Domácí krabičková dieta – Co je vlastně krabičková dieta?

cm domaci krabickova dieta

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je to nutričně vyvážené jídlo o 5 chodech – snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina a večeře, které si připravujeme v případě, že nemáme jinou možnost pravidelného a dietního stravování.

Lze krabičkovou dietou hubnout bez pocitu hladu?

Krabičková dieta vás naučí jíst pravidelně, menší porce a častěji. Při tomto způsobu stravování byste již po týdnu neměli pociťovat hlad, přičemž přijímáte dostatek živin a necítíte se unaveni. Naopak byste měli mít pocit, že je jídla hodně. A právě proto, že se naučíte jíst pravidelně vyváženou stravu, je výsledek hubnutí trvalý, bez následného jo-jo efektu.

 

Jak už bylo řečeno, se správně nastavenou krabičkovou dietou byste neměli mít po prvním týdnu hlad. Do té doby to můžete řešit např. tím, že si vezmete kousek okurky či jiné nekalorické zeleniny a tím hlad překonáte. Po týdnu se váš organismus „naprogramuje“ na určitý objem stravy, která obsahuje vyvážený poměr živin. Pokud po týdnu stále hlad pociťujete, je třeba se zamyslet nad tím, co děláte špatně.

 

Krabičková dieta může zajistit váhový úbytek 0,5 – 1 kg týdně, což je přesně to, co potřebujete. Rychlejší váhový úbytek může být v některých případech zdraví škodlivý. Zpočátku jde hubnutí rychleji, a také záleží na vaší výchozí váze, logicky je to u každého člověka jinak.

 

Základní principy úspěšnosti krabičkové diety

Jíme vícekrát denně po menších porcích. Optimální počet jídel je 5, u fyzicky pracujících 6. Je dobré se naučit jíst jednotlivá jídla přibližně ve stejnou denní dobu.

 

Sníme méně kalorií, než spálíme. Ženy by měly přijmout za den přibližně 5000 kJ a muži 7000 kJ. Strava by měla být vyvážená, tzn. že by měla mít dostatek tuků, bílkovin a sacharidů ve správném poměru, dále dostatek vitaminů, minerálních látek a vlákniny.

 

Pijeme dostatečné množství tekutin.

 

Zajistíme si dostatek pohybu.

 

Jak si ušetřit čas při přípravě krabičkové diety?

  • Domluvte se s kamarádkou či kolegyní z práce, že se budete v přípravě jídel pro krabičkovou dietu střídat (např. po týdnu). Už tak se práce s přípravou sníží na polovinu. A může se vás střídat víc!
  • Některé pokrmy si můžete v krabičkách zmrazit a použít je zase někdy příště. Pak si je snadno rozmrazíte a ohřejete v mikrovlnné troubě. Na krabičku si nezapomeňte napsat název pokrmu, datum přípravy a přibližné množství kJ.
  • Pokud běžně doma vaříte pro rodinu, oddělte si část pokrmu a zlehčete jej zeleninou, či si část pro vás připravte na menším množství tuku.
  • Snažte se vybírat pokrmy s krátkou dobou tepelné úpravy, jednak ušetříte čas při vaření, jednak si pokrmy při kratší tepelné úpravě zachovají více živin.
  • Vše kromě pečiva a čerstvé zeleniny si nakupte na celý týden.
  • Berte krabičkovou dietu jako nový druh zábavy, zkoušejte nové recepty, nové potraviny, nové způsoby technologické úpravy. Pak vám příprava diety nebude dělat žádný problém.

 

 

Ukázka z knihy Domácí krabičková dieta.