Dejte svá střeva do pořádku

streva e1617968236534

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Střevní mikrobiom je velmi důležitou částí každého z nás. Zásadně totiž ovlivňuje nejenom imunitu, ale také nervový i hormonální systém. Právě proto, je pro naše zdraví zásadní, aby byl mikrobiom vyvážený. Velmi důležitá je pro střeva samozřejmě strava, dostatek ovoce, zeleniny a dalších potravin bohatých na vlákninu. Další cestou je vsadit na vhodné doplňky stravy, které pomohou střevu zbavit se nežádoucích látek.

Střeva jsou často „podceňovaným“ orgánem, kterému nevěnujeme příliš pozornosti. Přitom bychom rozhodně měli! Špatné stravovací návyky, nedostatek vlákniny, časté stresy, to vše střevům nesvědčí. Sliznice střeva nás ochraňuje od toxinů z potravy, tedy pokud je zdravá a odolná. V opačném případě se střevo stává propustným a toxiny se skrz poškozenou trávicí sliznici vstřebají zpět do organismu. Alfou a omegou zdravých střev je pestrý mikrobiom.

Co všechno náš mikrobiom ovlivňuje?

Je toho opravdu hodně! Například metabolismus, hormonální systém, trávení, ale také imunitu, nervový systém, stres, emoce či dokonce naše chování. Opravdu stojí za to se našim střevům věnovat.

Co udělat pro to, aby byla střeva zdravá?

  • Ozdravit střevní mikrobiom – aby byl osídlen co největším množstvím „přátelských“ bakterií.
  • Detoxikovat všechny struktury střeva – aby se zabránilo průniku toxinů a aby správně působily na střevní mikroflóru.
  • Zdravá strava – dostatek „živých“ potravin vyprodukovaných co nejpřirozenějším způsobem. Dostatek ovoce a zeleniny, ořechů a dalších zdrojů pestré vlákniny. Ideálně alespoň částečně z vlastní zahrady či farem.

Zajímavosti o střevech

  • Střevem projde až tuna potravy ročně…
  • Střevo je jedním z nejhustěji osídlených povrchů na zemi…
  • Platí jednoduché pravidlo, čím pestřejší je složení střevní mikroflóry, tím jsme zdravější….
  • Délka střeva člověka je cca 7 metrů, z toho přes 5 metrů připadá na tenké střevo…

Protože ve střevech sídlí nejen zdraví, ale také štěstí, vyplatí se jim věnovat dostatek pozornosti a péče…

Redakce Joalis