Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
K hubnutí – čili redukci váhy – přistupuje každý poněkud jinak. Jsou lidé, kteří nejdříve nakoupí stohy literatury o hubnutí, jiní se poradí s odborníkem. Nemalá skupina hubnoucích však skočí do problému střemhlav. „Selský rozum“ jim říká – prostě nejíst. A mnoho žen vyřadí nejdříve potravinu na přípravu relativně nejnáročnější – maso. Tím si ovšem své hubnutí značně zkomplikují.
Maso je bohatým zdrojem jedné ze základních živin – bílkoviny. Bílkovina má schopnost dobře zasytit a přispět k tvorbě svalové hmoty a tím také k urychlení metabolismu. Látková přeměna ve vzniklé svalové hmotě probíhá rychleji než v tukové tkáni. Proto jestliže si člověk při hubnutí aktivním způsobem života a dostatečným příjmem bílkovin zvládne vytvořit svalovou hmotu (a jinou tzv. aktivní tělesnou hmotu), má po ukončení hubnutí výsledný metabolismus rychlejší. Díky tomu může postupně zvyšovat svůj kalorický příjem, aniž by došlo k tolik obávanému jo-jo efektu. Tělo má vyšší spotřebu než před zahájením hubnutí.
Jestliže však pochopíme své hubnutí nesprávně a prostě snížíme příjem všech potravin (a především bílkovin), nedochází k tvorbě svaloviny ani jiné aktivní tělesné hmoty, a současně s hubnutím klesá i energetická potřeba organismu. Po skončení váhové redukce, kdy už jsme relativně spokojeni s dosaženou váhou, s hrůzou zjistíme, že každý kousek jídla „navíc“ způsobuje neúměrné váhové přírůstky… A jo-jo efekt je tady – stojíme na začátku začarovaného kruhu.
Maso během redukční diety je třeba správně vybírat. Na stůl patří kvalitní libové maso s vysokým obsahem bílkovin a nízkým podílem tuků. Např. kuřecí prsa mají obsah bílkoviny 20 g na 100 g hmotnosti (tuku 0,8 g). Naopak vepřová krkovička má na 100 g hmotnosti 13 g bílkovin a 20 g tuků! A uzeniny? Budete se asi divit, ale drůbeží lahůdkový párek se svojí skladbou živin nápadně podobá – vepřové krkovičce! (13 g bílkovin, 19 g tuků).
Z dalších vhodných druhů masa bych jmenovala ryby, zejména ty méně tučné, jako je treska, pstruh nebo štika. „Obyčejné“ filé, které se vyrábí z tresky, naprosto postačí, a můžete si ho připravit na mnoho způsobů. Vhodná je dále libová krůta a králík. Nezavrhujte ani maso hovězí – které je specifické zvýšeným obsahem železa a přítomností mastné kyseliny linolenové (C.L.A.). Tato kyselina má kladný vliv na prevenci proti obezitě a je součástí řady potravních doplňků, podporujících redukci váhy.
Hovězí maso – které bývá při redukčních dietách opomíjeno velmi často! – je neprávem podceňováno. Má – kromě jiného – vysoký obsah vitamínů B3 a B12, o jejichž významu pro hubnutí se zmiňuji i v článku Vitamíny řady B a hubnutí. Opatrnější při výběru masa musí být ovšem lidé, kteří trpí dnou, nebo v jejichž rodině se toto onemocnění vyskytlo. Pro ně nejsou vhodná mladá masa (kuře), vnitřnosti, ani vývary.
Doporučuji zohlednit při výběru masa i krevní skupinu. Nejpřekvapivějším poznatkem v tomto směru je nevhodnost kuřecího masa pro nositele krevní skupiny B – kteří by proto měli upřednostnit maso krůtí. Každodenní konzumace kuřat, která je v ČR běžně praktikována, pro ně rozhodně není vhodná. Lektiny obsažené v kuřecí svalovině nepříznivě reagují s touto krevní skupinou. Totéž – žel – platí i pro jinak značně přizpůsobivou skupinu AB. Tyto dvě krevní skupiny však mají naopak tu výhodu, že mohou jako zdroj bílkovin libovolně používat mléčné výrobky.