Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vždy je třeba nejprve hledat hlubší souvislosti, a teprve poté lze zahájit účinnou léčbu. Najde-li se totiž „skutečná“ příčina, kterou dotyčný vnitřně přijme a zpracuje, fyzické vyléčení nebývá již tak složité.
Přesto se je rozhodně nevyplácí zanedbávat. Je třeba chovat úctu k vlastnímu tělu. Prvotní příčina choroby je u každého člověka jiná, i když trpí obdobným zdravotním problémem. Lze však vysledovat charakteristické znaky (viz článek Chodidla jako vnitřní hlas zdraví). Fyzická léčba bývá naopak ucelenější a rozděluje se především podle vnitřního zaměření člověka, zdali upřednostňuje přírodní směry, či klasickou medicínu.
Při dně zkuste zeleninu topinambur
Charakteristické pro toto onemocnění (dna) je ukládání krystalků solí kyseliny močové v tkáních kolem kloubů. Nejčastěji postihuje palec u nohy, může se však vyskytnout i na jiných malých kloubech či šlachách. Tento proces způsobuje značnou bolest.
Jako prevence je určitě vhodná pravidelná tělesná aktivita, aby klouby byly v neustálém pohybu a neměly možnost „tuhnout“.
Postihlo-li vás již toto bolestivé zánětlivé onemocnění, je třeba být skutečně důsledný a řádně dodržovat příslušnou dietu. A to dietu takovou, která pomáhá snížit hladinu kyseliny močové, tedy s velkou eliminací masa. Dále je třeba vynechat pití alkoholu, případně užívání některých léků.
Vědeckými výzkumy je doloženo, že při léčbě dny velmi pomáhá topinambur, případně topinamburový koncentrát. Tato zelenina kromě vlivu na snížení koncentrace kyseliny močové v krvi vykazuje též dobré působení při snižování krevního cukru (diabetici), při procesu hubnutí, preventivně proti zácpě, zubnímu kazu a pomáhá lépe zvládat odvykací období při alkoholismu.
Rozhodně není správné klást zřetel na dietu a patřičný životní styl pouze v období „záchvatů“. Vnitřní disciplínu je třeba dodržovat dlouhodobě. I když některé hlasy odborné veřejnosti dávají najevo, že „málomasá“ dieta není až tolik účinná, ne náhodou tato choroba potkává právě nedisciplinované milovníky masa, kteří si bez něj pořádné jídlo nedovedou představit a nedokážou si ho (nebo jen s velkým sebezapřením) odepřít. V takové situaci se určitě vyplatí důsledně užívat velmi kvalitní topinamburový koncentrát.
Na plíseň nohou česnekový olej
Dermatomykóza se projevuje šupinatěním, olupováním kůže, pálením, svěděním, červenáním a praskáním, suchostí postižených míst – nejčastěji mezi prsty a na chodidlech, tvorbou puchýřků apod.
Velká pravděpodobnost „chytit“ plíseň je kolem veřejných plaveckých bazénů, ve veřejných šatnách, sprchách a všude tam, kde se vyskytuje větší množství především bosých lidí. Další možností jsou boty, v nichž se vám neustále potí noha, či špatné utírání chodidel po umytí. Bakterie mají zkrátka v takovém prostředí ideální živnou půdu.
Bylinkářka Jean Argus doporučuje při plísni nohou následující recept:
- 230 ml kukuřičného škrobu
- 460 ml bentonitového jílu
- 30 ml mletého kořene vodilky
- 45 ml mletých listů chaparralu
- 30 ml mleté myrhové pryskyřice
- 60 ml mletých slupek plodů ořešáku černého
- 45 ml mletých tymiánových listů
- 5 ml mátového esenciálního oleje
Dokážete-li tyto ingredience shromáždit, příprava samotného léku je již velmi jednoduchá. Smíchejte všechny výše uvedené přísady a po kapkách přidávejte mátový olej. Poté směs dobře promíchejte a uskladněte nejlépe v nádobce se sypátkem. Denně si posypte nohy a trochu můžete nasypat i dovnitř bot. Spotřebujte do jednoho roku.
Jednodušším a ihned dostupným prostředkem je česnekový olej, kterým si můžete potírat postižená místa (raději večer, o víkendu, během dovolené apod.). Lze jej přímo zakoupit nebo si jej můžete sami vyrobit. Mnoho tipů, jak postupovat, najdete na internetu.
Nejmenší stroužky česneku lze konzumovat také vnitřně jako tabletky. Chcete-li předejít nepříjemnému zápachu, neodlupujte od dužniny nejspodnější blanku. Česnekový stroužek se tak začne rozkládat až v žaludku. Česnek obsahuje látku zvanou alicin (přírodní antibiotikum), která má kromě jiného schopnost ničit plísně. Během česnekové terapie hodně pijte vodu, aby docházelo k dostatečné detoxikaci organismu. Máte-li citlivý žaludek, nemusí vám užívání česneku příliš vyhovovat. Lépe je tuto kúru podstoupit ve dnech, kdy nebýváte příliš v kontaktu s lidmi.
Ostruha patní kosti
Většinou se projevuje mírně vystouplým bolestivým bodem na patě. Došlápnutí na postižené místo bývá pro dotyčného velice nepříjemné, pocit lze definovat jako píchání špendlíkem do paty, ostrý kamínek zabodnutý v patě apod. Nejvíce bolí ráno, když člověk ještě není rozchozený. Odborněji řečeno, jde o kostní výrůstek, který proniká do tkáně chodidla. Má se za to, že ostruhu způsobuje přemíra cvičení, obezita, nošení nevhodné obuvi či jiné vlivy, které napínají svaly v chodidle. Přesto ostruhou trpí mnoho lidí, kteří nijak zvlášť aktivně necvičí, nosí pohodlné boty a nejsou obézní. Vypozorovala jsem úzkou souvislost mezi ostruhou patní kosti a problémy s močovým měchýřem a/nebo kostrčí. Tyto obtíže bývají většinou doprovázeny zánětlivým procesem v těle.
Jsem tedy přesvědčena, že sebelepší ortopedické vložky, terapie rázovou vlnou či biolampou problém doopravdy nevyléčí, alespoň ne natrvalo, nezačne-li se s efektivní léčbou močového měchýře, páteře a celkově s oblastí spodní části břicha i kyčlí.
Celková nabídka přípravků na péči o nohy a proti plísním.