Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Milujeme-li jahody, palec nahoru. Máme-li navíc vlastní zahradu, na které se červenají jahodové záhonky, nahoru dávám oba své palce. Domácí jahody jsou skutečnou výhrou, ty kupované bohužel vyplňují přední místa tabulek potravin zatíženými pesticidy. Tím se však netrapme, pokud nejsme majiteli zahrádek, jahody před konzumací řádně propláchněme v citrónové vodě.
Jahody, stejně jako první letní bobuloviny, ráda zmíním borůvky či maliny, obsahují velmi zajímavé množství nejrůznějších fytochemikálií, které se vyznačují protinádorovými účinky. Možná si vybavíte paní doktorku Budwigovou, která své pacienty léčila tzv. Budwigovou směsí, tučným tvarohem ve spojitosti se lněným olejem, listovou zeleninou a právě bobulovinami, u kterých potvrdila velmi silné protirakovinné účinky. Konkrétně rakoviny děložního čípku a prsu. Za zmínku stojí výjimečná kyselina ellagová, silná to přírodní látka, jež podporuje tzv. apoptózu, neboli buněčnou smrt rakovinných buněk, bez negativního dopadu na buňky žádoucí. Laicky řečeno, každá zdravá buňka našeho těla cítí, kdy nadejde její čas. Zcela přirozeně pak prodělá výše zmíněnou apoptózu. U buněk poškozených či různým způsobem zmutovaných pozorujeme následovné množení, čímž se stávají živnou půdou pro nejrůznější zdravotní neduhy. Mezi ty řadíme právě také rakovinu. Jahody tedy pomáhají vyladit a srovnat imunitní systém, kdy k léčivému efektu dochází již při konzumaci 20 jahod denně.
Červené jahody, stejně jako třešně, řadíme mezi kvalitní zdroje anthokyaninů. Ty dokážou inhibovat bolestivý zánět, ať už klasického či autoimunitního rázu. Proto doporučuji zařadit u neduhů typu roztroušená skleróza, revmatoidní artritida, zánět štítné žlázy, diabetes 1. typu, ale také lupus, celiakie a další a další imunitní libůstky, během kterých tělo ničí samo sebe.
Jahody doporučuji také při redukční dietě, 90 % jejich gramáže tvoří voda, případně u lidí, kteří nenaplní doporučenou dávku 30 g vlákniny za den. Šálek pokrájených jahod jí ukrývá 3 g, pokud k nim přimícháme kvalitní bílý jogurt, trošku kokosu a kakaa, získáme navíc chutnou zdravou svačinku, kterou si může dopřát také diabetický pacient. Množství 120 g pak odpovídá jedné výměnné sacharidové jednotce.
Větší množství vitamínu C platí za velmi silný antioxidant, napomáhá vstřebatelnosti železa, upevňuje naše cévy, snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu a vylaďuje imunitní systém. Kromě „céčka“ pak počítejme s betakaroteny, konkrétně lykopenem, dále vitamínem E a z minerálů s bórem, draslíkem, hořčíkem, vápníkem, kobaltem, zinkem a sírou. Ta pomáhá organismu vypořádat se s toxickými látkami. Výborné tedy pro ty, kteří pracují s nejrůznějšími chemikáliemi, ředidly, barvami, žijící v oblastech zatíženými smogem atd. Vyšší množství železa ve spojitosti s vitamínem C a bórem platí za velmi dobrou prevenci anémie. Hrneček jahod k dopolední svačince tedy vhodně doplňuje jídelníček nastávajících či kojících maminek, dětí od jednoho roku života a dalších, kteří se cítí unavení a chudokrevnosti stále ještě neučinili přítrž.
Dle tradiční medicíny pak jahody díky lubrikačním účinkům zmírňují projevy suchého kašle, chrapot, bolest v krku a rovněž posilují trávicí trakt. Pokud je vaše trávení neplnohodnotné, zkuste 30 minut před každým hlavním jídlem zkonzumovat 60 g jahod. Tím zefektivníte práci žaludku a střev, eliminujete nadýmání, zduření břicha a pocit diskomfortu v krajině břišní. Jahody rovněž léčí otravu alkoholem.
Jahody, bohužel, řadíme na seznam alergenních potravin, proto, vyskytne-li se po jejich požití kopřivka, upřednostňujme spíše maliny a ostružiny, které jsou jahodám blízké. Jahodám se vyhýbáme taktéž u šetřící diety, neboť jejich zrníčka mohou podráždit slabší zažívací trakt. Jsme-li alergičtí na kyselinu acetylsalicylovou, kyselinu, která je běžnou součástí acylpyrinu, taktéž my jahody ponecháme stranou, obsahují totiž látky podobné salicylátům, které mohou vyvolat alergickou kopřivku.
Sladký jahodový bulgur s kokosem
- 50 g celozrnného špaldového bulguru
- 100 g jahod
- 1 PL strouhaného, nesířeného kokosu
- 1 PL Goji
- 1 čl medu
- 1 čl kakaa
- pomerančová kůra z bio pomeranče
Špaldový bulgur povaříme 12 minut ve vodě, přecedíme, dáme do mísy, přidáme omyté a nakrájené jahody, Goji, přisypeme kokos, kakao, dosladíme a dochutíme čerstvou pomerančovou kůrou. Dbejme na její kvalitní zdroj.
Banánovo-kokosový dort s jahodami
- 1,5 kg banánů
- 400 g kokosu
- 250 g jahod
- vanilka
- kakao
Dortovou formu rovnoměrně poklademe půl centimetrovými kolečky banánu. Zbylé banány rozmixujeme s kokosem, výsledná hmota by měla být hutná, dobře zformována v kuličku. Tuto hmotu rozdělíme na dvě části. Do jedné zapracujeme vanilku a rozetřeme na kolečka banánů. Poklademe plátky jahod. Do druhého dílu hmoty zapracujeme kakao, rozprostřeme na jahody a uhladíme. Nebojíme se zatlačit rukou, dort je nepečený a tak je dobré, aby jednotlivé vrstvy byly stabilní. Dozdobíme jahodami, případně jiným čerstvým sezónním ovocem. Necháme vychladit.
Banánová zmrzlina s kousky jahod
- 1 kg banánů
- 200 g jahod
- mandle
- hořká čokoláda
Banány nakrájíme na kolečka, 150 g jahod na poloviny a necháme dobře zamrazit. Za dvě hodiny vytáhneme a umixujeme. Výsledná hmota je zmrzlinově krémová. Touto směsí plníme misky či zmrzlinářské kornoutky, dozdobíme hořkou čokoládou a posypeme mandlovými lupínky.
Jablečné smoothie s jahodou, kiwi a špenátem
- 1 jablko
- 1 kiwi
- 150 g jahod
- 1 hrst čerstvého špenátu
Jablko umyjeme, zbavíme jádřince a dáme do mixéru, rovněž i oloupané kiwi a dobře omyté jahody. Přidáme špenát, vodu dle chuti a potřeby a mixujeme dohladka. Výslednou konzistencí je krémový osvěžující nápoj plný železa.