Vitamíny řady B a hubnutí

cm zena plaz

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lidé, kteří chtějí zhubnout, jsou ochotni přistoupit na různé sebezničující diety, a nebo se trápit hladem. O čem ale většinou slyšet nechtějí, to jsou vitamíny řady B. Mají strach, že „se po nich přibírá“, a dokonce i někteří lékaři je v této domněnce utvrzují. Pak se tedy protloukají svojí redukční dietou s nedostatkem těchto vitamínů, poruchami trávení a dalšími nepříjemnostmi, na které se pojďme podívat blíže…

Role vitamínů řady B při trávení a dalším zpracování živin je zásadní. Jsou nezbytné např. k tvorbě trávicích šťáv. I tím paradoxně napomáhají hubnutí – protože obtížný či zbrzděný metabolismus živin není řešením nadváhy, ale naopak!

Popis funkcí jednotlivých B-vitamínů by si vyžádal knihu, přesto se na ně z pohledu hubnutí postupně podívejme:

  • vitamín B1 (thiamin, aneurin) – umožňuje přeměnu energií v těle, podílí se na metabolismu všech tří živin – cukrů, tuků i bílkovin (a alkoholu!). Při jeho nedostatku je patologicky snížená tvorba žaludeční šťávy, což může přinášet problémy s trávením. Také může dojít ke snížení funkce štítné žlázy, což má opět vliv na zpomalení hubnutí;
  • vitamín B2 (riboflavin) – zlepšuje vstřebání cukrů střevem a napomáhá tvorbě žaludeční šťávy;
  • vitamín B3 (vitamín PP, kyselina nikotinová) – podílí se na snižování hladiny krevního cukru, má vliv na diuresu – tzn., že při jeho nedostatku dochází k nadměrnému zadržování vody v těle (kterého se ženy většinou dosti obávají – a právem);
  • vitamín B5 (panthenol) – nezbytný pro uvolňování energie z tuků i cukrů. Při jeho nedostatku se objevují poruchy trávení, nevolnost a dvanáctníkové vředy;
  • vitamín B6 (pyridoxin) – je součástí řady komplexních „spalovačů“ tuků, protože je důležitý pro metabolismus aminokyselin, a tím i pro tvorbu svalové hmoty. Při zvýšeném příjmu bílkovin (který je součástí mnoha redukčních diet) jeho spotřeba stoupá. Při jeho nedostatku se objevují žaludeční křeče, nevolnost, zvracení;
  • vitamín B12 (cyanokobalamin) – a jsme u toho! Jde o nejobávanějšího člena celé řady vitamínů B. Většina lidí si myslí, že po něm rozhodně přibere a odmítá ho jakkoli uměle doplnit. Tento vitamín je přitom velmi obtížně tráven, a jeho význam je překvapivý: podle některých vědců má vliv na růst svalové hmoty, podle jiných (RNDr. P. Fořt, 1996) „pouze“ na zvýšení svalové síly. Každopádně se podílí na krvetvorbě a je dobře informovanými sportovci (zvl. horolezci) hojně využíván!
  • kyselina listová (folacin, vit. M) – bývá součástí B-komplexních přípravků. Zvyšuje žaludeční sekreci, a při nedostatku tohoto vitamínu dochází k poruchám trávicí soustavy a k poruchám vstřebávání.

Připomínám, že tento krátký přehled je učiněn pouze stručně, a pouze z pohledu hubnutí, nadváhy, trávení. Je omylem se domnívat, že jestliže nedodám tělu vitamíny, které potřebuje, a následkem toho zhubnu, je vše v pořádku. O takové hubnutí by neměl nikdo z nás usilovat! Vždy s sebou nese velkou řadu vedlejších nepříznivých účinků z nedostatku nezbytné látky – od vypadávání vlasů, přes deprese a nervové poruchy až např. po poruchy funkce štítné žlázy či nevratné poruchy vidění.

Proto zejména při hubnutí, kdy bývá přirozený přísun vitamínů potravou snížen, byste si měli dopřát vitamíny B ve formě potravních doplňků.