Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dna nebo „jen“ vysoké hodnoty kyseliny močové – vždy jde o intoxikaci purinovými odpadními látkami, která může mít dost různorodé projevy. Vůbec to nemusí být pouze typické „školní“ projevy dny. Některé projevy dokonce mohou probíhat i při normálních hodnotách kyseliny močové v krvi. Zmiňuji se o tom proto, abyste si na tento jev (málo známý i mezi lékaři) dávali v příbuzenstvu pozor.
To pak jeden pokrevní příbuzný má jasně prokázanou dnu, tetička má revmatoidní artritis, děda měl Běchtereva, bráška má těžké akné, a někdo jiný má nějaké podivné zdánlivě „nevyléčitelné“ potíže bez správně určené diagnózy.
Dna také ukazuje na chronické překyselování organismu
Důležité je proto důsledné odkyselení organismu – sumář informací a odkazů najdete zde:
Proto každému klientovi doporučuji objednat si vše potřebné k odkyselování:
Na co nejrychlejší detoxikaci a ústup potíží lze použít produkty:
- Yucca
- Tolice vojtěška
- Šťáva z Aloe
= jednotlivě nebo v kombinacích – podle finančních možností a podle toho, co ještě jiného chcete v organismu řešit.
+ trénujte dostatečný příjem tekutin!!!
Jídelníček je to jediné, co nakonec rozhodne o konečném sebeuzdravení – jinak se můžeme detoxikovat donekonečna. Určitě by vám pomohla nejpřirozenější detoxikace celého organismu pomocí lakto-vegetariánské stravy.
Potravinami, které obsahují větší množství purinů a současně velmi silně okyselují organismus, jsou totiž všechny druhy masa včetně ryb. Ještě ke všemu zlému obsahují i jiné intoxikující látky (kadaverózní jedy například) – tomu se nevyhne ani masný produkt z bio-eko chovaného zvířete, jen v něm MOŽNÁ nebudou antibiotika jako v naprosté většině zvířat z velkochovů.
Proto při dně (ale i při řadě jiných chorob) doporučuji raději vynechat veškeré druhy masa a masných výrobků a potřebné bílkoviny dodávat tělu v podobě FERMENTOVANÝCH mléčných bílkovin – bílý smetanový jogurt, různé kyšky, kefíry, acidofilní mléka, sýry, případně syrovátka. Nikoliv NEfermentovaným mlékem, které je zase škodlivé jiným způsobem.
Ze sýrů jsou vhodnější méně zralé sýry – například typu žervé (Lučina), z tvrdých sýrů například eidam a v rozumném množství i tavené sýry, které jsou občas zbytečně démonizovány kvůli tzv. tavícím solím obsahujícím fosfor. Fosfor je totiž (v množství přiměřeném) naprosto nezbytným makro-minerálem, při jehož nedostatku dochází k poškozování kostní mineralizace.
Samozřejmě že i totálně bezmasé stravování není ještě to pravé, protože řada potravin sice nehrozí purinovou intoxikací, ale spolehlivě zatíží tělo překyselením či lepkem – například běžné obilniny – včetně módních rádoby zdravých celozrnných potravin.