Jak se zamilovat do zdravého způsobu života

cm priprava jidla

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Většinou cítíme, že něco třeba změnit, kdy ona spásná myšlenka obestře svou velejemnou atmosférou, která nás hodnou chvíli nepustí. Alespoň do doby, kdy zcela jasně prozřeme, aby nám došlo, že chybí energie, čas, pochopení ze strany nejbližších, případně pak prostředky v jakékoli podobě. Oněch důvodů, proč něco vzdáváme dřív, než se skutečně rozběhneme, bývá kolikrát celý zástup. A je jedno, který z nich získává přednost. Ať tak či tak, fungují jako dokonalé brzdy, které nám na chvíli zastřou zorné pole výhledu. Co tedy dělat, abych to na své cestě nevzdal/a? Tuto teorii si aplikujme na oblast mně blízkou, zdravý způsob života…

Nadšení

Vídám je na spoustě nejrůznějších akcí hromadného typu, jeden se nadchne, aby se postupně přidali i další, nicméně jakmile přijdeme domů a chybí aplaus okolí, s každým dalším dnem, mizí také nadšení. Proč se tak děje? Síla kolektivní myšlenky je skutečně silná, člověk sdílí, nemá pocit, že zůstal jediný, ví, že nalevo i napravo existují druzí, kteří jej v případě nouze chytí. Ne v druhých, ale v sobě samých najděme střed neutuchající rozžhavené energie, ze které nám bude umožněno čerpat a brát. Proto, rozhodneme-li se jít cestou uprostřed lesa, namísto vyšlapané polní pěšiny, jdeme sami za sebe, s možným rizikem, ziskem či ztrátou.

Chci se ve svém těle cítit jako doma, co když to však zase nezvládnu?

Nezapomeňme, čím více negací do své mysli připustíme, tím méně pak uvidíme dopředu. Coelho v jedné ze svých knih sdělil: „Lpíme na smítku v oku a nevnímáme pole, hory a olivové háje.“

Klapky na očích jsou vskutku nepraktické a tak, položme si další otázku. Jsme schopni kráčet sami za sebe, případně s někým, jenž nás povede? První z možností je mnohem složitější, proto se na ni více zaměřme. Pokud z nějakého důvodu potřebujeme jít právě a jen svým tempem, ani zde netřeba z ničeho mít strach. Když jsem se zdravou stravou začala, věděla jsem, že mou největší motivací je být opět zdravá. A ono nadšení mi vydrželo celých šest let, navíc, stále setrvává, takže to jde. Skutečně to jde.

  • Pořiďte si blok a definujte, čeho byste skutečně rádi dosáhli, co je Vaším cílem.
  • Pokud se kroky týkají zdravějšího stravování, proberte se lednicí i spíží a jednoduše vyházejte vše, co by Vám ve Vašem úsilí mohlo zabránit.
  • Nakupte potraviny, o kterých víte, že jsou skutečně kvalitní a v rámci možností zdravé.
  • Nakupte krabičky, do kterých si budete jídlo každý den chystat, případně najdete rozumný kompromis.
  • Jídlo si plánujte na několik dní dopředu, abyste pak zmatení a hladoví, na konci pracovního dne, nesnědli vše, co vám přijde pod ruce.
  • Vše si po dobu 21 dní pište a značte, jednotlivé jídelníčky, recepty, úspěchy i neúspěchy. Po třech týdnech začne být vše samozřejmé natolik, že již uvolněně plyne.
  • Naučte se pár jednoduchých receptů, které v případu nouze dokážete přetvořit v lahodný pokrm.
  • Zapomeňte na klasické a běžné restaurace, každý den si vyšetřete alespoň hodinku času, během které si jídlo nachystáte, sesumírujete, zkontrolujete stav surovin, jemně vydechnete.
  • Vaříte-li pro více členů, jednotlivé pokrmy účelně propojte v jeden. Pokud si děti přály rizzotto, uchystejte jej také pro sebe, použijte kvalitní rýži Basmati, duste se zeleninou, hříbky a parmazánem. Sobě k rýži připravte misku zeleninového salátu, která by se měla stát nedílnou součástí každého slaného pokrmu. Výbornou alternativou je také uvařit jeden pokrm a pouze vyměnit přílohy. Pokud má manžel rád bramborové knedlíky a těch se nehodlá vzdát, sobě k dušenému špenátu s vejcem uchystejte například brambor vařený ve slupce, případně jinou alternativu knedlíků, výborné jsou kroupové, které zkuste nabídnout ostatním.
  • Dbejte na pitný režim, upřednostňujte bylinkové nápoje, zelený čaj, neperlivou vodu, meltu před kávou.
  • Hýbejte se a cvičte, neboť samotná úprava jídelníčku je jen polovinou skládanky, kombinujte kardio pohyb s účelnými posilovacími cviky, nejlépe s vlastní váhou.
  • Ukliďte si svou duši a stejně jako v lednici, i zde odstraňte vše, co vás tíží a brání rozletu.
  • Dostatečně odpočívejte a dopřejte si minimálně 7 hodin spánku, dle potřeby.

Co si tedy zapisovat, abychom neztráceli motivaci?

  1. denní jídelníček
  2. receptury, které se osvědčily v praxi
  3. pohybová aktivita
  4. pocit uspokojení po jednotlivých pokrmech
  5. jsme-li diabetiky, monitorujme hladinu glykémie, alespoň po ránu, kdy bývá nejvyšší

Vzor:

Snídaně

Desátá

Oběd

Svačina

Večeře

Pohybová aktivita

Pondělí

Žitný chléb s žervé + paprika, zelený čaj

Pomeranč

Dušený batát s dýní a mozzarellou + ledový salát

Cottage cheese + zeleninový salát

Hrachová kaše s červenou řepou

30 minut rychlá procházka + 25 minut posilování rukou a břišních svalů

Úterý

Jahelná kaše s jablkem, skořicí a medem, melta

200 g pomelo

Grilovaný losos s cuketou a rajčaty, brambory ve slupce, rukola

Kefírové mléko + lněná placka

Květáková polévka s amarantem

30 minut švihadlo + 25 minut posilování stehen a hýždí

Středa

Pohankové lívanečky s tvarohem, Rooibos

Strouhaná mrkev s rozinkami a kokosem

Hříbkové rizzotto s kuřecím masem, okurkový salát

Salát colleslaw + 30 g kváskový chléb

Dušené mungo fazolky s hokkaido a pórkem + rajče

60 minut plavání

Dnes jsem si vyzkoušela zcela nový recept, který mi chutnal, doba přípravy 10 minut, doba dušení 35 minut, nenáročné, pocit hladu po jídle nulový, doba nasycení 3,5 hodiny, glykémie po jídle 6,9 mmol/l.

Dušený batát s dýní a mozzarellou

  • 180 g batát
  • 100 g máslové dýně
  • 50 g pórku
  • 1 větší rajče
  • 80 g mozzarella
  • 1 čajová lžička lněného oleje
  • Harisa
  • petrželová nať

Batáty nakrájíme na kostky, stejně tak dýni a rajče. Pórek omyjeme, nakrájíme na kolečka. Vše dusíme ve vroucí vodě společně s Harisou. Jakmile je měkké, stáhneme z ohně, posypeme nakrájenou mozzarellou, petrželovou natí a zakapeme olejem. Servírujeme se zeleninovým salátem.

Ony výsledky nepřijdou hned

Pamatujme na to, že veškeré děti tohoto světa, má svůj pevně stanovený čas, proto, postupujme pomalu a nenechme se odradit prvními možnými nezdary. Rovněž i váha může chvíli stagnovat, než tělo uvykne novému způsobu stravování, taktéž řádu. První měsíc berme jako startovací, učme se naslouchat sobě samému a taktéž si dovolme, nevzdat to. Každý z nás si totiž zaslouží, cítit se ve svém těle doma.