Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Je mnoho lidí, kteří mají rádi lehce grilovaná kuřecí prsa, steak ze svíčkové nebo rybí filety a považují letní období za příležitost k udržování dávné tradice opékání. Pokud ale nebudete opatrní, pak letní potěšení z široké nabídky opékaných jídel se může projevit velmi škodlivě na vašem zdraví. Bylo spolehlivě prokázáno, že polosyrové maso může způsobit mnoho nemocí pocházejících ze špatné stravy.
A nyní je navíc i zřejmé, že připálené jídlo může být podobně škodlivé – a možná i ještě víc – podle studií, které odkrývají příčiny vzniku rakoviny. Skutečným viníkem je spálené maso, tj. ta část porce jídla, která je zuhelnatělá díky nepřiměřenému ohřívání. Vědci zjistili, že spálené maso obsahuje separát označovaný PhIP, u kterého se ukázalo, že způsobuje různé typy rakoviny u pokusných krys. Nová zjištění byla prezentována na konferenci Americké asociace pro výzkum rakoviny, kde byly ukázány následky přidání PhIP do potravy pokusných krys: jejich slezina, prostata a střeva prodělávaly rakovinné genetické mutace už po čtyřech týdnech působení. A to ještě není vše – další důkazy dokládají, že PhIP není jedinou rakovinotvornou složkou v připečeném mase. Další takovou látkou jsou heterocyklické aminy (HCAs), které zvyšují riziko nádorů různých lidských orgánů, mezi které patří hlavně prostata, tlusté střevo, žaludek nebo prsa. Za zmínku stojí ještě další škodlivé složky s názvem polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs). Tyto vznikají z tuku, skapávajícího na žhavé uhlí nebo topnou plochu, který se přepaluje a pak se ve formě zplodin usazuje na opékaném mase.
Znamenají tedy tato zjištění, že byste měli navždy přestat s opékáním? Určitě ne. I kdyby to bylo nutné, nedá se stejně očekávat, že by se ho vzdaly ty tisíce lidí, kteří se věnují opékání pravidelně. Je však potřeba zachovávat opatrnost během přípravy a konzumace těchto jídel:
- Rozehřívejte pořádně gril – jestliže jste jej nějaký čas nepoužívali, je potřeba jej dobře očistit a naplno rozehřát s přikrytým víkem na dobu alespoň 10 minut. Tím se odstraní zapečený olej a tuk z předchozího grilování.
- Odstraňujte tuk z masa před opékáním – nejen že se tím sníží jeho množství v mase, ale především se takto omezí pravděpodobnost vzniku toxických látek z pálicího se odkapaného tuku.
- Odstraňujte spálené části z připraveného masa před podáváním
- Připravujte maso v marinádách – nemusí jít o zvláštní přípravu, ale vědci se domnívají, že ingredience v marinádách působí jako ochrana masa – významně snižují možnost vzniku karcinogenních sloučenin.
- Umývejte si pořádně ruce – to ostatně platí i obecně, ale důkladné očištění rukou (nejméně 2O vteřin mydlení) je velmi důležité, pokud připravujete syrové maso.
- Zabraňte zkřížené kontaminaci – nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je používat dva podnosy pro jídlo – jeden pro syrové maso a druhý pro opečené. Stejný přístup by měl být aplikován i při krájení syrových a hotových jídel – tzn. dvojí nádobí a krájecí prkénka. (Tak je to například nařízeno hygienickou službou ve všech veřejných stravovacích zařízeních.)
- Připravujte si polotovary – předvařená kuřecí křídla nebo v troubě předehřáté kusy ryby či steaku jsou výborným způsobem, jak zajistit, aby bylo jídlo důkladně připravené.
- Pravidelně maso otáčejte – jakmile je na grilu, neodcházejte od něj s tím, že jej stačí otočit jednou nebo dvakrát. Výzkum ukázal, že časté otáčení i při nižší teplotě přípravy zkracuje potřebný čas, za který se může dostat jídlo z grilu na stůl.
- Zaměřte se na velikost porcí – čím silnější jsou plátky masa, tím déle trvá jejich úplné propečení. Menší kousky masa se připravují snadněji.
- Pořiďte si příruční teploměr – k posouzení, zda je maso dobře propečené, nestačí jen zkontrolovat jeho barvu uvnitř. Americký úřad pro zdraví doporučuje, aby drůbež byla připravována nejméně při 165 stupních, hamburgery při 160, vepřové maso při 150 a hot dogy při 140. U steaku se doporučuje 145 stupňů pro méně propečený (medium rare) a 160 pro středně propečený (medium).
Pokud budete dodržovat předchozí rady, můžete si užívat období radostného, bezpečného a lahodného opékání (= alespoň to tvrdí autor)
Poznámka:
Bohužel i opékání potravin obsahujících škroby (především obilniny a brambory) vede ke vzniku toxické látky – v tomto případě v tmavé povrchové kůrce na povrchu jídla vzniká akrylamid. To platí i o tmavé kůrce na chlebu, o topinkách a bramborácích ani nemluvě.