Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Často mi klienti pokládají otázku, abych jim sdělila, které potraviny jsou těmi nejlepšími, nejvýživnějšími, s obrovským biologickým přínosem, vysokou antioxidační silou, s nálepkou vlákninových specialistů, jakýchsi enzymaticky nadaných draků. Potraviny, které když zařadí, budou díky nim úspěšně profitovat mnoho let ve zdraví, bez jakékoli újmy.
Víte, lidé mívají různé otázky a já se vždy moc ráda zamyslím, nicméně, ono tak jednoduše nelze říci, co patří mezi ty nejvýživnější potraviny světa, protože to, co prospívá jednomu, může tomu druhému naopak škodit. Vezměme si na paškál například luštěniny, které jeden snese, aby se na nich druhý trápil, zejména ten, co tu kráčí se dnou. Anebo, teď si tu zažongluji s rajčaty, které, na jedné straně nabídnou super skvělý lykopen, jakožto i rutin, aby na straně druhé uškodili těm, co se trápí histaminovou intolerancí. A pak jsou tu diabetikové, kteří by za normálních podmínek určitě profitovali z celozrnných potravin, které však mohou sníst jen v omezeném množství, to, aby se vešli to tzv. sacharidových výměnných jednotek. Je to prostě složité, závislé též na podnebí, sezóně, tělesné konstituci, všeobecném zdraví, míře pohybu i množství stresu. A pak, jak se v dnešní době již dokládá výzkumy, tolerujeme hlavně to, s čím bytostně souzníme. Proto tu jeden může žít vegansky, profitovat z makrobiotiky, low carb či raw stylu. Každý jsme jiný, jedinečný a svůj a tedy, podmínky pro život mohou být různé.
Ale, přesto, přijde-li ke mně do poradny opět pan Jiří, Jan či Kristián, pojďme se společně podívat, které z potravin bychom mohli zařadit mezi ten náš top. Ve svých tvrzeních se opřu o celou řádku odborníků, ke kterým sama přidám svou poznámku.
1. LOSOS z volné přírody
Vypomůžu-li si knihou 150 nejzdravějších potravin na světě, kde se ke stravě vyjadřuje hezká řádka praktických lékařů, dietologů, nutricionistů, kardiologů, psychoterapeutů či vědců, na jejich seznamu z 90 % figuruje losos z volné přírody. Ryba, která část svého života stráví v moři, aby se množila ve vodě sladké. Na své pouti se živí velice často mořským krilem, korýši a krevetami a její maso, zejména pak kůže je doslova nabitá potřebnými omega 3 nenasycenými mastnými kyselinami. Její maso obsahuje také potřebný selen, kvalitní bílkovinu, vitamíny skupiny B, dále též A, D, jakožto i vápník. Losos z volné přírody, to je to, co chceme. Pokud jsme si však vybrali veganský styl stravování, nevěšme hlavu, do jídelníčku můžeme stále vpustit výživné a hodnotné mořské řasy.
2. Extra panenský OLIVOVÝ OLEJ
I tady plně souhlasím, neboť olivový olej je tvořen převážně kyselinou olejovou, tedy omega 9 NMK, která vykazuje silné, protizánětlivé vlastnosti. Někteří odborníci ji dokonce nazývají protizánětlivým prostředkem srovnatelným s aspirinem či ibuprofenem. Snižuje riziko mrtvice, srdečních a kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny prsu, plic, a dokonce též některých forem demence. Zpětnou vazbu nám pak dává také středomořská dieta, která kromě ryb, zeleniny a kvalitních sacharidů, zahrnuje právě i olivový olej. Pokud byste chtěli proniknout do tajů tohoto stravování, vězte, že vaši polovinu talíře bude utvářet zelenina, čtvrtinu kvalitní sacharidy, čtvrtinu pak ryba či libové maso. Tato dieta zahrnuje také lehká suchá vína o celkovém množství jedné sklenky denně.
3. BORŮVKY a další bobuloviny
Zde plně souhlasím, protože všechny ty bobuloviny nabité potřebnými antioxidanty, barvivy, vitamíny, ale také enzymy, tak těm se stěží cokoli vyrovná. Vždyť vezměme jen obyčejnou kuličku rakytníku. Jako bychom slupli jeden malý celaskon. 100 g plodu nám nabídne 360-450 mg vitamínu C. Víc ho najdeme už jenom v šípku. Vrátíme-li se však k borůvkám, obsahují cenné flavonoidy, které nejen, že zlepšují
stav čočky a sítnice oka, také napomáhají vzájemné komunikaci mozkových neuronů. A co bych ještě dodala a co sama pokládám za velmi důležité, borůvky vykazují nízký glykemický index, a to se hodí, máme-li diabetes. Podobně na tom budou i maliny, ostružiny, brusinky, rybíz, angrešt, meruzalka a jim příbuzné bobuloviny.
4. GRANÁTOVÉ JABLKO
I na tomto ovoci se většina odborníků shodne. Plod obsahuje mnoho silných antioxidantů, které prokazatelně napomáhají regresi plaku v karotických arteriích i v srdci. Granátové jablko se též dává do souvislosti s velmi rychle se lepšící prognózou rakoviny prostaty. Zajímavé také je, že plod vykazuje vysoký obsah draslíku, vitamínu C a třikrát vyšší obsah antioxidantů než červené víno a zelený čaj. Patří na seznam tzv. antiaging potravin. U nás jej sice tolik nejíme, zkusme si jej však někdy koupit, přidat do kaše, případně, pochutnat si na něm ke svačině.
5. BROKOLICE
Kdo by ji neměl rád. Vždyť brokolice je více než úžasná, chutná, zajímavá a tvárná, kdy ji můžeme jednoduše napařit, uvařit z ní polévku, upéci z ní placky, zapracovat do pomazánek, sýrových koláčů, hravě s ní dekorovat, uchystat rozsáhlé brokolicové menu. Brokolice bývá ceněná nejen pro svůj vysoký obsah vápníku, vlákniny, vitamínu C, ale také pro své cenné sulforafany a indol-3-karbinol, které napomáhají prevenci některých typů rakoviny. Indol-3-karbinol pak také mírní projevy estrogenové dominance.
6. A pak tu máme VEJCE
Vejce, která představují nejkvalitnější zdroj bílkovin ze všech živočišných potravin. To, co nemá žloutek, nabídne bílek a to, co pro změnu chybí v bílku, najdeme ve žloutku. Až na vitamín C, jinak je to potravina doslova kompletní. Vejce platí za dobrý zdroj cholinu, který je potřebný pro zdravé fungování mozku a jater. Důležitá je však příprava vajec. Pokud chceme pro své tělo vykonat dobro, vejce chystejme například naměkko, hniličko, případně jej zpracujme na lehkou mlhovinu. Vejce, která jsou chystána jako míchanice již částečně oxidují, kdy zoxidovaný cholesterol zvyšuje riziko aterosklerózy.
7. ČESNEK A CIBULE
Dva výtečné zdroje diallyldisulfomonooxidu, neboli alicinu, který je zodpovědný za ono typické štiplavé aroma. Z česneku a cibule přijímáme kvercetin, který podporuje imunitu, zlepšuje zdraví ledvin, prostaty a je nejspíše nejdůležitější nutriční látkou, která zodpovídá za tzv. francouzský paradox, kdy Francouzi, navzdory jejich jídelníčku, vykazují relativně nízký výskyt akutních srdečních příhod. Stroužky česneku pak napomáhají očistit tělo od těžkých kovů, zejména rtuti a kadmia. Za 2. světové války se česnek používal jako ruský penicilin, jelikož neutralizuje desítky bakterií, virů a hub. Dle mého je dokonalou léčebnou potravinou.
8. JEČMEN, OVES
Zmíním-li nejprve ječmen, byla to právě ta potravina, kterou před zápasem pojídali gladiátoři. To, aby vládli napumpovanými svaly, potřebnou silou, rychlostí a pevným úsudkem. Sama mám obě potraviny velice ráda. Obě nabídnou dostatek rozpustné vlákniny, nepřeberné množství minerálů a v tabulce glykemického indexu zaujímají místo někde uprostřed. Což je zejména v době, kdy se živíme potravinami vysokého glykemického indexu, více než vhod.
9. MANDLE, ořechy a semínka
Mandle jsou úžasné, chutné a tvárné, viďte. Obsahují skvělý mononenasycený tuk s obsahem cenného gamatokoferolu, zásadní živiny, která neutralizuje peroxinitrit radikál, nebezpečný volný radikál, který způsobuje destrukci buněčných endotelových membrán. Dále zde najdeme potřebný vápník, vitamín E, dostatek vlákniny, kdy v jedné hrsti sníme asi 4 g této balastní složky. Zde bych ještě přidala len, který je s naší zemí doslova spjatý. A podobně, jako losos, obsahuje důležité omega 3 NMK. Ten si do jídelníčku také vpusťte, chcete-li utužit a podpořit zdraví.
10. VODA
Byť není potravinou, musím ji zařadit. Vodu, vodu živou, vodu ze studánky, ke které si jen tak dojdeme, abychom si užili její průzračnou jiskřivost. Bez zbytečných barviv, bublinek, umělých sladidel, glukózo-fruktózového sirupu. Jen voda, obyčejná voda, pro kterou si zajdeme v neděli po obědě, abychom se ovlažili a zhluboka se napili. Kdo to ještě v dnešní době dělá? Napít se obyčejné, pramenité vody, která nás očišťuje, nabíjí a posouvá ke své vnitřní síle a podstatě.
Jak je vidno, vybrala jsem pro vás 10 top potravin, které nenajdeme v líbivém obale, v područí desítek konzervantů, které slouží instantnímu módu. Ne, protože ty nejzdravější a nejvíce potřebné věci jsou zcela nejprostší. V základním obalu, do kterých je oblékla příroda sama. Ovoce ve své dokonalosti nepotřebuje krabičky, pytlíky ani dózy. Je perfektní tak, jak je. Stejně i zelenina. Ryba, kterou chytíme. Semínka a ořechy, obdělané zrno. Obyčejné borůvky, na které si vyjdeme někam do lesa. Přemýšlejte nad tím, až se zase příště zeptáte, z čeho všeho skládat svůj jídelníček, abyste tu ve zdraví rostli, sílili a profitovali.
V článku jsou použity informace z knihy:
Bowden, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7.