Dny zdraví vyzývají k pohybu a správnému stravování

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Již po patnácté probíhá v České republice kampaň Dny zdraví, zaměřená na zlepšování zdravotního stavu všech věkových skupin obyvatel. Kampaň nabízí všem zájemcům informace o tom, jak pečovat o své zdraví, předcházet zdravotním potížím a uchovávat si tělesnou i duševní pohodu. K nejrozsáhlejší a nejstarší kampani z dílny Národní sítě Zdravých měst se i letos přihlásila řada obcí a regionů. Dny zdraví probíhají každoročně v termínu 4. až 17. října a zaměřují se na podporu zdraví v nejširším možném pojetí, podle něhož není zdraví jen absencí nemoci, ale stavem spokojenosti z hlediska fyzického psychického i sociálního.

Během kampaně získají lidé informace o správné výživě, prevenci závislostí, duševních nemocech, zdravém a aktivním stárnutí, nebo se mohou zapojit do různých pohybových a sportovních aktivit. Dny zdraví odborně zastřešuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Přímo do kampaňových aktivit ve Zdravých městech, obcích a regionech se zapojují pracovníci dislokovaných pracovišť SZÚ, ale také dalších odborných institucí, zdravotnických zařízení nebo organizací poskytujících služby seniorům nebo zdravotně postiženým občanům.

Také letos se mohou lidé ve vybraných městech zapojit do akce s názvem „Pochod všech generací“, která spojuje různé věkové skupiny obyvatel při pohybové aktivitě. Řadu zájemců láká také putovní nezávodní akce na podporu výzkumu léčby rakoviny s názvem „Běh naděje“. Státní zdravotní ústav letos pro podzimní období připravil soutěže „Přijmi a vydej 2009“ a „S pohybem každý den“, zaměřené na téma obezity. Letos se do kampaně Dny zdraví zapojilo prozatím 24 Zdravých měst, obcí a regionů. Kompletní přehled programů naleznete na adrese www.zdravamesta.cz/dzd.

Ke kampani Dny zdraví se letos zatím přihlásila tato města, obce a regiony: Kraj Jihomoravský, Mikroregion Drahanská vrchovina, Brno, Dobříš, Frýdek-Místek, Hlinsko, Hodonín, Chrudim, Jihlava, Jilemnice, Letovice, Litoměřice, Mladá Boleslav, Moravská Třebová, Praha 18-Letňany, Praha-Libuš a Písnice, Příbram, Říčany, Strakonice, Třebíč, Uherské Hradiště, Velké Meziříčí, Vsetín.