude mnohem lépe dýchat, a též, připravíte jim opravdu gurmánský zážitek, protože pokud je nějaký sirup opravdu lahodný, bude to právě ten ze zmíněného popence. Vaše babičky a dědové též určitě byli zvyklí na bezovou limonádu, kterou jim maminky nechali kvasit na oknech. A taková limonáda, to je vskutku lahoda. Prostě to zkuste, nic za to nedáte. Mimo to si spolu můžete užít jeden hezký den, případně i týdny, pokud si tak naplánujete.
Krátká procházka
Nasbírejte jim kytici květů, myslete na vlčí mák, kopretiny, kohoutek luční, různé druhy kakostu, heřmánek, chrastavec luční. Nasbírejte vše, co důvěrně znáte, abyste si pak kytici společně pojmenovali. Naše babičky vědí, protože na byliny bývaly navyklé. Možná vás i překvapí, kolik si toho ještě pamatují. A pokud mohou ještě něco ujít, vezměte je ven, na krátkou procházku, s proutěným košíkem. Třeba si společně nasbíráte na sirup, likér, tinkturu či marmeládu.
Naplňte jejich svět zvuky
Otevřete okna dokořán, vpusťte do pokojů slunce, nechte je naslouchat svěží písni kosů. Případně, bydlíte-li u cest, najděte nahrávky, které byly pořízeny uprostřed listnatých lesů. I to je léčivé, i to jim dovolí zabřednout zpět do dětství, ve kterém, jak věřím, jim bývalo hezky. Pořídit můžete i důmyslné „hračky,“ které po stisknutí vyluzují různé zvuky. Například, který zpěv patří, kterému opeřenci, jak zní úder paličky, na různé dřevo… Přinést jim můžete také nápadité hudební nástroje, takové koshi, ať už voda, oheň, vítr, vzduch, je vezme určitě na dobrodružný výlet.
Tak vám přeji, abyste prostřednictvím svých rodičů a prarodičů načerpali čerstvý vítr do plachet také vy samotní, protože, když si k nim přisednete a oni ještě zvládnout vyprávět, uvidíte, jak se ty vaše jednotlivé světy stále mohou prolínat, obohacovat, posouvat a jeden druhému též dát.
Tipy celostní medicíny
Mletá pampelišková káva – šetrně pražený kořen 100g
Hydrolát heřmánek modrý BIO 100 ml