Dračí krev – Sangre de Drago čili čistý kapalný latex z peruánské rostliny Croton lechleri

dračí krev e1580993290195

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Croton lechleri je vysoký, štíhlý strom dorůstající výšky mezi deseti až dvaceti metry. Roste v nadmořské výšce od 300 do 2000 metrů v povodí Amazonky a Andách. Z jeho kůry se získává tmavě červená míza, která z něj po naříznutí vytéká. Právě její zbarvení vytváří dojem, jako by strom krvácel. Odtud právě název Sangro de drago neboli “dračí krev”. Je také možno říci, že se jedná o pryskyřici. Můžeme se také setkat s označením přírodní latex.

Latex je sbírán za úsvitu, vytéká při poranění stromu. Mízu strom vylučuje na svou obranu a ke svému hojení. Croton lechleri se vyskytuje v amazonských oblastech Jižní Ameriky. Najdeme ho až ve výšce 2000 metrů nad mořem. Patří do čeledi pryšcovitých (Euphorbiaceae). První její postavení v místním léčitelství popsal španělský přírodovědec a cestovatel P. Bernabé Cobo kolem roku 1600.

Kmen stromu bývá zhruba silný kolem třiceti centimetrů. Je pokryt hladkou hnědošedou bohatě skvrnitou kůrou. Jeho listy jsou srdčité, světlozelené, květy jedinečně světle zelenobílé na dlouhých stopkách. Má kulaté červené plody. Dračí krev obsahuje řadu přírodních aktivních látek jako jsou alkaloidy, flavonoly, diterpeny a proanthocyanindiny.

Dračí krev si našla své místo v přírodní medicíně jihoamerických národů. Zevně se používá potíráním na postižené místo, kde dojde k poranění. Rána se lépe hojí a nepronikne tak do ní příliš infekce. Dračí krev velmi rychle zasychá a vytváří druhotnou kůži.

Zevně se dále používala při vaginálních koupelích, ekzémech po kousnutí hmyzem nebo k zastavení krvácení.

Domorodí léčitelé ale užívali i dračí krev vnitřně. Používali ji například při žaludečních vředech, hemeroidech, žaludečních problémech, tonsilitidě (zánětu patrových mandlí), pro posílení plodnosti nebo úplavici (a vůbec průjmovitých onemocněních infekčního původu).

Zajímavé je, že dračí krev našla uplatnění i při výrobě léků v USA. Jedním z nich je lék proti infekcím dýchacích cest virového původu. Druhým je lék místně (lokálně) působící proti herpetoviru (skupina retrovirů) typických tzv. reverzní transkripcí tedy specifickým přepisem virové informace (zpětný přepis), běžným onemocněním způsobeným herpetovirem je např. Herpes zoster (tedy tzv. pásový opar).

Na závěr lze říci, že dračí krev by neměli užívat lidé trpící jaterními a ledvinovými problémy, děti, těhotné a kojící ženy. Její užívání je vhodné doplnit probiotiky pro posílení střevní mikroflóry, protože dračí krev ji částečně ničí.

 

Související články:

Jak se žije s permanentní bolestí? Věřte, že i aktivně

Herpesviry – onemocnění, která vyvolávají a jejich léčba z pohledu klasické a alternativní medicíny