Gynekoložka MUDr. Kateřina Rožníčková: „Každá žena může být zářivá a ve své síle ženství“

Katka Rožníčková rozhovor

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kateřina Rožníčková je gynekolog s komplexním pohledem na věc. Pracuje na špičkové klinice, jež se zabývá léčbou neplodnosti. Katka pomáhá ženám otěhotnět, součástí její práce je měnit podvědomé programy, které početí brání. Ženám, které touží po miminku, pomáhá také prostřednictvím soukromých on-line konzultací.

Katko, Ty se medicíně, konkrétně gynekologii věnuješ už 13 let. Co je na této práci pro tebe nejhezčí?

Nejhezčí jsou pro mě výsledky mé práce, kdy můžu vidět ženy zářivé, ve své síle a ve svém ženství zdravé. Mám ráda situace, kdy klientky mohu uvést do klidu třeba jen jednoduchým, pečlivým vysvětlením složitých věcí. Velmi ráda vytvářím bezpečný prostor, kde vládne citlivý, empatický a lidský přístup. Moje hlavní zaměření je péče o ženy, které se snaží o potomka. Pokaždé jsem ohromně dojatá, když vidím náhle vyhrklé slzy štěstí v očích žen, které se přes pět let i déle snaží o miminko, prošly mnoha reprodukčními klinikami, a nyní u mě poprvé na ultrazvuku uslyší tlukot srdce svého drobečka.

Miluji také pečovat o těhotné. Pro ženy je to velmi náročné období, kdy jsou bombardovány všemi možnými informacemi, předsudky, přesvědčeními, vlastním strachem a pochybnostmi, a tak je pro mě naplňující je tímto obdobím provést a dostat je do jejich plné radosti z těhotenství. Je prokázané, že stres matky má hluboký vliv přímo na vývoj plodu. Šťastná matka rovná se šťastné dítě.

Četl jsem od Tebe, že jsi na této cestě zažila i několik zázraků…

Ano, v širším slova smyslu se dá říct, že zázraky vidím každý den. Každé zplození dítěte vnímám jako úchvatnou magii přírody, díky které jsme každý na tomto světě. Někdy se stává, že s početím to nejde snadno, zvlášť když lékařská vyšetření ukáží závažné problémy. Vzpomínám si na jeden konkrétní mladý pár, kdy ona žena měla nezvykle špatnou kvalitu vajíček, její muž velmi nízký počet spermií, a ještě jeden z nich si ve svých chromozomech nesl genetickou vadu. Po těch letech už přesně vím, na co se zaměřit, jak postupovat a léčbu odborně vést. I přes zdánlivou počáteční nemožnost se nám společnými silami povedl opravdu velký zázrak a partneři se zdravého potomka dočkali.

Slyšel jsem ale i o mnoha případech, kdy se zjistilo, že partneři jsou ze zdravotního hlediska naprosto v pořádku a stejně to s početím nejde…

Máš pravdu. Stává se mi často, že udělám veškerá podrobná vyšetření a verdikt zní: vše v pořádku. Ale evidentně v pořádku něco není. Často se pak používá vyjádření “je to v hlavě”. Jde sice o zjednodušené vyjádření, ale je na tom velký kus pravdy. Já se svými klientkami pátrám po oné skryté příčině a mám s tím velkou úspěšnost. Pečlivě se zamýšlíme, jak pár žije, v jaké pohodě nebo nepohodě se cítí a jaké mají mentální programy, které početí přímo brání. A další jiné věci. Je toho více, je to komplexní a s každým jednotlivým klientem postupuji velmi individuálně, přesně podle jeho potřeb. Jdu velmi do hloubky a zjišťuji, kde je onen bod zlomu, který početí znemožňuje. Například je známé, že stresované ženské tělo těhotenství zkrátka neumožní. Cíleně vytvářím uvolněné bezpečné prostředí, kde se žena může naprosto uvolnit, používám speciální postupy.  A potom jde otěhotnění snadněji, než si nakonec mysleli, že by mohlo být.

Co myslíš tím mentální programy, které početí přímo brání?

Myslím tím naše přesvědčení, které si neseme ve svém podvědomí, osobní vnitřní nastavení, kterých si nejsme vůbec vědomi. Podle amerického biologa a univerzitního profesora Bruce Liptona, 95 % času nás řídí naše podvědomí a jen 5 % času vědomá mysl, naše kreativita. Průměrně 60 % těchto podvědomých programů údajně pracuje přímo v náš neprospěch. To znamená, že většinu času jedeme na autopilota, který nás životem vede jinak, než bychom si vědomě přáli. Většina těchto programů se tvoří v dětství nebo ještě v době, kdy jsme v matčině lůně. Ale pak i v pozdějším věku, vlivem nasbíraných zkušeností. Programy, které můžou bránit početí jsou např. strach ze zodpovědnosti, strach ze ztráty svobody; strach, že na všechno zůstanu sama, že nezvládnu být dobrou matkou. Ambiciózní ženy si velmi často vytvoří velmi silný podvědomý program strachu z těhotenství jako takového. Dlouhou dobu rodinu založit z různých důvodů nechtějí, a pak v pozdějším věku, kdy už si těhotenství přejí, hraje v neprospěch nejen biologický věk, ale i tento zaseknutý program strachu otěhotnět. Naštěstí se dají naše podvědomé programy změnit. To je důležitou součástí mojí práce.

A jak se dají změnit? Jsou na to nějaké techniky?

Ano, techniky existují. Sama jsem si jimi prošla a používám je na sobě každý den. V první řadě hraje obrovskou roli touha věci změnit a mít pevný záměr podívat se sám sobě do očí. Ve své své praxi techniky kombinuji podle toho, co každá klientka potřebuje a jak si ji navnímám. Po osobních zkušenostech dnes už mohu říct, že je opravdu velký rozdíl být na obtížná témata sama, nebo si umět říct o pomoc. Člověk v obtížných situacích snadno ztrácí nadhled, cítí se bezradný. S vedením zkušeného mentora je vše mnohem rychlejší, snadnější a výsledky se dostavují.

Katko, Ty jsi také prošla velkou osobní transformací. To by čtenáře, myslím, hodně zajímalo. Osobně si vážím každého lékaře, který je otevřený i spiritualitě nebo alternativě. Povíš nám o tom, co jsi zažila, co Ti pomohlo, inspirovalo a posunulo někam dále víc?

V určité fázi svého života jsem si uvědomila, že se necítím vůbec šťastná. Došlo mi, že cítit smutek a trpět není žádná ctnost, a už vůbec ne realita, kterou chci dál prožívat. V ten čas jsem z hloubi duše udělala pevné rozhodnutí posunout se k opravdové radosti. A tak, v průběhu mnoha let, jsem si prošla hlubokou osobní transformací. Úplně jsem změnila vnímání sama sebe a svého okolí. Moje upřímná touha poznat se do té největší hloubky, jaké jsem schopna, se stala mojí naprostou součástí. Postupně jsem prošla řadou různých technik. Očistné kůry, týdenní pobyty ve tmě, studium bodyworku, studium Human designu, nespočet krát propojení s přírodními medicínami, síla krystalů, dotek vykuřovadel, muzikoterapie, holotropní dýchání, různé semináře, potní chýše a jiné ověřené postupy, které jsou mimo běžný systém. Moje denní hodinka meditace nesmí nikdy chybět. Několikrát jsem překročila své vlastní limity. Když se nad tím zamyslím, opravdu zlomové pro mě bylo říct si o pomoc a využít službu mentorky, spolupráce jedna na jednu. Mnoho věcí se mi konečně pak vyjasnilo a vyřešilo, stoupla jsem si do své síly. Můj život se změnil nádherným způsobem.

Jak konkrétně tvoje pomoc ženám vypadá a jakou máš vizi do budoucna?

Už několik let pracuji na špičkové klinice, která se zabývá léčbou neplodnosti. Práce je to krásná, naplňující, s ohromujícími výsledky, ale také se svými limity. V nedávné době jsem svou činnost obohatila o soukromé konzultace, které zahrnují mentoring, terapie a koučink v jednom. Tento rozšířený způsob mi dává obrovský smysl, protože můžu jít se ženami mnohem hlouběji, tak aby získaly zdravé lůno a mohly se opřít o svou ženskou sílu. V budoucnu chci ženám poskytovat ještě komplexnější službu. Moje vize je vytvořit ženskou kliniku, která bude zároveň transformačním centrem. Kde nebude chybět nic z toho, co jsem ženám doposud poskytovala a kde dostanou ještě mnohem víc. Místo, které propojí zdravotní službu s odborníky s alternativním a duchovním přístupem. Místo, kde je ženám opravdu porozuměno, kde jim bude příjemně a dopřejí si nejlepší možnou péči.

Řekla bys nám něco více o těchto konzultacích, jak probíhají a pro koho jsou určené?

Konzultace provádím online, klientky nemusí nikam chodit, zůstávají v pohodlí svých domovů. Poskytuji svoje odborné znalosti, dlouholeté zkušenosti a svůj jedinečný vhled. Konzultace je velmi individuální, jedna na jednu. Je pro všechny ženy, které chtějí zdraví ve svém ženském lůně. Pro ty, které se trápí stále do nekonečna svými ženskými problémy. Třeba už prošly terapií, dosud to nezabíralo a přejí si konečně cítit sílu a komfort ve svých intimních orgánech. Také pro ty, které se snaží různými způsoby o miminko, stále to nejde, a touží držet v náručí své vysněné děťátko. A jak už jsem zmínila, provádím ženy těhotenstvím, tak aby ho prožily s co největším klidem, radostí a lehkostí, s velkým přínosem pro jejich dítě.

Na závěr se zeptám, jaká je Tvoje hlavní poselství pro naše čtenáře a čtenářky?

Naučme se radovat ze života a zmeňme věci, které nám neslouží nebo přímo škodí. Jsme mocní tvůrci svých životů. Důležité je si uvědomit, že na změny nemusíme být sami. Když nás na cestě provází zkušená osoba, tak se velmi rychle a jednoduše může život změnit o 180 stupňů. Přesně tím směrem, jaký si přejeme.

Katko, moc děkuji za rozhovor.

Facebooková stránka Katky Rožníčkové, kde ji můžete kontaktovat: https://www.facebook.com/katerina.roznickova/

Jiří Hamerský