Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Osobně proteinové tyčinky miluji, snažím se vždy vybírat tak, aby byly prosty zbytečných příměsí, rafinovaného cukru, fruktózy, glukózo fruktózového sirupu a v prvé řadě sóji. Aby byly skutečně zdravé a abych neplatila, jak je u mnohých výrobků zvykem, převážně za značku a líbivý obal. Najít odpovídající proteinovou tyčinku bývá mnohdy kumšt, přiznávám. A pokud již seženete, příliš si nepochutnáte, případně, jste šizeni na proteinu, kterého se v celé tyčince nachází mnohdy ani ne 20 %. Tak co s tím? Tyčinky si vyrobte. Výhodou domácích tyčinek je, mimo jiné, i fakt, že si je poskládáte ze surovin, které máte skutečně rádi, v kvalitě, kterou uznáváte, v příchutích, které preferujete.
Konopný protein
Nemáte rádi sójový protein, stejně jako já, ať už z důvodu snížené funkce štítné žlázy, alergie či anémie? Případně nechcete, aby vás výrobce cenově šidil, neboť sójový protein je jedním z nejlevnějších rostlinných proteinů vůbec? Nahraďte jej proteinem konopným, kdy na 100 g směsi připadne zhruba 50 g lehce vstřebatelné bílkoviny. Mimo to, konopné semínko je zajímavým zdrojem vápníku, hořčíku, zinku a železa. Z vitamínů pak najdeme vitamíny rozpustné v tucích, jako je A, E, C a vitamíny rozpustné ve vodě B1, B2, B3, B6. Za mne, jednoznačně, konopný protein vede. Je chuťově příjemný a v tyčinkách, ač jej použijete větší množství, s výslednou směsí velmi dobře splyne.
Co dál k výrobě tyčinek použít?
Myslete na to, že tyčinka nebude určitě jen o proteinu, cenné živiny mohou poskytnout i jiné složky, ať už tukové či sacharidové. Ze sacharidových zdrojů můžeme použít kvalitní datle, rozinky, švestky, ovesné vločky, tukovou složku pak zastoupí semínka, ořechy, kokos. Máte-li rádi ostřejší chutě, lze přimísit také bylinky či koření. Chuťově skvělá může být sušená, pomletá máta, která učiní směs výrazně svěží. Sušený zázvor, ať už mletý či v celku, dodá tyčince pikantní říz. Skořice tyčinku jemně dosladí. Vanilka ji učiní pro změnu voňavou, stejnou vlastnost pak poskytne i mletá levandule. Určitě doporučuji využít taktéž i bio kůru, ať už z pomeranče či citrónu. Sušená kůra není tak výrazná, jako právě čerstvě pomletá, nicméně, nevládneme-li čerstvou slupkou citrusových plodů, pohodlně lze využít právě tu sušenou.
Tyčinky netřeba nikterak dosladit, využijme přirozené sladkosti sušeného ovoce, které se mixováním rozptýlí do každého jednotlivého sousta. Hrajme si s ořechy, mysleme na to, že kešu a mandle bývají mnohem déle stabilnější, oproti lískovým a vlašským ořechům, které mnohem snáze oxidují. Takové tyčinky je pak třeba uchovávat v lednici a zkonzumovat co nejdříve.
K výrobě tyčinek bude třeba silnější mixér, aby zvládnul umixovat sušené ovoce i ořechy. Pokud vlastníme slabší mixér, namísto datlí kupme datlovou pastu (jedná se o čistě umixované datle) a oříšky umelme v kávovém mlýnku. Do takto připravené směsi přidejme vločky, koření a samozřejmě protein a na nižší stupeň pomalu mixujme. Jakmile je hotovo, v dlaních vyformujme tyčinku, zabalme to kousku pečícího papíru, převažme provázkem a skladujme v lednici. Výborným pomocníkem budou i tvořítka, se kterými jsou tyčinky skutečnou radostí. Nejen, že vypadají jedna jako druhá, odpadne i delší formování tyčinek v dlaních. Další možností je tyčinku vykrojit obdélníkovým vykrajovátkem na vánoční cukroví. Osobně používám silikonová tvořítka, ve kterých hravě uchystáte také oblíbený flap jack.
>>Šťavnatá proteinová müsli tyčinka
50 g ovesných vloček
30 g nesířených rozinek
30 g sušených brusinek v jablečné šťávě
30 g mandlí
5 g bio citrónové kůry
50 g konopného proteinu
10 g datlí
10 g nesířených sušených švestek
Ovesné vločky, rozinky, brusinky, mandle, kůru, protein, datle a švestky mixujeme v lepivou hmotu, ze které v dlaních či tvořítku, formujeme tyčinky. Ty zabalíme do pečícího papíru a převážeme provázkem. Ze směsi pohodlně vytvoříte 5 – 6 tyčinek.
>>Švestková proteinová tyčinka s čokoládou
20 g ovesných vloček
50 g mandlí
50 g datlí
80 g sušených nesířených švestek
100 g čokolády
40 g konopného proteinu
10 g kakaových bobů
Směs rozdělíme na dva díly, švestky více lepí, celou dávku by mixér nemusel zvládnout. Z ovesných vloček, mandlí, datlí, švestek, čokolády a proteinu umixujeme lepivou směs, ze které v tvořítku či dlani, formujeme tyčinky. Během mixování ve směsi ponecháváme záměrně kusy čokolády, mandlí, nemixujeme na úplně hladkou hmotu. Jakmile jsou tyčinky hotovy, posypeme je nadrcenými kakaovými boby, které jemně do tyčinky zatlačíme.
>>Proteinový Flap jack
5 lžic melasy
100 g kokosového oleje
250 g ovesných vloček
2 lžičky mleté skořice
1/2 lžičky vinného kamene
60 g sušených nesířených rozinek
30 g čerstvě vy-louskaných arašídů
50 g datlí
40 g konopného proteinu
50 ml kávy
V mixéru umixujeme ovesné vločky, následně přidáme rozinky, skořici, arašídy, datle, protein. Vše ještě jednou umixujeme, na nižší stupeň, abychom zachovali jemnou strukturu ovoce a ořechů. Jakmile je směs hotova, v hrnečku smísíme melasu, kokosový olej, kávu. Tekuté složky promísíme s pevnými. Výslednou hmotou plníme tvořítka na tyčinky a pečeme zhruba 20 minut na 160 °C. Ještě teplé vyklopíme, aby se v tvořítku nezapařily.
Celková nabídka kuchařek.