Shatavari: seznámte se s vašim bylinným spojencem

cm slunce

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Shatavari idea V přechodu z teplých do studených dní by měla být věnována zvláštní pozornost vyvažování dóši pitty a současně zvyšování povědomí o dóše vata. A to je nejlepší čas začít mluvit o shatavari / šatavari (Asparagus racemosus) právě pro její ochlazující, zklidňující, výživné a omlazující působení na celé tělo.

Šatavari: Ajurvédský přístup k zdravému cyklu

V přechodu z teplých do studených dní by měla být věnována zvláštní pozornost vyvažování dóši pitty a současně zvyšování povědomí o dóše vata. A to je nejlepší čas začít mluvit o shatavari / šatavari (Asparagus racemosus) právě pro její ochlazující, zklidňující, výživné a omlazující působení na celé tělo. Šatavari je proslavená jako silné ženské reprodukční tonikum, a navíc je shatavari stejně prospěšná i pro muže. Její síla přechází také do jiných orgánů a tkáňových vrstev a přispívají k celkovému zdraví a rovnováze. Jedná se o jednu bylinu, by měla mít své místo v prakticky každé bylinné lékárničce!

Shatavari – šatavari v přírodě

Shatavari patří do rodiny divokých chřestů, a její botanický název je Asparagus racemosus. Je to nádherná rostlina s jemnými, ladnými stonky a větvemi, tenkými, jehlovitými listy a jemnými květy, ale to hlavní je pod zemí. Bylinná síla šatavari se nachází v mnoha krémově zbarvených, hustých hlíznatých kořenech. A ve skutečnosti jsou tyto kořeny inspirací pro její název: šat = „sto“, avár znamená „dole“, doslovní překlad je „rostlina, která má sto kořenů pod zemí.“

Využití účinků šatavari pro zdraví žen (a i mužů!)

Shatavari má i jiný překlad: „Vari“ se může také přeložit jako „manželé“, což dává shatavari šikovný překlad slova „ta, která má sto manželů.“ To odkazuje na její vyhlášenou pověst velmi silného reprodukčního tonika. A navíc podle legendy šatavari poskytuje ženě dostatek vášně a vytrvalosti, pro sto manželů.

Kořen shatavari je známý svou práci ve vrstvě ženských reprodukčních tkání. Jeho chladivé, sladké a mazlavé vlastnosti pronikají hluboko do reprodukční tkáně, podporují plodnost, avšak dělají mnohem více – dělají ze šatavari ideálního spojence pro zdraví žen. Shatavari podporuje zdravý menstruační cyklus, pomáhá při klidném přechodu do menopauzy a může pomoci matkám během těhotenství, porodu a kojení. (Pozn.: Jako vždy se prosím nejprve poraďte se svým praktickým lékařem dříve, než začleníte shatavari do své každodenní rutiny jste těhotná nebo kojící.)

Pánové, vězte, že výhody shatavari nejsou omezeny pouze na ženský reprodukční systém. Díky jejím vlastnostem, které z ní dělají slavné ženské tonikum, je shatavari stejně prospěšná i pro mužský reprodukční systém. Ve skutečnosti má shatavari ještě jeden překlad: mužský – nazývá se „mnohonásobně“, naznačuje její schopnost podporovat plodnost, zdravé reprodukční tekutiny a zdravou produkci spermií vícenásobně. Výsledky shatavari můžete ještě podpořít, když jí smícháte s ashwagandha, kapikacchu, gokshura a amalaki(amla).

Aimil Power of Ayurveda a Shatavari

Zahrnutí shatavari do vaší bylinné lékárničky a pravidelného režimu je docela jednoduché. Shatavari je účinná, pokud je užívána samostatně nebo i jako součást bylinného přípravku. Lze jí užívat mletou v kapslích nebo jako samostatný prášek. Její chuť je hořká a sladká a ve skutečnosti chutná velmi dobře, což jí dělá snadno konzumovatelnou.

Výhody Shatavari

Bez ohledu na pohlaví, shatavari funguje jako afrodiziakum pro každého. Ve světě ajurvédy je více než bylinným afrodiziakem, jde zde o mnohem víc než jen o podporu zdravé sexuální chuti (což shatavari poskytuje pro ženy i muže), jde (podle ajurvédského učení) o oživením pohlavních orgánů kde sídlí síla vytvářet život a toto ztělesňuje nejen schopnost stvořit dítě, ale také schopnost obnovit svůj vlastní život, vitalitu a harmonii svého těla, mysli a duše. S ohledem na schopnost shatavari oživit celou osobu má významnou roli v ajurvédské lékárně jako rasayana neboli omlazující bylina, které vyživuje, tonizuje celé tělo a zároveň posiluje imunitní systém.

Nenechte svou bylinnou lékárničku bez vaší Shatavari – šatavari.