Jak prožít těhotenství šťastně a bez stresů?

cm lezici tehotna zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tématem dnešního článku o těhotenství budou bolestivé stavy různých částí těla.

ŽLUČNÍKOVÁ KOLIKA

Pokud se ještě vrátíme k dutině břišní, mohou se u disponovaných těhotných žen projevit bolesti v horní části břicha pod pravým žeberním obloukem. Někdy se mohou propagovat i do oblasti zad pod lopatku. Původem bolestí je pak většinou dysfunkce činnosti žlučníku či přítomnost kamenů ve žlučníku (cholecystolitiáza). Při vystupňovaném či náhle vzniklém stavu – nejčastěji přejedením či dietní chybou dochází až ke žlučníkové kolice, kterou doprovázejí úporné bolesti, zvracení a další příznaky. Akutní koliky již patří urgentní medicíně. Nejčastěji přicházejí v noci, mezi 23. a 1. hodinou ranní. Všimněme si vztahu s orgánovými hodinami (žlučník). Mírnější potíže lze tlumit jednorázově spazmoanalgetiky.

Důležitá je prevence dietním režimem. Vyhýbáme se některým potravinám (např. česnek, houby, papriky, smažená a tučná jídla), jídlo by mělo být pozřeno v menších dávkách, večeře by měla být (pokud ji nedáme nepříteli) velmi lehká a ne před spaním.

BOLESTI ZAD

Jde o velmi frekvenční potíže těhotných. U žen, které již před graviditou trpěly bolestmi páteře, se často potíže zhoršují v časném těhotenství. U žen, které byly dříve zdravé, se bolesti dostavují někdy ve druhém, nejčastěji ve třetím trimestru. Nejvíce bývá postižena bederní část páteře vlivem změněné statiky těla (nárůst váhy a vyklenutí bříška).

Zvláštním druhem bolesti v bedrech je oslabení ledvin z pohledu Tradiční čínské medicíny. Tyto potíže nastávají již v začátku gravidity, spíše než o jasnou bolest jde často jen o „divný pocit“ a chlad v bedrech, celkově bývá zimomřivost, vystupňovaná frekvence močení, ztráta energie a únava. Někdy se přidává i slabost v kolenou a bolesti zadní strany kolen. V tomto případě je nutné těhotnou přesvědčit o nezbytnosti šetření energií, tj. tělesném i duševním klidu (nemusí ale ležet), většinou je vhodná pracovní neschopnost. Důležité je vyvarovat se prochlazení, nepít studené a sycené nápoje, vyhnout se ochlazujícím potravinám. Domácí práce si rozdělit na kratší časové úseky, nepřemáhat se. Ptáte se, proč tato omezující opatření? Je to proto, že na dobré kondici ledvin záleží normální průběh těhotenství a donošení plodu do jeho zralosti.

LEDVINOVÁ KOLIKA

Zvláštním případem silné bolesti v bedrech s propagací až do třísla je ledvinová kolika způsobená kamenem či zánět ledvinné pánvičky. Bolesti a další příznaky jsou natolik zničující, že přivedou ženu do náruče urgentní medicíny a musí se často řešit infuzí analgeticou a antibiotickou terapií.

KARPÁLNÍ SYNDROM

Relativně časté jsou i bolesti v zápěstí známé jako „syndrom karpálního tunelu“. Jde o útlak nervu zbytněním vazivové tkáně svalových fascií. V těhotenství se na tom do značné míry podílí fyziologicky vyšší hladiny hormonu estrogenu. Bolesti a pocit mravenčení se nejčastěji objevují v nočních hodinách. Svůj podíl na tom může mít poměrně často porucha stability krční páteře. Vhodná je masáž dráhy osrdečníku a oblasti šíje a Artrin.

BOLESTI V KYČLÍCH

K častějším potížím patří i bolesti kyčlí. Tyto potíže často souvisejí s poruchou dráhy žlučníku. Vhodná je masáž, rehabilitační upravení posunu v kyčelním kloubu, cvičení na balonu.

BOLESTI HLAVY

Bohužel tyto nepříjemné bolesti také v graviditě jsou. Naštěstí jsou ty nejúpornější formy – migrény – poměrně vzácné.Stačí úprava pitného režimu, vyhmatat spoušťové body a po mírném tlaku se na nich projeví úleva. Účinná masáž se zde zaměřuje na ušní lalůček. Vhodná je aromaterapie.

PŘEJEME VŠEM TĚHOTNÝM ŽENÁM, AŤ SE JIM BOLESTIVÉ STAVY NEJRADĚJI ZCELA VYHNOU. POKUD SE PŘECI JEN OBJEVÍ, AŤ NAJDOU INSPIRACI K JEJICH ŘEŠENÍ VE VÝŠE UVEDENÝCH INFORMACÍCH.