Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Jako každý člověk i já prožívám martýria s hubnutím, vidím sám na sobě, že by se hodilo zhubnout. Chodím hrávat tenis a v kolektivu spoluhráčů se toto téma často probírá. Je za námi další rok, každý mluví o tom, jak jej prožil: Jak pěkně snědl, co mu přišlo pod ruku, jak se nechtěl hýbat, protože přece probíhá zima, nebo jak odmítal chodit pěšky, protože venku bylo nevlídno nebo náledí. A dialog se také stočil na diety a tabletky, které podporují hubnutí, media jsou plná zaručených rad, jak je možno zhubnout deset kilo za týden, jsou dávány příklady celebrit, herců a známých osobností.
Jenže stále platí základní pravidla
Nikdy neexistovala, neexistuje a nebude existovat žádná „kouzelná pilulka“, která zabezpečí snížení váhy, aniž byste dodržovali zdravou stravu v přiměřeném množství a dostatečný pohyb. Pokud na takové mnohdy lákavě znějící reklamy v časopisech skočíte, zjistíte po nějakém čase, že jste „zhubli“ spíše jen ve vlastní peněžence. Plánujete-li zhubnout, máte se nejdříve zamyslet nad vlastními stravovacími návyky a životním stylem. Jestliže se živíte uzeninami, sladkostmi a fast foody, kouříte, máte navíc sedavé zaměstnání a vaše fyzická aktivita vázne, nezhubnete, dokud zásadně nezměníte přístup k životu a sobě samému.
Doktore, napište mi radu ke zhubnutí
Když mi někdo takto do poradny napíše, vyzvídám nejprve, jaký má tazatel BMI, který si snadno vypočítá z výšky a váhy. Je to orientační informace, do jaké míry je třeba hubnout. A ukazuje se, že často chtějí hubnout osoby, které mají BMI kolem 20 až 19, což je na hranici podvýživy, a v takových případech je třeba podrobný rozbor, zda je hubnutí žádoucí, zda dotyčný nezápasí spíše s mentální anorexií či jinou chorobou. Ale spíše do poradny píšou ti, kdo mají hodnoty BMI nad 30 a více. Tehdy je hubnutí žádoucí, ale i v takových případech je třeba uskutečnit hloubkový rozbor situace. Každý člověk má jiné podmínky, to, co platí pro druhé lidi, nemusí platit zrovna pro něho.
Zásady
Výše uvedené zásady však obecně platí. Pravidelné cvičení lze dobře podpořit např. karnitinem. Cvičení by mělo být delší než 30 minut, v prvních 20-30 minutách totiž spotřebujete na výrobu energie cukr a glykogen (zásobní cukr v játrech), teprve potom může dojít ke spalování tuků. Karnitin ovlivňuje proměnu tuků v těle, podporuje jejich přednostní spalování, v metabolických procesech vede k úbytku podkožních tukových vrstev. Cvičení by mělo navíc probíhat tak, aby obsahovalo fyzickou zátěž svalů (kliky, dřepy, sklapovačky), protože právě při takové zátěži probíhá spalování nejintenzivněji.
Lze sestavit desatero
1. V průběhu celého dne dbejte na dostatek vody (neslazené a nesycené).
2. Zařaďte do jídelníčku víc ovoce a zeleniny, a to denně! (Psal jsem už o tom v jiném příspěvku.)
3. Nemlsejte během dne. Tento jev je často klíčový. Jste zabráni do činnosti a jen tak mimochodem něco mlsáte, ani si to neuvědomíte. A efekt hubnutí je pryč. Nebo podobně zrádná situace nastává u televize.
4. Jako první chod zkuste zařadit zeleninový salát, aby se žaludek částečně naplnil něčím čerstvým a šťavnatý
m.
5. Omezte tučná a smažená jídla na minimum, zpočátku je vyřaďte úplně, místo nich jezte potraviny vařené a dušené.
6. Buďte zvídaví a chtějte vědět, „co jíte“ = dejte pozor na skryté cukry a tuky (rohlíky, polévky). Výrobci přidávají cukr prakticky do všech potravinářských výrobků, ověřte si to.
7. Snižte své obvyklé porce jídla, někomu stačí jen vyměnit talíř za menší. Nenuťte se dojídat, pokud už jste sytí. Platí to také pro maminky, které dojídají po dětech.
8. Pozor na chemické náhražky, barviva a konzervanty, pro tělo cizí látky, které blokují jeho „zdravou“ činnost.
9. Hýbejte se. Využijte všechny příležitosti, které se vám během dne naskytnou.
10. Věřte si, motivujte se, najděte si „parťáka“, se kterým se budete vzájemně podporovat. Vyhýbejte se takové společnosti, kde vás budou zrazovat od vašeho postupu. Jde často o to, že oni to už neúspěšně zkoušeli, a tak škodolibě očekávají, že to nevydržíte ani vy.
Vybavte se trpělivostí, buďte systematičtí. Nechtějte zhubnout během několika dnů a týdnů. Změna režimu musí být dlouhodobá, ne-li trvalá. Jinak se efekt nedostaví, naopak se projeví známý jo-jo efekt. Změna musí vycházet ze srdce a souviset se změnou myšlení. Pokud to tak není, usadí se v mysli ´program diet´ a nemyslíte už na nic jiného, než „co můžete a nemůžete sníst“. A když neodoláte, trápíte se výčitkami. Tak to ne. To je signál, že váš program hubnutí není správně nastaven.
MUDr. P. Šácha