Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Aroma-terapii můžeme u dětí používat již v novorozeneckém období. Dítě si rychle navykne a reaguje na vůně éterických olejů. Vhodnými éterickými olejíčky pro tak malé děti jsou vůně levandule, heřmánku, nerolu, růže, eukalyptu. Nesmíme však zapomenout, že na etiketě éterického oleje musí být uvedeno, že je 100% přírodní, pokud je tam uvedeno například 75% přírodní, nikdy nekupujeme, protože obsahuje syntetické látky, které nejsou vhodné pro organismus.
Maminky si mohou velmi jednoduše sami doma připravit kosmetiku pro děti. Stačí koupit panenský rostlinný olej – olivový, mandlový, sezamový či lněný a namíchat si voňavý olejíček dle tohoto receptu: na 4 lžíce rostlinného oleje 2 kapky éterického oleje, dobře promíchat a můžeme nanášet na kůži miminka a jemně masírovat.
Dotyky mají pro děti velký význam. Dodávají mu pocit lásky, tepla, jistoty a mohou přispět k posilnění citového pouta mezi ním a ostatními členy rodiny. Masáž je vlastně komunikace beze slov, dorozumíváme se pouze mimikou a dotyky. Ale i tento způsob nám může mnoho věcí prozradit. Dětské masáže totiž velmi účinně působí na celou řadu problémů. Pomáhají dítěti i mamince rozpouštět psychické bloky – nejistotu, stres, strach, nespavost, nervozitu. U malých dětí pomáhají odstraňovat poporodní traumata a podporují rozvoj motoriky. Jsou také velkým pomocníkem při nemocech jako jsou astma, alergie všeho druhu, ekzémy, poruchy koncentrace, autismu, částečně i při Downovém syndromu. Masáže působí blahodárně i u starších dětí. Navozují pocit klidu, bezpečí, harmonie a relaxace. Pro dětské masáže není nutné mít masérský kurs, stačí dítě jemně hladit po celém těle a nechat se unášet vlastní inspirací. Masáž by měla trvat okolo 15 minut.
Namíchané olejíčky můžeme přidávat i do koupelí. Čisté éterické oleje nikdy nedáváme samotné do koupele, protože se nerozpouštějí, plavou na hladině a mohou se dostat do očí, úst či genitálií a velmi podráždit. Proto musí být vždy namíchány s emulgátorem (mléko, med, mořská sůl, rostlinný olej) v ředění na 2 polévkové lžíce emulgátoru 2 kapky éterického oleje.
Novorozencům i starším dětem můžeme zpříjemnit i jejich pobyt v dětských pokojích, tím, že jim ho provoníte aroma lampou s oblíbeným olejíčkem. Tímto způsobem se dá i odstranit spousta různých problémů, které přicházejí s věkem. Ředění do aroma-lampy je následující – na 3 polévkové lžíce vody nakapeme 2 kapky 100% přírodního éterického oleje. Do dětských pokojíčků se vyloženě hodí levandule, meduňka, citron, grapefruit, pomeranč, třezalka, jasmín, růže, skořice. Jestliže potřebujete u větších dětí zlepšit paměť, pozornost, soustředění hodí se vůně rozmarýnu, mandarinka, pomeranč, kakost, majoránka. Zase k uklidnění před spánkem pomáhá meduňka, levandule, ylang-ylang, jasmín. Jestliže potřebujete u dětí zlepšit imunitu je dobré mu aromatizovat vzduch éterickým olejem z eukalyptu, tea-tree, myrtou, hřebíčkem. Také není špatné mít doma v každém pokoji jednu sazenici rostliny jménem eukalyptus, protože výborně čistí vzduch od všech virů, bakterií a jiných škodlivin.
Éterický olej z tea-tree, eukalyptu a levandule můžeme používat neředěný na kůži. Pomáhá nám dezinfikovat různá poranění, plísně, ekzémy, štípance od hmyzu či klíšťat. Těmito oleji můžeme potřít i například afty či opary v dutině ústní.
Celková nabídka přípravků značky Saloos.