Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
S dětmi a jejich požadavky na stravování byly, jsou a budou potíže. Není se čemu divit. Vstávat fyziologicky opravdu velmi brzy (u nás škola začíná skutečně nevhodně brzy, což je mnohdy diskutováno ba napadáno, leč marně) znamená stres. Jistě stoupenci režimu „ranní ptáče dál doskáče“ by mohli argumentovat návykem na stále stejný denní režim, přesto si myslím, že časná ranní doba není ideální pro okamžitou konzumaci stravy.
Nevím, jak je to u vás, ale asi nebudete výjimkou z běžné praxe, kdy většina dětí vstává až na poslední chvíli. Některé děti, a není jich málo, mají stres už jen z toho, že do školy musí jít. Dalším stresem je tlak rodičů, nebo spíše starostlivé maminky, která je přesvědčená, že snídat se bezpodmínečně musí. Je to přece energie pro celé dopoledne. A to dítě ještě dostane svačinu (kterou často někde ukryje nebo vyloženě hodí do odpadkového koše – proč si nepřiznat, že mnohdy je to svým způsobem „záchrana“ před přejídáním).
Ve skutečnosti je konzumace vydatné, převážně skladbou nevhodné stravy, pár minut po probuzení naprosto nepřirozená tím spíše, že děti někdy odcházejí do školy v obavách, co je čeká. Stačí pomyslet na to, že paní učitelka slíbila zkoušení. Mimochodem, vy sama snídáte před odchodem do práce, jinými slovy, jdete příkladem? Je u vás doma ráno klid, žádný spěch, pohoda, dost času na všechno? Nekontrolujete ještě naposled úkoly, nepřipomínáte, co má a nemá s sebou…..mohl bych jistě pokračovat.
Jestliže vaše dcerka ráno nechce snídat, dostává svačinu? Určitě. Je s ní nějaký problém, například je vysloveně hubená až neduživá, trpí zažívacími potížemi, má strach ze školy principiálně, něco ji trápí, nebo máte problém, aby se najedla po škole v klidu doma? Pokud ne, nemusíte mít nejmenší obavy. Postačí, když se ráno napije (rozhodně jí nemusíte vnucovat „alespoň“ mléko či kakao jen proto, že je to údajně posilující a zdravé) a nic se tedy nestane, když první jídlo bude mít ve formě přesnídávky. Pokud je správně sestavená a pokud ji skutečně sní.
Nedoporučuji vyvíjet jakýkoliv nátlak nebo naopak dítě ráno uplácet nabídkou „sladkostí“ či jakýchkoliv oblíbených pokrmů, protože většinou se jedná o potravinu zcela nezdravou. Naprosto zcestné je na dítě křičet, vyhrožovat, strašit chorobami, nebo nedej bože ho bít. Tatínek, pokud ráno snídá v přítomnosti dítěte svoje oblíbená míchaná vajíčka nebo chléb s uzeninou, určitě není ideálním příkladem. Stejně jako ta z maminek, která si v tom ranním shonu místo snídani zapálí cigaretu a vypije svého ranního „turka“. Možná se vám tato modelová situace bude zdát přehnaná. Věřte mi, že vůbec přehnaná není. Jistěže je problém stravování dětí problémem zcela zásadním. Proto vás v tuto chvíli pouze mohu odkázat na dvě z mých publikací – Moderní výživa pro děti a Moderní výživa v praxi pro těhotné, kojící ženy a děti.