Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Každý z diabetiků mi jistě dá za pravdu, že s diabetem, ať už I. či II. typu, se časem dá žít, nicméně, na hypoglykémii, jakožto vedlejší účinek inzulinové léčby, se zvyká velmi těžce. Inzulín je hormon produkovaný beta buňkami, pokrývající Langerhansovy ostrůvky slinivky břišní. Mezi jeho stěžejní funkce patří otevírání tělních buněk, které jsou pak snáze přístupné glukóze, krevnímu cukru. Bez inzulínu to opravdu nejde, jeho nedostatek, případně absence, bývá fatální. Jsme-li zdraví, bez větších obav lze jídelníček skládat tak, abychom dosáhli příjemného pocitu nasycení a zároveň, dle svého nejlepšího uvážení pokryli doporučené denní dávky veškerých makro i mikronutrientů. Tato absolutní volnost a svoboda však není při diabetu možná. Zde třeba hlídat množství přijímaných sacharidů, ty navíc účelně rozložit do několika menších sacharidových porcí, abychom zvládli pokrýt aplikovaným inzulínem. Nutno také zohlednit energetický výdej, psychickou zátěž a právě onen inzulín. Pokud se nepodaří aplikovat odpovídající dávku, což není zas tak těžké, ono přijatelné glykemické rozmezí je tolik úzké, dochází k prudkému poklesu krevního cukru a následně pak k hypoglykémii.
Hypoglykémií rozumíme stav, kdy hladina krevního cukru klesá pod přijatelnou, tělu bezpečnou hranici, cca 3,3 mmol glukózy na litr krve. Jako první tento alarmující stav zaznamená mozek, jenž začne tlouci na poplach. A to doslova. Srdce se rozbuší, roztřesou prsty, tělo polije studený pot, hlas se třese, člověk cítí zmatek, po jazyku běhají mravenci, přichází pocit bezmoci s jedinou myšlenkou najíst se, případně napít něčeho sladkého. U velmi malých dětí pak dochází k bolesti nožiček, přesněji přední strany stehen, sloužící jako zdroj zásobního glykogenu, pozdějšího cukru, který je tělo schopno okamžitě z této zálohy vytvořit.
Hypoglykémie je dosti nepříjemná a taktéž, pro celé tělo náročná, přesto se však jedná o velmi důležitý signál, princip sebezáchovy. Pokud máme dostatečné glykogenové zálohy, při mírné hypoglykémii tělo cukr dokáže využít ze svalu či jater, například během spánku. Jsou-li však tyto zásoby tenké, je třeba podat cukry perorálně, tedy ústy. Ne za chvíli, ne později, ale právě nyní a teď.
Ze své vlastní zkušenosti mohu říci, že rady typu podání bílého rohlíku jsou sice do jisté míry fungující, nicméně, jsem osobně pro velmi rychlé druhy cukrů, které nacházíme v sušeném ovoci, například datle, fíky, rozinky, jakožto výborného zdroje glukózy, která se vstřebává nejsnáze, již v ústech.
Z čerstvého ovoce nás do hry vrátí banán a hroznové víno, lze podat také hrušku, první dvě zmíněné jsou však účinnější. Výborným zdrojem rychlých cukrů bývá také džus, zde úplně jedno, který podáme, na domácí odšťavňovaní většinou nebývá čas. Dále taktéž med, ten však využijeme pouze v domácích podmínkách. Rafinovaný cukr a cukr hroznový příliš nedoporučuji, neboť jsou kyselinotvorné a zbytečně olupují tělo o důležitý vápník a hořčík.
V případě nouze je však samozřejmě jedno, který druh cukru zvolíme. Čím dříve jej podáme, tím rychleji nám mozek a následně i každá z buněk, poděkují. U dětí pozor, dospělý člověk odhadne správné množství, které hypoglykémii zaručeně zažene, nicméně dětem je třeba sacharidy rozumně oddělit a zbytek uschovat. Opačným případem je například plná miska cukrovinek na stole, které si mohou děti brát a brát, dokud se jim neudělá lépe. K tomuto jevu může klidně dojít až v průběhu několika minut po požití prvního cukrátka. Mozek je v tomto opravdu důsledný, žádá si a žádá ještě po určitou dobu, ačkoli v krvi již dostatečné množství glukózy, která se vstřebala ústy. A ono není vůbec žádnou výhrou z 2,2 mmol/ l krve, vyšvihat glykémii na rovnou patnáctku.
Za nejzákeřnější pokládám hypoglykémie, které nás navštěvují v průběhu noci, během snů. Proč jsou tolik zákeřné? Člověk se probudí většinou zmaten, kolikrát trvá, než opravdu pochopí, co se vlastně děje. Pokud cukr klesá pod 2,0 mmol/ l krve, může již chybět síla dojít pro něco sladkého. Pro tento případ pak doporučuji usínat se sladkým nápojem na nočním stolku. Samozřejmě, zvládneme-li, můžeme dojít pro něco sladkého, nicméně, ono je skutečně pohodlnější napít se a opět sladce usnout, jakmile se tělo uklidní a srdce opět přijatelně tluče. Osobně velmi nerada vstávám, rozsvěcuji světla a hledám například med. Světlo naruší produkci melatoninu a ono usnutí je pak komplikovanější.
Trápí-li hypoglykémie naše nejmenší, snažme se s dětmi co nejvíce hovořit, dovolme, aby pochopily, co se v jejich tělíčku odehrává, popišme všechny průvodní jevy a apelujme na to, aby v případě slabosti, zmatenosti či roztřesených bolavých nožiček dokázaly samy nacítit, že něco není v pořádku. Ze své vlastní zkušenosti vím, že jednotlivé příznaky prudkého poklesu krevního cukru se mohou čas od času lišit, navíc, padáme-li do tohoto stavu zas a znovu, tělo čím dál víc posouvá onu bezpečnou hranici. Nakonec, ani při glykémii 2,4 mmol/ litr krve nemusíme cítit žádný z uvedených příznaků. Taktéž, jsou-li naše průměrné glykémie kolem 15 mmol/ l krve, tělo pak vydává hypoglykemické signály při hodnotách kolem 4,7 mmol/ litr krve. Což jsou stále ještě hodnoty bezpečné…
Snažme se tedy o co nejstabilnější hodnoty krevního cukru a nedopusťme, aby tělo upouštělo od své životodárné přirozenosti.
Hypoglykémie a glykemický index potravin
Pro udržení stabilní glykemické křivky doporučuji volit mezi sacharidovými přílohami nižšího glykemického indexu. Ti, co mne znají, se nyní možná usmějí, neboť opět vyjmenuji svou oblíbenou pohanku, jáhly, quinou, amarant, rýži Natural, u dětí spíše Basmati, brambory ve slupce, batát a luštěniny jako je cizrna, červená čočka, mungo fazole, adzuki. Mezi vražedné potraviny patří produkty z bílé ohlazené rýže, například pufované rýžové chlebíčky, u kterých, i když správně napočítáme množství sacharidů, aplikujeme odpovídající množství inzulínu, do hodiny hrozí hypoglykémie. Stejně se chovají také rýžové nudle, takže diabetikové milující čínskou kuchyni, je mi líto, upřednostněte spíše nudle pohankové…
Hypoglykémie a vydatná fyzická aktivita
Před každým sportem, procházkou či jakýmkoli jiným výraznějším pohybem se pro klid duše změřme a užijme si odpovídající množství sacharidové svačinky. Jen pro zajímavost, má oblíbená 40 minutová jízda na rotopedu dovede snížit hladinu krevního cukru až o 8 mmol. Jedu-li na hory, případně mne čeká intenzivnější úklid, mimochodem, nezdá se, ale i běžné vysávání a vytírání podlahy dokáže s hladinou krevního cukru pořádně zamávat, vždy mám při ruce glukometr. Pamatujme na to, že každá hypoglykémie se v těle zapíše.
Mí milí bojovníci, každému z nás přeji hodně zdravíčka, abychom do jednoho pochopili onu mistrnou inzulínovou alchymii, kterou, díky Bohu, lze krásně korigovat, pokud si dopřejeme onu krásnou možnost sami sobě naslouchat…