Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ohledně cholesterolu toho již bylo sepsáno mnoho, ať už funkčního, či méně funkčního. Příkladem toho mohou být rady, kdy se zmenšuje například počet vajec v jídelníčku, dbá se na umírněnou konzumaci másla, masa a tučnějších mléčných výrobků, nad máslem vítězí spotřeba margarínů. Opomíjejí se byliny, často se též zapomíná na důležitou práci se stresem, který do krve vyplavuje adrenalin a kortizol. Tedy hormony, které jsou bytostně závislé na přítomnosti cholesterolu. Jsme-li denně v napětí, naší krví neustále kolují stresové hormony, které podněcují biosyntézu této steroidní látky. Stres tedy vnímejme jako dobrého sluhu, ale zlého, nenechavého pána. Ze své praxe moc dobře vím, že klient může přeskládat jídelníček, stravovat se dle potřeb těla, nastolit pevný řád a zodpovědnou harmonii, nicméně pokud je každý den v tenzi, cholesterol půjde zas a znovu nahoru. Vzpomínám na jednu milou paní účetní, jejíž hladina cholesterolu kopírovala účetní závěrky a uzávěrky. Až když svou práci opustila, hladina cholesterolu se přirozeně snížila.
Jak se však naučit pracovat se stresem?
Uznávám, že pro mnohé se jedná o jednu z nejtěžších životních zkoušek. Tíživá práce, nedostatek energie, kdy člověk nevyskočí z rozjetého vlaku, neuspokojivá životní situace, nemoc či neschopnost setrvat v tichu, dopřát si potřebný, nezbytný klid. Mně osobně pomáhá sport, i kdyby se jednalo o jednu svižnou procházku denně. Na večer, ráno, kdy člověk, je-li ta možnost, odsune tíživé věci stranou, vyjde na čerstvý vzduch a tam z plných plic dýchá, pročistí hlavu. Případně, umožní-li to zdravotní stav, jděte si zaběhat, projet se na kole, tančete, skákejte, plavte či lezte. Jestli je stres dobrým sluhou, tak pohyb zaujímá panovnickou pozici. Není to těžké, pouze chtějte, nastavte si v hlavě, prožijte změnu a z té pak vytěžte nejvíce, co půjde.
Jakkoliv je náš život mozaikou okamžiků, tak i naše zdraví bude jednou mocnou skládačkou, kterou je potřeba spojovat moudře. Samotný pohyb nebude fungovat, pokud budeme i nadále plnit jídelníček nasycenými mastnými kyselinami, přemírou omega 6 NMK, trans tuky, kterými se doplňují levné sušenkové krémy, cukrovinky, některé zmrzliny, trvanlivé pečivo, náhražky čokolády, ale též polevy. Přemíra cukru, minimum vlákniny, častá konzumace živočišných výrobků, potraviny vysokého glykemického indexu, instantní produkty, glukózo-fruktózový sirup, ale i fruktóza přijímaná v nadbytku, jakožto i líbivý agáve sirup.
Co tedy upřednostnit? Jak se v tom neztratit?
- Z technologických postupů upřednostněme spíše přirozené formy přípravy pokrmu, jako je vaření, dušení, pozvolné pečení. Zcela upusťme od procesu smažení, který zatěžuje všechny trávicí orgány, plní tělo přemírou tuku, odebírá vitamíny, cenné minerály, činí nás těžkopádnými, unavenými a línými. Pokud však milujeme jednou za čas řízek, smažený sýr či šťavnatý karbanátek, takový pokrm si dopřejme maximálně jednou za měsíc a dohlédněme, abychom k němu též servírovali misku plnou čerstvého salátu.
- Maso zařazujme 3x týdně, prostřídejme jej s kvalitními rybami, které jsou nositeli omega 3 NMK. Právě tyto esenciální kyseliny se s úspěchem podílejí na snížení hladiny LDL cholesterolu a současně zvyšují potřebný HDL cholesterol, který bývá při hypercholesterolémii často podhodnocený. Do jídelníčku vpusťme též luštěniny, které by měly tvořit tři porce týdně. Z masa upřednostněme kvalitní drůbež, králíka, případně zvěřinu. Opět však v lehce stravitelné formě.
- Zohledněme také tuky. Vypusťme margaríny, oleje, které staví na bázi omega 6 NMK. Ve studené kuchyni můžeme použít panenský olivový olej, nerafinovaný lněný olej (pozor, skladujme jej v lednici), konopný olej. V teplé kuchyni pak pro občasné prohřátí panenský kokosový olej (pozor, ten rafinovaný, zbavený vůně, mívá zcela opačný efekt), avokádový olej, případně i přepuštěné máslo. Máme-li zvýšený cholesterol, snažme se z jídelníčku vyjmout také sádlo.
- U sýrů vybírejme ty méně slané, s nižším obsahem tuku, upřednostněme žervé, mozzarellu, tvrdý sýr do 30 % tuku, výborně poslouží také tvarůžky. K těm však servírujme opět větší zeleninový salát, neboť se jedná o sýr slanějšího rázu.
- Pryč se sladkostmi vysokého glykemického indexu. Pozor na tyčinky typu Snickers, Mars, Deli a jim podobné kýčovité pamlsky. Pozor také na sladké snídaňové pečivo, jako jsou koblihy, běžné prodávané koláčky, hřebeny, šátečky aj. Z jídelníčku vyjměme přeslazené cereálie, cukrem slepované müsli, slané tyčinky, preclíky, křupky a tortilly. Vyhýbejme se též rýžovým krekrům, jakožto i těm z kukuřice. Jejich glykemický index se totiž blíží hodnotě maltózy, která je reprezentována pivem. Tyto produkty v tabulce glykemického indexu zaujímají jedny z nejvyšších pozic.
- Do jídelníčku vpusťme dostatek zeleniny, která by měla čítat asi 350 g na den. Přes zimu upřednostněme strouhanou mrkev, pekingské zelí, červenou papriku, rukolu, polníček, domácí naložené pickles (pozor na kvašenou zeleninu z obchodu, která je přesolená a plná aditiv). Ovoce pak postačí zhruba jeden kus, kterým můžeme vyplnit dopolední svačinku. U drobných bobulovin, které jsou v jídelníčku žádoucí, se řiďme zhruba 200 g miskou.
- U sacharidů upřednostněme nízký glykemický index, jídelníček naplňme již zmíněnými luštěninami, které se snažme namáčet, abychom vyplavili nadýmavé oligosacharidy. Zařaďme jáhly, pohanku, quinou, amarant, čirok, bio rýži basmati, ječné kroupy (v rýži pěstované konvenčně bývá detekován arsen), brambory vařené ve slupce, batáty.
- Mysleme také na vitamín C, jehož minimální doporučená dávka čítá 90 mg. Tento cenný antioxidant pomáhá navýšit HDL cholesterol, který odnáší LDL cholesterol z tepen do jater, ve kterých bývá metabolizován. Céčko je též prokolagenní. To znamená, že pomáhá tělu vytvořit kolagen, kterým pak tělo vystýlá poškozené cévy. Chybí-li kolagen, tělo použije nouzové řešení, tedy cholesterol. A tento fakt je jedním z důvodů, proč se naše cévy zanášejí, zužují, proč nám hrozí ateroskleróza.
A pak tu máme byliny
Je mnoho funkčních bylin, které pomáhají povzbudit játra, pročistit cévy, snížit hladinu LDL cholesterolu. Já osobně ve své nutriční praxi pracuji s medvědím česnekem, na který nedám dopustit. Za jeho hlavní výhodu pokládám zajímavý obsah vitamínu C, kdy ve 100 g zelených listů najdeme 150 mg cenného céčka. Dále čistí cévy, snižuje krevní tlak, pomáhá při trávicím diskomfortu, povznáší životní energii. U klientů bývá časté, že během měsíční tinkturové kúry z medvědího česneku jsou schopni snížit hladinu cholesterolu o jeden mmol a několik desetin. Medvědí česnek je jednou z prvních průkopnických bylinek počínajících rašit již na začátku března. Máte-li problémy s vysokým cholesterolem, od března do května jí naplňte jídelníček. Zbytek roku pak můžete aplikovat tinkturu.
Pitný režim lze také doplnit kúrou z řebříčku lékařského, kořene pampelišky, rozrazilu rezekvítku, řepíku lékařského. Své místo v léčbě zaujímají též medicinální houby.
Podaří-li se nám omezit stres, živit v sobě pocity radosti a lásky, prolnout život pohybem, kvalitně poskládanou stravou a bylinkami, pak jsme na té nejlepší a možné cestě ke zdraví. Držím tedy pěsti.