Datle, energetická svačinka sbalená na cesty

cm datle

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nejsme-li přímo zastánci RAW stravování, datlím se povětšinou vyhneme, jakožto něčemu příliš sladkému, co nestojí za řeč. Dnes bych vám však tento hodnotný zdroj energie, který můžeme upotřebit před větším fyzickým výdejem či jako zajímavou součást nejrůznějších dezertů, představila blíže.

Datle

Prapůvod datlovníků spojujeme s oblastí Mezopotámie, Perského zálivu, ale také s pouštními oázami severní Afriky, odkud se velmi rychle šíří dál. V současné době na seznam významných exportérů řadíme Irák, Irán, Tunis, Alžírsko a Maroko, Libyi, pozadu nezůstává Čína či USA, Španělsko a Mexiko. Ve své podstatě je datlovník ztepilou palmou, mnohdy přesahující výšku 20 metrů. Jeho hustá koruna ukrývá až 3 metrové vějířovité listy, které stíní až 100 kilogramům čerstvých plodů. Během jednoho roku je pak třeba na palmu minimálně 4 x vyšplhat, abyste natáhli sítě a uchránili tak sladké datle před ptactvem a větrem. Když šplháte po čtvrté, datle již sbíráte.

Datle je vlastně takovým sladkým bonbonkem přírody, a ač jsou plné přírodního cukru, disponují také zajímavým množstvím nutrientů. Jonny Bowden ve své knize 150 nejzdravějších potravin na světě píše: „ Jedna velká vypeckovaná datle obsahuje 66 kalorií, což nemusí být problém, sníme-li pouze jednu :). Tato jediná datle pak obsahuje vápník i hořčík v téměř dokonalém poměru, 15 mg ku 14 mg (DDD vápníku 800 mg, DDD hořčíku 300 mg), dále 0,5 g vlákniny (DDD 30 g) a kolem 160 mg draslíku (DDD 5000 mg). Co se antioxidantů týká, datle porazily dokonce i rozinky.“

To však není vše, neboť zde dále nacházíme širokou minerální základnu, která je tvořena železem, manganem, zinkem a mědí. Z vitamínů jsou hojně zastoupeny vitamíny skupiny B, ponejvíce pak B1, díky němuž sladké plody blahodárně pečují o nervový systém, dále B2, B3, B6.

Využití datlí

Tam, kde datlovník zapustil kořeny, mnohdy pak platil za symbol hojnosti a života, neboť jeho plody sloužily k přípravě datlového chleba, jakožto zdroji energie při dlouhých výpravách pouští. Čerstvé datle se v řadě zemí zpracovávají v sirupy, míza bývá prokvašena na víno, křehké pupeny se přidávají do salátů. Na své si přichází také tradiční medicína, která uplatňuje datle v léčbě suchého dráždivého kašle. V tomto případě je vařte v mléce a třikrát denně podává nemocnému. 100 g datlí přísluší zhruba 2 gramy bílkoviny, což není pravda mnoho, nicméně, z aminokyselin je zde zastoupen tryptofan, který podporuje tvorbu serotoninu a spánkového hormonu melatoninu.

Aby nám datle co nejdéle vydržely, velmi často se suší. Za nejchutnější gurmánskou záležitost platí medové Medjool datle, které se doslova rozplývají na jazyku. Mlsáte-li rádi a toužíte-li mlsat zdravěji, zcela jistě je doporučím, neboť se jedná o výtečný druh pamlsku. Nejběžnější polosuchá varianta bývá označována názvem Deglet Noor. Brzy po nasušení balí datle šikovné ženské ruce do 5-10 kilových balíků. Následně jsou transportovány do celého světa.

Datle v kuchyni

Datle řadíme na seznam plodů, které jsou neuvěřitelně tvárné, neboť se z nich dají připravit dorty, marmelády, sladké omáčky, sirupy, nápoje, krémy, cukroví. Dále je lze přidávat do sladkých koláčů, pečiva, sušenek či zmrzliny. Ještě, než se však rozepíši, ráda bych upozornila, že datle nejsou úplně pro všechny, případně ano, ale v umírněném množství. Zde zmiňme například diabetického pacienta, který by ve 100 g sušených plodů zkonzumoval 75 g sacharidů, z toho pak 60 g monosacharidů, jenž velmi rychle navýší hladinu krevního cukru. I zde je možné učinit ústupek, kdy datle poslouží jako hodnotnější svačinka před dlouhou túrou, sportovním výkonem, plaváním, během či jízdou na kole. Pozor si dají také obézní pacienti, neboť datle jsou obzvláště energetické, na stejných 100 g připadne zhruba 1160 kJ. I pro obézní však platí pravidlo, jako při diabetu. Mlsat se smí, nicméně, je třeba zapojit pohybový aparát.

Datle jako základ mnohých dortů

Jste-li unaveni tradiční přípravou dortů, které jsou uchystány z másla, mouky, vajec a cukru, zkuste na základ použít datle. Jediné co potřebujete, bude výkonnější mixér, aby zvládl podrtit ořechy a sušené ovoce do jemnější lepivé konzistence.

Jahodovo banánový dort s datlemi

  • 300 g sušených datlí
  • 150 g mandlí
  • 500 g jahod
  • 5 banánů
  • 200 g kokosu
  • hořká čokoláda

Datle umixujeme s mandlemi na jemnou lepivou směs, kterou zatlačíme do dortové formy. Pokud směs nelepí, je třeba lépe umixovat, případně přidat několik datlí. Korpus pokládáme plátky jahod. Jakmile je hotovo, uchystáme krém a to z banánů a kokosu, které opět velmi dobře umixujeme na hladkou tuhou hmotu. Je-li příliš tekutý, přidáme kokos, pokud vykazuje pravý opak, přidáme ještě půlku banánu. Směs rozprostřeme na plátky jahod. Jemně zatlačíme. Celý dort dozdobíme jahodami, které polijeme rozpuštěnou čokoládou.

Hroznová marmeláda s datlemi

  • 500 ml šťávy z hroznového vína
  • 500 g sušených datlí

Hroznové víno omyjeme, odšťavněme, odeberme vzniklou pěnu tak, aby nám zůstala pouze čistá vylisovaná šťáva. Datle namočíme přes noc a následně umixujeme na hladký krém. Jakmile je hotovo, do datlové směsi přidáme hroznovou šťávu a dobře umixujeme. Výslednou marmeládou plníme sklenice, které zavaříme.

Makové mléko s datlemi

  • 100 g máku
  • 500 ml vody
  • 5 sušených namočených datlí
  • vanilkový prášek

Mák namočíme přes noc do půl litru vody. Následně vše umixujeme a přecedíme tak, abychom získali čisté makové mléko. Do něj rozmixujeme namočené datle, vanilkový prášek. Podáváme jako lehkou svačinku. Toto mléko platí za výtečný zdroj vápníku.

Datlovo kokosové úlky

  • 300 g datlí
  • 120 g kokosu
  • švestková povidla
  • sušený banán

Datle umixujeme s kokosem na lepivou směs, kterou plníme cukrářské včelí úlky. Do každého úlku uděláme prstem důlek, který plníme povidly, cukroví stavíme na sušený banán.

Krásné voňavé jaro všem… 🙂