Elastin mořský

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tento druh elastinu je mořského původu. Elastin je nerozpustný skleroprotein, jehož jméno je odvozeno od jeho elastických vlastností. Je základní složkou některých typů vaziva a je roztroušen v mimobuněčném prostoru různých orgánů obratlovců od kruhoústých nahoru.

Elastin představuje vláknitý řetězec složený z mnoha za sebou zařazených bílkovinných stavebních kamenů. Tyto stavební kameny se označují někdy jako tropoelastin a jsou na rozdíl od hotového elastinu rozpustné ve vodě; enzym, který je schopen elastin ze základních jednotek tvořit, se označuje jako lysyloxidáza.

Složení elastinu je bohaté zejména na aminokyseliny glycin, alanin, prolin, valin a leucin. Je velmi důležitý pro stavbu kostí i kloubů, ale zvláště pokožky. Pokud pokožka obsahuje dostatek elastinu, je pružná, vypnutá a rychleji reaguje na vnější podněty. Je to z toho důvodu, že elastin je schopen vytvořit síť pružných vláken (5krát rozpínavějších než gumový proužek se stejným průměrem). Tato elastinová vlákna dodávají pokožce její pružnost a elasticitu. Elastinová vlákna představují pouze 5 až 10 % z celkového množství vláken obsažených v pokožce, ale jsou zcela nezbytná pro zajištění pružnosti pokožky.

Proces ztráty vody se s věkem zrychluje. Dehydrataci není možné se vyhnout. Proto kosmetické přípravky s elastinem jsou vhodné jednak na povadlou pleť, jednak také předchází předčasné povadlosti pokožky. Elastin je rovněž ideální látka pro náročnou, atrophickou stejně jako špatně prokrvenou kůži a o mužskou pleť. Elastin tak působí preventivně proti stárnutí elastických vláken. Uhlazuje a vylepšuje strukturu vnějších ploch a předchází předčasnému vzniku vrásek. V kosmetických přípravcích je často kombinován s kolagenem.

Aktivní látka kolagen zároveň účinně posiluje pokožce vlastní kolagenové vlákna a obsažený elastin zase vlákna elastinová. Tím se také zpomaluje přirozený proces stárnutí pleti, protože kolagenová a elastinová vlákna budou chráněny před přirozeným poškozováním – praskáním.