Dejte péči lidskému hudebnímu nástroji

zpev

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hlasivky jsou párový orgán, který umožňuje vznik hlasu. Jedinečné melodie, skrze niž můžeme projevit svá přání, touhy, bolesti, zpívat, pohladit slovem. Hlas každého z nás je výjimečný a porucha hlasivek nejen změní jeho barvu a melodii, ale tím i naši osobnost.

Hlasivky

Hlasivky jsou pružný orgán, nacházející se v hrtanu. V přední části jsou uchycené ke štítné chrupavce, v zadní části k hlasivkové chrupavce. Jsou tvořeny svalem, vazem a sliznicí. Lékařský obor zabývající se zdravím hlasivek a hlasu se nazývá foniatrie. Mezi hlasivkami je hlasivková štěrbina, skrze kterou prochází při výdechu vzduch. Hlasivky se tím rozechvívají a vzniká tón. Vyšší tóny vznikají napnutím hrtanových svalů, hlubší při jejich uvolnění. Mužské hlasivky bývají delší, proto muži mívají hlubší hlas. Hlasivky spolu se vzduchem a rezonančním prostorem (prostor mezi hltanem, ústy a nosem) vytvářejí hlas, který má svou jedinečnou barvu, plnost a melodii.


Hlas

Hlas je zvuk, šířící se v plynném i kapalném prostředí. Při dýchání jsou hrtanové svaly ochablé a štěrbina otevřená. Vzduch volně proudí a nemluvíme. Při řeči se svaly napnou a štěrbina se zúží. Vzduch rozechvívá hlasivky, tak jako jazýček v píšťale. V této fázi ještě nemá hlas nám známé zbarvení. Po průchodu vlnění hltanem, nosohltanem, ústy, nosem, zuby, jazykem a rty vznikne lidský hlas. Jakákoliv změna v tomto orchestru ovlivní zabarvení hlasu. Například pokud máme dlouhodobé problémy s pálením žáhy, změní se prostředí v hltanu i ústech, a tím také hlas. Změna melodie, chrapot či dokonce dočasná ztrátu hlasu jsou tedy indikátorem změn v těle.


Potíže s hlasivkami

Psychosomatika

Řeč je prostředek a cesta k sebevyjádření a k tvořivosti. Pokud začínají být hlasivky unavené a chraptíme, může to být signál „mlč, vše bylo řečeno, naslouchej“. Za ztrátou hlasu se někdy skrývá stres, strach, vztek, bolest z úmrtí někoho blízkého, obavy z budoucnosti, úzkost atd. Oslabení hlasivek také často souvisí se strachem projevit se, zastat se sám sebe, říci, co si myslím. Slabší hlas mívají lidé neprůbojní, ostýchaví, ale také klidní, kteří mluví jen k těm, kteří jim naslouchají. Pokud začínáte ztrácet hlas, je dobré se zamyslet proč a věnovat pozornost tomu, co říkáte, jak se vyjadřujete.


Energetické dráhy a čakry

Dle TČM patří hlasivky k dráze tlustého střeva a dráze plic. Potíže s hlasivkami poukazují na nedostatečný dech a nezpracovávání situací, emocí a pocitů. Aby se hlasivky, a tím řeč zlepšily, je potřeba nenechat si omezovat svůj prostor na dýchání, odpouštět a nechat také některé situace i lidi jít. Hlasivky patří k páté, komunikační čakře, která je spojena s čakrou třetí. Ke třetí čakře náleží mimo jiné žaludek, slinivka či játra. Opět tedy orgány, které souvisejí se zpracováním, trávením a čištěním. Například oslabená játra mohou způsobit ztišování našeho hlasu a tendenci řvát, abychom byli slyšet. Tím unavujeme hlasivky a opět jsme tišší. Vztekáme se, že nás nikdo neposlouchá, vztek oslabuje játra. Nejvyšší čas se zastavit a promluvit si sám se sebou.


Onemocnění

O hlas často přijdeme hlavně při chřipce či nachlazení. Je tedy třeba posilovat svoji imunitu, která sídlí ve střevech. Tím posilujeme i dráhu tlustého střeva, jež také souvisí s hlasivkami. Hlas může být oslaben zánětem žaludku, onemocněním spojeným s nosními a krčními mandlemi, oslabeným dýcháním či nosními potížemi. Při dlouhodobém hlasitém mluvení či křičení netrénovaných hlasivek může dojít k přetížení svalů, a tím ke ztrátě hlasu. Je velmi důležité při únavě hlasivek nešeptat. Šepot není pro hlasivky zdravý, je třeba dodržovat tzv. hlasivkový klid a například kloktat vodu se solí. Pokud vám voda se solí nechutná, přidejte si do ní med či meduňku.


Protektin – pomocník pro hlasivky

Regenerační krém Protektin pomáhá hlasivkám na několika různých úrovních. Má čisticí a prokrvovací efekt, čímž napomáhá jasnějšímu a plnějšímu hlasu. Ulevuje při namožení šlach a svalů, mazáním krému na krk lze ulevit namoženým hrtanovým svalům. Protektin pomáhá také při podrážděném žaludku a při problémech s játry. Tím se posílí třetí čakra spojená s pátou čakrou komunikační, podpoří dráha tlustého střeva a hlasivky můžou zpívat píseň o svém zdraví. Bylinné extrakty a éterické silice v krému můžete také inhalovat. Dejte ho malé množství do horké vody a zhluboka dýchejte. Tím se ozdraví nejen hlasivky, ale také váš dech, který s hlasem souvisí. Až vám bude krém docházet, využijte ho na maximum. Při koupeli propláchněte tubu ve vodě a užijte si „Protektinové lázně“, které vás skrze kůži, sliznice a vůně uvolní, a budete se moci opět volně vyjadřovat.

Zdroj: www.energy.cz