Domácí krabičková dieta 3 – Potraviny, které pomáhají hubnout

cm domaci krabickova dieta3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Potraviny pro spalování tuků nám poskytují dostatek vitamínů a minerálních látek, které pomáhají spalovat tuky a jsou velmi důležité pro správné fungování organismu. Na jedné straně podporují odbourávání tuků, na druhé straně díky nim nepociťujeme hlad. Každé jídlo by mělo být výživné, bez zbytečných kalorií. Jakmile dostaneme hlad, znamená to, že nám chybí nějaké živiny.

Velmi důležitý je obsah vlákniny v potravinách. Vlákninu z potravy umí náš organismus rozložit jen částečně a její podstatný podíl prochází trávicím ústrojím v nestrávené podobě. Pokud naše strava obsahuje dostatečně vysoký podíl vlákniny, urychluje se průchod stravy trávicím ústrojím. Velký podíl vlákniny také pomáhá pocitu plnosti, takže nemáme tendenci se přejídat.

Některé potraviny uvedené jako spalovače tuků jsou poměrně tučné, ale to je v pořádku. Obsahují esenciální mastné kyseliny nezbytné pro náš organismus. Pokud jich nemáme dostatek, může to způsobit, že budeme unaveni, čímž se budeme méně hýbat a kvůli tomu méně spalovat.

Některé potraviny na spalování tuků také obsahují poměrně dost bílkovin. Látka protein produkuje při trávení teplo, takže velkou část energie využije jen pro své trávení. Navíc bílkoviny pomáhají při budování svalů, které ke spalování tuků také potřebujeme. Čím více máme svalové hmoty, tím rychleji dokážeme tuky spalovat, a to například i ve spánku.

Zrychlení metabolismu způsobují i nekalorické přísady do pokrmů. Různá koření, např. skořice, zázvor nebo chilli, přispívají k zahřívání organismu a tím zrychlí trávení, čímž se snižuje riziko, že se ve vašem těle uloží přebytečný tuk.

Avokádo

Avokádo je jedno z nejkaloričtějších ovoce vůbec, přesto se velmi hodí pro redukční diety. Obsahuje spoustu tuků, všechny jsou však rostlinného původu. Nachází se v něm zdravé tuky – omega-3 nenasycené mastné kyseliny, pro tělo prospěšné. Neobsahuje cholesterol.

Avokádo je zdrojem kyseliny palmité, linolové a olejové, dále obsahuje vitamíny A, C, E a mnoho minerálních látek. Je bohaté na vlákninu, která podporuje činnost našeho metabolismu, takže se po jeho konzumaci cítíme dlouho sytí.

Fazole

Jsou významným zdrojem vlákniny. Urychlují látkovou výměnu, usnadňují odvodnění organismu. Velké množství vlákniny pomáhá nabudit pocit sytosti, takže nemáme pocit hladu a necítíme potřebu se přejídat. Fazole před vařením namáčíme, podstatně tím zkrátíme dobu vaření a navíc poté nepůsobí nadýmavě.

Vejce

Málokdo ví, že velkým spalovačem tuků jsou i vejce, především pak žloutek. Obsahuje totiž velké množství vitamínu D, který z velké části zabraňuje ukládání tuků v těle. Ani s obsahem cholesterolu ve žloutcích to není tak hrozné, jak se po léta uvádělo. V souvislosti s krabičkovou dietou si musíme dávat pozor pouze na vyšší kalorickou hodnotu vaječného žloutku.

Ukázka z knihy Domácí krabičková dieta 3.