Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Kruhy pod očima představují někdy jen památku na prohýřenou noc, ale mohou také znamenat dlouhodobý obtížný kosmetický problém či dokonce příznak vážné nemoci. Příčin vzniků kruhů pod očima (správně bychom je mohli označit za otoky) může být více. Obecně je tato oblast citlivá a jemná a jakákoliv změna se na ní rychle projeví. Tvorba otoků pod očima může být způsobena, pokud je něčím omezen průtok krve a lymfy v cévkách pod očima. Dochází k hromadění krevního barviva, hemoglobinu, které dává kruhům pod očima jejich typické zabarvení. Stejný efekt nastává v případě, že dochází k hromadění tuku a vody v této oblasti.
Co způsobuje kruhy pod očima?
Nejčastější příčinou je, když nadměrně namáháme oči a pohybujeme se delší dobu v nevhodném prostředí. Proto kruhy pod očima vznikají po návštěvě večírku (či podobného podniku), kdy naše oči jsou namáhány, vystaveny vlivu cigaretového kouře a negativně působí také zvýšená míra stresu a nedostatek spánku.
Vznik kruhů pod očima (někdy jsou označovány vysloveně jako černé kruhy pod očima) uspíší i práce v uzavřených místnostech, kdy namáháme oči nad počítačem, díky rychlému pracovnímu tempu příliš zdravě nejíme a podléháme nadměrnému stresu. Kruhy pod očima může také způsobit nedostatečná péče o jemnou pokožku pod očima, hormonální nerovnováha, alergické potíže (včetně atopického ekzému) nebo nedostatek železa v těle (chudokrevnost neboli anémie).
Jak na kruhy pod očima?
První pomoc je působení chladu, protože chlad pomáhá prokrvení pokožky. Můžeme vytáhnout z mrazáku kostku ledu a jemně jí masírovat okolí očí. Stejně pomůže i přiložení vychlazené čajové lžičky na oko či ponoření obličeje do umyvadla se studenou vodou. Oblíbené jsou i plátky čerstvé salátové okurky. Toto řešení může pomoci, pokud dochází ke vzniku kruhů pod očima jednou za čas.
Pokud se objevují častěji, je třeba přijmout určitá opatření, aby se náš životní styl stal zdravější. Důležité je dodržovat pitný režim. Denně je dobré vypít zhruba jeden a půl až dva litry zdravých tekutin (nepočítá se káva, čaj, slazené limonády, minerálky a ani ne pivo, pánové!). Je dobré také užívat přírodní přípravky s obsahem železa. Těch je na našem trhu dostatek, některé obsahují samotné železo, někdy jsou v přípravku navíc i vitamíny či další minerály. Ke zpevnění stěn cévek v oblasti pod očima je užitečné užívat také kombinaci rutinu a vitamínu C, které zpevňují jejich stěnu a zvyšují jejich odolnost. Dostatek rutinu najdeme například v pohance.
Pokud by mohly hrát roli hormonální potíže (nepravidelná menstruace, menopauza) je dobré užívat přírodní přípravky obsahující fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou látky podobné svým působením klasickým či syntetickým ženským hormonům (nesmí se s nimi kombinovat). U nich musíme počítat s tím, že působení se dostavuje pomalu a postupně, takže obvykle se užívají nepřetržitě dva až tři měsíce.
Velmi důležitou roli hraje samozřejmě i kosmetika. Pokud si dámy nejsou jisté, mohou se obrátit na řadu kosmetických poradců. Je nutné samozřejmě používat speciální krémy, emulze či gely. Je dobré vyzkoušet ty, co obsahují retinol nebo vitamin C. Tyto látky mají zesvětlující schopnosti. Pomáhá také jemná masáž okolí oka, kterou Vám může udělat právě kosmetický poradce nebo si ji dámy mohou naučit dělat i samy. Obvykle se přidává vhodný krém, který se díky této masáži dobře vstřebá a lépe tak působí. Masáží se zlepší průtok krve a lymfy a to pomáhá zmírnit nežádoucí „pytlíky“ pod očima. Kosmetičky doporučují používání různých typů korektorů, ale jejich výběr je individuální záležitost.
Důležité je říci pro některé dámy, které žijí zdravým životním stylem, pečují o okolí očí opravdu pečlivě a stejně mají, jak říkají, pytle pod očima od mládí, že v tom případě je zatím dědičnost. Stačí se porozhlédnout po příbuzných a obvykle je jasné, na čem jsme. Podědit můžeme zvýšenou pigmentaci, potom tyto otoky pod očima mají hnědé zabarvení. Lze to poznat tak, když na kůži pod otokem přitlačíte prst, rychle ho odstraníte a vidíte, že barva místa zůstává stejná. V takovém případě by měly být použity k ošetření kůže kolem očí oční krémy s ochranným faktorem minimálně SPF 30.
Někdy podědíme po předcích i tzv. průsvitnou kůži, která nedostatky pod očima ještě zvýrazní. Potom mají kruhy pod očima fialový odstín (od nahromaděné krve). Zhoršit situaci mohou i popraskané žilky (zde je právě užitečný rutin s vitamínem C).
Otoky pod očima mohou být také příznakem doposud nepoznané nemoci. Jak to poznat? S určitostí se to říci nedá, ale podezření bychom měli mít v případě, že kruhy pod očima stále trvají, nic nepomáhá a genetika za to zřejmě také nemůže. V takovém případě je nutno podstoupit vyšetření u svého lékaře. Může se jednat o poruchu štítné žlázy, kardiovaskulární nemoci či nemoci ledvin (jednou z příčin otoků pod očima může být i zadržování vody v těle), onemocnění jater či střev.