Jak na migrény

cm deprese1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Není to „jenom bolest hlavy“, migréna je komplexní nemoc, která způsobuje silnou, často až ochromující bolest. Obvykle se vyskytuje na jedné straně hlavy a je doprovázená nevolností, přecitlivělostí na světlo a hluk, závratěmi a jinými symptomy. U deseti až dvaceti procent lidí trpících migrénami se projevuje i fenomén nazýván aura, v jehož průběhu pacienti vidí záblesky světla, slepé skvrny a cikcak-ovité tvary.

Příznaky migrény mohou být natolik vysilující, že podle nedávného průzkumu až jedna čtvrtina lidí vyhledá lékařskou pomoc na pohotovosti. Na druhé straně však více než polovina lidí trpících migrénami nikdy nekonzultuje tento svůj problém se svým lékařem. Je pravda, že neexistuje definitivní lék na migrénu, ale rozhodně nemusíme dovolit migrénám ovládat naše životy. Nabízíme Vám šest lékařsky ověřených způsobů, jak bojovat se silnou bolestí hlavy.

 • Získejte diagnózu
  Proč více lidí trpících migrénami nenavštíví svého lékaře? Protože jsme zvyklí, že úlevu od bolesti najdeme více-méně spolehlivě v běžném léku utišujícím bolest. Jelikož bolesti hlavy jsou považovány za normální, nemnoho lidí odbornou pomoc vyhledá. Ovšem jenom v lékařské ordinaci můžete najít moderní medikamenty, které nejenom utlumí bolest, ale dokážou ukončit její průběh bez toho, aby se dostavila ospalost nebo otupělost mysli.
 • Zneškodněte jí v počátcích
  Nikdy neignorujte prvotní příznaky přicházející migrény. Většina léků proti bolesti běžně dostupných v lékárnách (aspirin, ibuprofen, apod.) pozbývá plný účinek, když bolest postupuje a dostaví se i další již zmíněné symptomy.
 • Žijte aktivně
  Chůze, jogging, plavání nebo aerobic můžou pomoci předcházet migrénovým stavům. Fyzické cvičení stimuluje tělo k vylučování endorfinů, hormonů, které zlepšují náladu a tak odbourávají stres, který je jedním z nejběžnějších spouštěčů migrén.
  Toto se týká ovšem jenom prevence. Migréně v počátcích fyzické cvičení rozhodně nepomůže, naopak, bolest hlavy se zintenzivní.
 • Neopouštějte své zaběhané koleje
  Možná, že to bude znít nudně, ale držet se rutiny je v případě migrén prospěšné. Je to proto, že změny v denním rozvrhu – dlouhý spánek o víkendech, vynechávání snídaně, nebo nepravidelná fyzická aktivita – to všechno snadno nastartuje bolesti hlavy. Snažte se jít spát v pravidelnou dobu, přes den nevynechávat jídla a jíst podle možnosti ve stejnou dobu. I nízká hladina cukru v krvi může způsobit nástup migrény.
 • Neberte si věci tak k srdci
  Stres patří k nejčastějším spouštěcím mechanizmům migrény, naučit se s ním bojovat značí snížit pravděpodobnost migrény, nebo alespoň zmírnit její projevy. V podstatě cokoliv, co odvede Vaši mysl pryč od všech každodenních starostí má příznivý vliv na duševní rovnováhu, která je v boji s migrénami nezbytná.
  Tip na zmírnění stresu: postupné uvolňování svalů nejenom předchází, ale i zmírňuje bolesti hlavy. Najděte si tichou místnost a lehněte si na pohodlný povrch. Několikrát se zhluboka nadechněte a začněte postupně svírat a uvolňovat různé svaly ve směru od hlavy k patám. Když je sval napnutý, zadržte na dech na několik sekund. Pak sval uvolněte a pomalu vydechněte.
 • Zjistěte, které jídlo Vám způsobuje migrény
  Je známé, že některá jídla a přísady mohou spouštět migrény. Například čokoláda obsahuje látky, které vyvolávají bolest hlavy rozšiřováním cév. Mezi další běžné „spouštěče“ patří vyzrálý sýr, alkohol, marinovaná jídla, banány, cibule, glutaman sodný a konzervant aspartam/ fenzlalanin.

Nedovolte tedy, aby Vám migréna pokazila den, nebo dokonce několik dnů. Pokuste se zamezit preventivně jejímu vzniku už když cítíte, že nastupuje. Prevence je úspěšnější, než pak když už migréna nastoupí.