Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Citronová tráva (latinsky Cymbopogon citratus, anglicky lemon grass, česky voňatka citronová) je statná a vytrvalá tráva z čeledi lipnicovitých rostoucí v tropických oblastech. Charakteristické jsou pro ni mohutné trsy tenkých a dlouhých šedozelených listů, které dorůstají do výšky až 150 cm. Její původní domov je oblast jihovýchodní Asie, ale rozšířila se i do Ameriky, Afriky a dokonce až do Austrálie.
To, co ji dělá výjimečnou (a po čem získala pojmenování), je výrazná citronová vůně a chuť. Je to z důvodu obsahu silic (citral, nerol, limonen, linalool a geraniol), které jsou obsaženy v exkrečních buňkách rostliny. Z dalších látek obsahuje ještě flavonoidy, které jsou řazeny mezi antioxidanty.
Využití Citronové trávy v léčitelství
V tradičním léčitelství se z citronové trávy používají zejména sušené listy. Pije se ve formě lahodného čaje.
Podporuje snižování hladiny cholesterolu, má příznivé uklidňující účinky, pomáhá při nachlazení a chřipkách (tlumí horečku a měla by působit i protizánětlivě a antibakteriálně), zlepšuje trávení (a tím pomáhá zmírňovat nechutenství), v psychické oblasti podporuje koncentraci a účastní se na detoxikaci jater či ledvin. Izraelští vědci zkoumali i možnost využití citronové trávy v boji proti rakovině.
Citronová tráva v kuchyni
Jako koření je nedílnou součástí asijské kuchyně. Jsou používány tužší stonky a obvykle se používá ve směsi s česnekem, koriandrem, paprikou či šalotkou. V kuchyni se nejlépe hodí do rýžových pokrmů, při vaření kuřete, ryby, vepřového masa nebo darů moře. Může se čerstvá nakrájet i do zeleninových salátů. Dá se dokonce i zmrazit, aniž by ztratila charakteristické aroma.
Kosmetické účely a aroma-terapie
Citronová tráva se ale rovněž využívá do kosmetických přípravků, k výrobě parfémů, solí do koupele, esenciálních olejů či k přípravě citronového čaje.
Citronová tráva pomáhá účinně odpuzovat hmyz, proto bývá také součástí různých vonných tyčinek a repelentů. Velmi osvěžující je i koupel z této rostliny, kdy těsně před koupelí stačí natrhat čerstvé listy a vhodit je do vany. Rovněž je možné listy vložit do plátěného sáčku a ten pak umístit do horké vodní lázně. Silice, které se uvolňují, příznivě působí na nervový systém, zklidňují při nervovém napětí a podrážděnosti a ulevují od bolestí hlavy a závratí.