Dopřejte si informační dietu

cm zena s notebookem

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dokážete si představit alespoň pár dní nebo týdnů bez internetu a mobilního telefonu? Informační půst psychice velmi prospívá – je prevencí syndromu vyhoření. Jaké návyky můžeme do svého života zařadit, abychom negativní vliv informačního smogu co nejvíce eliminovali?

Bývalý osobní trenér Jaromíra Jágra, Marián Jelínek, prezentoval na své přednášce Motivace bez motivace, mimo jiné, stále zřejmější fakt: A sice, že v dřívější době (za totalitního komunistického režimu) byl problém informace sehnat. Zatímco dnes máme problém opačný: informací je spousta, ale je těžké poznat jejich pravdivost – a vůbec se v jejich záplavě zorientovat.

Množství informací na planetě se každý rok zdvojnásobuje. Zdá se, že proces zrychlování tempa života se směrem do naší nejbližší budoucnosti nezastaví, ba naopak bude ještě víc gradovat.

Jak nám ale velké množství informací škodí už dnes? Podle známého psychologa Daniela Golemana má informační exploze negativní vliv na naši pozornost a schopnost koncentrace. Přidejte k tomu podrážděnost, přetíženost, únavu, stres. Proto má stále větší význam naučit se nekonečný informační příliv regulovat.

Přestaňte úplně sledovat televizní zprávy

Neexistuje jediný důvod, proč byste to měli dělat. O nic nepřijdete. To důležité se stejně dozvíte (i kdybyste nesledovali ani internet, tak informace zásadního charakteru se k vám dostanu prostřednictvím druhých lidí – viz řada mediálních a sociologických modelů šíření informací). Televizní zprávy ukazují zkreslený a negativní obraz reality. Z psychologického hlediska je tak jejich konzumace zbytečná a škodlivá. Nic se vám navíc nestane, když televizi vyhodíte ze svého domu úplně. Udělal jsem to také. A stejný jev pozoruji i v domácnostech dalších lidí.

Na internet se připojujte jen jednou denně

Vyhraďte si jednu, maximálně dvě, hodiny denně, kdy budete odpovídat na maily a pracovat na internetu. Mnoho tvůrčích a zaneprázdněných lidí zjistilo, že je v dnešní době skoro až nutnost odstřihnout se od ne příliš produktivního zvyku – být neustále on-line. Provokativní Timothy Ferris v neméně provokativní knize Čtyřhodinový pracovní týden dokonce uvádí, že se pracovním mailům věnuje jenom jednu hodinu týdně. V pondělí.

Vybírejte si jen ty informace, které pro vás mají hodnotu

Budete mít ze sebe lepší pocit, když věnujete hodinu denně učení se cizímu jazyku, nebo když tutéž dobu protlacháte či strávíte na facebooku?

Udělejte si přehled, kolika informacím jste během dne vystaveni, aniž sami chcete. Snažte se přijít na to, jak byste je mohli eliminovat. Sám jsem se naučil sebe ptát: „Přinese mi tato kniha/tento film/tato debata s někým hodnotu? Naučím se něco nového? Pomohu tím někomu? Stanu se díky tomu lepším člověkem nebo bude díky tomu svět lepším místem k životu?“ Pokud ne, dávám raději přednost tichu.

Vypněte na několik dní až týdnů svůj mobil (minimálně 1 x za rok)

Při mých pobytech ve tmě – nebo letos v zimě na horách – jsem mohl na vlastní kůži pocítit, jaké to je být cca 7-10 dní bez jakéhokoliv on-line spojení se světem (vypnutý mobil, včetně internetu). Je to velmi osvobozující – mít možnost totálně se uvolnit a zjistit, že svět se bez nás nezboří.

Informační technologie mohou kvalitu života zvyšovat, ale také ji ničit. Snažme se odhadnout pro sebe míru. A hlídat si, abychom se nestali na nepřetržitém (a škodlivém) přísunu informací závislí.