Dýně Hokaido

cm dyne

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Podzimní sezóna s sebou přináší velkou spoustu chvályhodné zeleniny, pojďme si dnes společně nachystat léčivou polévku z dýně Hokaido. Na trhu, obchodě či zahrádce se můžeme setkat s odlišnými druhy dýní, jako je např. máslová dýně, dýně obecná, dýně špagetová, dýně olejová, muškátová a právě ta, o které bude dneska řeč, dýně Hokaido.

Jedná se o skutečný vitamínový zázrak z přírody. Nejen, že obsahuje velké množství beta – karotenu, vitamínů skupiny B (B1, B2, B3), najdeme zde také často deficitní vápník a železo. Co se týče draslíku, dýně je skutečným přeborníkem. V jednom šálku jej najdeme v celkovém množství 550 mg, tedy asi o 33 % více, než ve středně velkém banánu.

Draslík funguje nejlépe ve společnosti sodíku, poměr příjmu draslíku k sodíku by měl být 2:1. Rovnováha mezi sodíkem a draslíkem má pro nás skutečně zásadní význam. Společně se totiž v našem těle starají, mimo jiné, o vyvážené vodní hospodářství. Několik studií ukazuje, že konzumenti potravin s relativně vysokým obsahem draslíku mají oproti srovnatelným skupinám s nízkým příjmem draslíku nižší krevní tlak.

Dýně dále obsahuje velmi slušnou dávku luteinu a zeaxantinu, dva nesmírně cenné pomocníky pečující o náš zrak. Dále zde najdeme hezké množství již výše zmíněného betakarotenu. Nezapomínejme však, že karotenoidy k tomu, aby se mohly vstřebat, vyžadují tuk. Stačí je tedy připravit s troškou semínek, popřípadě dobrým olivovým olejem.

Dalším významným představitelem z rodiny karotenoidů je beta – kryptoxantin, který by významně mohl napomoci snížit riziko vzniku rakoviny plic o více než 30 %.

Dýně hokaido dokáže rovněž předcházet revmatoidní artritidě. Za neméně důležité stojí také fakt, že se vyznačuje silně antioxidačními účinky.

Nutno ještě podotknout, že dýně hokaido dokáže krásně prohřát organismus, váže na sebe toxiny, léčí žaludek, slezinu a slinivku břišní. Polévka z ní tedy zasytí i nejednoho diabetika, kterému navíc pomůže…

Při nákupu dýně Hokaido nedbejme tolik na kvantitu, jako kvalitu. S větší dýní se nám bude hůře pracovat, bývá obvykle tvrdší. Pokud vsadíme na menší a mladší dýni, odměnou nám bude její jemnější struktura.

Recepty z dýně Hokaido

Dýně Hokaido je velmi vděčnou surovinou, lze z ní nachystat výživnou a sytou polévku, zdravější variantu placek, přidat ji do koláče, který tak získá jemný žlutavý nádech. Dále perník, dýňový chléb, dětskou přesnídávku, dýňové čatní. Chutnou variantou je také pečená dýně Hokaido. Fantazii se skutečně meze nekladou a pokud se nebojíme experimentovat, můžeme náš podzimní jídelníček obohatit o tento, vysoce ceněný plod přírody.

Dýňová polévka Léčivá polévka z dýně Hokaido

  • 1 menší dýně hokaido
  • 100 g cibule
  • 2 g Himalájské soli
  • 15 g olivového oleje
  • 10 g lahůdkového droždí
  • dýňová semena
  • naklíčené mungo
  • Nori řasa
  • voda dle potřeby

Dýni pečlivě omyjeme a nakrájíme i se slupkou na menší kostky. Slupku ponecháme, neloupeme, obsahuje vitaminy a při vaření změkne. Semínka odstraníme, bývají tvrdá, spíše by celkovému jemnému charakteru polévky uškodila.

Mezitím si na olivovém oleji zpěníme cibulku, pouze krátce, tento olej má nízký bod zakouření, zbytečně jej nepřepalujme. Jakmile cibule zesklovatí, přidejme k ní kostky dýně a připravenou směs zalijme vodou. Vařme do změknutí. Posléze přidejme Himalájskou sůl, lahůdkové droždí a rozmixujme ponorným mixérem.

Na talíři dozdobme Nori řasou, která nám dodá další potřebné minerální látky, jako například jód, naklíčeným mungem, který pokrm obohatí o enzymy, vitamín E a bílkovinu a rovněž, dýňovým semínkem, protože jak jsem výše zmínila, karotenoidy obsažené v dýni, se díky tuku krásně vstřebají.

Polévku můžeme dále obohatit kvalitním polysacharidem, jako jsou jáhly, quinoa, amarant. Získáme tak výživný, zahřívající pokrm, který nezatíží trávení, dodá energii a ještě uspokojí naše gurmánské chuťové pohárky.

Název produktu Množství Energie [kJ] Energie [kcal] Bílkoviny [g] Tuky [g] Sacharidy [g]
Cibule podzimní 20 [g] 28 7 0,3 0,0 1,8
Droždí sušené 2 [g] 29 7 0,9 0,1 0,7
Dýně Hokkaidó 300 [g] 354 84 3,6 0,3 16,5
Fazole mungo 5 [g] 71 17 1,3 0,1 3,0
Olej olivový 5 [g] 184 44 0,0 5,0 0,0
Řasa Nori 1 [g] 13 3 0,4 0,0 0,4
Semena dýně 5 [g] 119 28 0,1 2,3 0,9
Sůl Himalájská 1 [g] 0 0 0,0 0,0 0,0
Celkem 798 190 6,5 7,7 23,2