Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Hrušeň obecná je statný strom s červenohnědou, lysou lesklou kůrou. U nás je hojně rozšířená v mnoha druzích. Léčivou drogou je list a plod. Hruškové listy sbíráme na jaře (nebo si je koupíme v bylinkářství či lékárně), v době kolem rozkvětu, plody sbíráme na podzim v době úplné zralosti. Hrušky obsahují vitamín C, organické kyseliny, třísloviny, flavonoidy, karotin, glykosidy, stopy jódu, malé množství vitamínu P a větší množství draslíku.
Hrušková šťáva zpevňuje stěny cév, působí močopudně a žlučopudně a příznivě ovlivňuje i žaludeční potíže. Pro vysoký obsah draslíku podáváme šťávu jako pomocný prostředek při poruchách srdeční činnosti a také tehdy, když z jakýchkoli důvodů musíme užívat diuretika. Odvar z hrušek nebo hruškových křížal podáváme při všech chorobách spojených s vyššími teplotami a zimnicí.
Listy hrušek užíváme do směsí, aplikovaných při zánětech močových cest a při tvorbě močových a ledvinových kaménků, protože přispívají k jejich rozpadu nebo působí proti jejich vzniku. Zároveň působí i dezinfekčně.
Odvar z listů připravujeme tak – že listy vaříme 2 minuty, zcedíme a podáváme jako normální bylinkový čaj.
Listy hrušně jsou také vynikajícím lidovým lékem proti revmatismu: 100 g mladých čerstvých listů přelijeme 1 litrem vařící vody a necháme 5 – 10 minut louhovat. Potom pijeme po šálcích celý den. Účinnost nálevu se zvýší, když listy před zalitím ručně natrháme na kousky.
Z listů hrušní se také připravuje lázeň, která působí velice účinně při výhřezu konečníku nebo dělohy. Lepší je ovšem list planých hrušní, který se pouze přelije vařící vodou a nechá 10 minut odstát. Potom se připraví sedací lázeň nebo je možné nad nálevem postižená místa pouze napařovat.
Naši předkové kladly veliký důraz na to jíst hrušky a doporučujeme to i dnes. Plody musí být dokonale zralé, protože jinak mohou působit zažívací problémy. Podávání hrušek včetně listů nemá žádné vedlejší účinky, s výjimkou případné osobní nesnášenlivosti. Jedině to, že by se hrušky neměly jíst v kombinaci s mlékem v jednom jídle, poněvadž to může způsobit zažívací problémy.