Indol-3-karbinol v boji proti viru HPV

cm hpv

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Infekce virem HPV (human papillomavirus) je velmi časté onemocnění. Známe více než 150 typů, které mohou způsobit onemocnění na kůži a sliznicích člověka. Přibližně 40 typů viru se přenáší při pohlavním styku nebo při intimním kontaktu s infikovanou kůží a sliznicí zevních pohlavních orgánů a konečníku. Tento přenos HPV může způsobit genitální bradavice nebo abnormální změny buněk hrdla děložního v genitální oblasti a dalších, které mohou vést k rakovině.

Lidské papillomaviry se dělí na dvě skupiny. Papillomaviry s nízkým rizikem, které obvykle nevyvolávají rakovinné změny, ale nejčastěji způsobují vznik kondylomat na sliznicích a kůži ženských a mužských zevních pohlavních orgánů. Druhou skupinu tvoří papillomaviry s vysokým rizikem (HPV high risk), které jsou schopné vyvolat prekancerózy a rakovinu hrdla děložního, prsů, anogenitální oblasti a u mužů vznik rakoviny penisu a varlat. Statisticky nejvýznamnější jsou typy 16, 18, 31 a 45, které představují až 80 % všech infekcí. Tyto viry nacházíme u 90 % všech karcinomů hrdla děložního. Ve většině případů dochází ke spontánnímu vymizení infekce, ale asi u 10 % žen infekce přetrvává. Lékařské studie zjistily, že přetrvávání viru uvnitř buněk hrdla děložního po 25 roce života zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění o více než 100 % ve srovnání se zdravou skupinou. Faktory, které zvyšují riziko vzniku rakoviny hrdla děložního jsou brzký začátek pohlavního života, promiskuita, kouření a oslabení imunitního systému. Muži i ženy mohou být nositeli infekce HPV, i když se u nich neprojevují žádné známky onemocnění a mohou opakovaně infikovat svého sexuálního partnera.

Předpokládá se, že 50 – 80 % sexuálně aktivních žen se během svého života v nějakém období svého života nakazí virem HPV. Nemusíte mít více sexuálních partnerů. K nakažení virem stačí jen jeden. Kondomy mohou snížit riziko nákazy, nedokážou vás však úplně ochránit, protože virus se může přenášet i při intimním kontaktu s kůží v oblasti zevních pohlavních orgánů. HPV infekce je jen zřídka provázena příznaky. Rakovina hrdla děložního se přitom vyvíjí i několik let.

Podle dosud provedených vědeckých výzkumů je prokázáno, že jednou z účinných látek, která pomáhá podporovat pozitivní reakci lidského organismu na onemocnění způsobené lidským papilomavirem HPV a na nádorové onemocnění, je indol-3-karbinol. Působí na více úrovních buněčného metabolismu, příznivě ovlivňuje metabolismus hormonů, pomáhá zabraňovat růstu a podporuje také zánik nádorových buněk a buněk změněných virem HPV. Výzkumy dokázaly, že I3C ve výrazné míře zabraňuje rozmnožování lidského papillomaviru (HPV). HPV má sklon persistovat v buňkách hrdla děložního, když se dostane do DNA buňky může nastartovat dysplastický proces (poruchu vývoje), který může vést až ke vzniku rakoviny hrdla děložního. I3C zasahuje do buněčného dělení. Nedávné studie potvrzují inhibiční účinek I3C na růst rakovinných buněk – zabraňuje dělení rakovinných buněk blokováním syntézy DNA (zdvojení) a navozuje apoptózu (smrt rakovinné buňky). HPV je vysoce infekční, takže stačí jedno vystavení viru, aby se jím člověk infikoval. To znamená, že na rande odejdete zdravá a vrátíte se z něj nakažená, protože viru stačí pouhá jedna minuta. Odhaduje se, že mnoho lidí se infikuje HPV v průběhu prvních 2 až 3 let svého aktivního sexuálního života. Je proto velmi důležité navštěvovat pravidelná cytologické vyšetření – díky jim se už podařilo zachránit život mnoha ženám.

Indol-3-karbinol je látka, která se pro výživový doplněk INDONAL WOMAN® získává extrakcí z křížokvětých rostlin, jako jsou brokolice, zelí, kedlubny, kapusta a květák. Známá je především pro své hormonálně modulující účinky, může působit na více úrovních buněčného metabolismu: pozitivně ovlivňuje metabolismus hormonů a chrání zdravé buňky.