Glutaman sodný (E621)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Glutaman sodný (E621) je druh koncentrované chemikálie, která se přidává do jídel, aby se zvýraznila jejich chuť. Nejde totiž o kyselinu glutamovou, patřící k aminokyselinám, které si tělo umí samo vytvořit. Glutaman sodný se z této aminokyseliny průmyslově vyrábí účinkem chemické žíraviny – hydroxidu sodného. E621 může způsobit mnoho nepříznivých reakcí, jako například kožní vyrážky, svědění, kopřivku, zvedání žaludku, zvracení, migrény, astma, srdeční arytmie, depresi a dokonce záchvaty (http://www.msgtruth.org/migraine.htm).

Od té doby, co si glutaman sodný získal neslavnou reputaci tím, že způsobuje migrény, potravinářský průmysl mu dal spoustu nových, nevinně znějících pojmenování, jako například autolyzované kvasinky, kvasničný extrakt, hydrolyzovaný protein, maltodextrin, kaseinát sodný, glutaman dihydorgenfosforečnanový a bílkovinný hydrolyzát. Takže spotřebitelé, kteří se mají na pozoru před glutamanem sodným, měli by znát i jeho možné jiné názvy.

Díky tomu, že glutaman sodný je velmi levný, potravinářský průmysl může vyrábět jídla mnohem nižší kvality a jednoduše přidat glutaman sodný, čímž se zvýrazní jejich chuť. V současné době investují giganti potravinářského průmyslu nemalé peníze do lékařského výzkumu, jehož cílem je přesvědčit spotřebitele o tom, že glutaman sodný je bezpečný.

Většina lékařů (s výjimkou těch, kteří se věnují přírodní medicíně) také neoznačí glutaman sodný jako možnou příčinu bolestí hlavy, zánětů, přibývání na váze, bolesti svalů nebo poruchy nervového systému.

K jídlům obsahujícím velké množství glutamanu sodného mohou patřit například kořeněné kukuřičné chipsy, některá čínská jídla, dressingy, klobásy, hot dogy, grilované maso, uzené maso a omáčky. Dále lze do výčtu zahrnout některá koření v prášku, koření na různé omáčky, pomazánky nebo krémy.

Glutaman sodný postihuje téměř každého

Konzumace produktů napěchovaných glutamanem sodným na prázdný žaludek nebo bez dostatečného příjmu tekutin může být obzvlášť nebezpečná. Glutaman sodný postihuje téměř každého, protože způsobuje strmý nárůst kyseliny glutamové, která působí v těle jako neurotransmiter (přenašeč vzruchů). Proto mnoho migrén doprovází přecitlivělost na světlo a na zvuk. To vysvětluje, proč mnoho lidí se záchvatem migrény potřebuje odpočívat v tmavé, tiché místnosti, aby se zotavilo.

Glutaman sodný má ale negativní vliv i na žlučové cesty v játrech a na žlučník. Jejich činnost je nutná ke štěpení tuků potřebných pro trávení. Proto má hodně lidí průjmy nebo dokonce žlučníkové záchvaty. Spousta lidí také zvrací nebo se u nich projeví syndrom dráždivého tračníku.
(http://www.msgexposed.com/msg-causes-rapid-brain-cell-death/).

Také receptory v uchu, zvané vlasové buňky, používají kyselinu glutamovou jako neurotransmiter. Nadměrná stimulace těchto buněk má pak za následek zvonění v uších (tinnitus) nebo závrať (vertigo). Glutaman sodný je také schopen dostat se přes hematoencefalickou bariéru a ničit mozkové buňky, zvláště u kojenců. Výzkumy také ukázaly na samicích zvířat, že glutaman sodný může způsobit neplodnost.
(http://www.hmc.psu.edu/childrens/healthinfo/articles/migraines.pdf).

Jelikož žádné předpisy týkající se vlivu glutamanu sodného neexistují, zákazníci nemají možnost se dovědět jak mnoho nebo jak málo glutamanu sodného zkonzumují.
(http://www.truthinlabeling.org/presentregulations.html).

Čím dříve je glutaman sodný v seznamu ingrediencí uveden, tím víc se ho v daném produktu nachází. Konzumace glutamanu sodného je rizikem, které mnoho zákazníků není ochotno podstoupit.

Nejlépe uděláte, když se glutamanu sodnému zcela vyhnete a do jídel přidáte vaše vlastní přírodní koření. Mořská sůl a čerstvý česnek nebo nasekaný biočesnek dají vašemu pokrmu stejnou chuť a vůni. Vyberte si přírodní koření, která ochutí vaše jídlo a nezpůsobí vám bolesti hlavy, zvedání žaludku nebo poškození nervů.