Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Problém označovaný tímto pro mnohé neznámým názvem znamená návrat nestrávené potravy do úst bez nauzey a dávení. Indispozice spočívá v tom, že společně s potravou se dostává ze žaludku do jícnu žaludeční šťávy.
Jícen (od jehož latinského názvu ezofagus je odvozen název nemoci) je trubice ze svaloviny, která spojuje ústa se žaludkem. Rozžvýkaná potrava, sliny a tekutiny stékají jícnem z úst do žaludku. Právě zde žaludeční šťávy dráždí významně sliznici, která není pro ně nějak připravená a dochází k jejímu poškozování. Přesněji řečeno, dochází k erozi výstelky jícnu, v důsledku čehož vzniká zánět sliznice a může dojít až k tvorbě vředů.
Dalšími příznaky jsou pálení žáhy, bolesti v oblasti žaludku a dolní části jícnu, zápach z úst či kašel. Jak již bylo zmíněno, může dojít k poškození sliznice jícnu, což se projevuje záněty jícnu či krvácením do jícnu. Toto vše může zvyšovat riziko vzniku zhoubného bujení. Dále se objevuje kašel, chrapot a zdravotní komplikace v oblasti průdušek a plic.
Pacient trpící tímto problémem musí nejprve nasadit dietu, která vyloučí dráždivá jídla, jako je koření, tučná jídla, česnek, cibuli, čokoláda, káva, čerstvé pečivo a podobné. Po jídle nesmí pacient spát, musí sedět v polosedě či být vzpřímený, aby nedocházelo k návratu potravy do žaludku. Je třeba se vyhnout lékům, které mohou dráždit sliznici žaludku ze skupiny nesteroidních antiflogistik a které obsahují kyselinu acetylsalicylovou, ibuprofen či diklofenak sodný.
Důležitá je úprava životosprávy a preventivní užívání přírodních prostředků. Z doplňků stravy lze užívat ty, co pomáhají působit při pálení žáhy a zlepšují trávení potravy.